Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Konfiguracja krajowa

Page 1 of 4Next

Podczas kontroli już uruchomionych falowników często okazuje się, że podczas pierwszego uruchomienia nie została wybrana konfiguracja krajowa przez osobę dokonującą tego uruchomienia.

Jakie skutki są takiej sytuacji i czym to grozi w dalszej eksploatacji falownika.

Jakie mogą być reperkusje od strony OPERATORA za złe dopasowanie konfiguracji krajowej.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

Panie Andrzeju,

 

To zależy jaka norma zostła wybrana przy  pierwszym uruchomieniu falownika. Oczywiście norma krajową można zmienić w dowolnym momencie ( mając kod serwisowy). Zależy od wybrenej normy jeżeli wybrana norma znacząco odbiega od parametrów sieciowych, które obowiązują w Polsce falownik może cześćciej się wyłączać, czasy nastaw zabezpieczeń będą się różnić od wymaganych, może nie pracować na 100% swoich możliwości. Co do reperkusji należało by zasięgnąć informacji u źródła.

Zawsze zastaję konfigurację krajową 50Hz Międzynarodowa. Nie zdarzyły się jeszcze żadne problemy z tego tytułu. Operator sieci chyba jeszcze tego nie weryfikuje, po planowanych zmianach w niedługim czasie może to się zmieni.

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa

International 50 Hz jest jak najbardziej prawidłow na chwilę obecną.

Zgadza się DE1 jest również prawidłowa

Witam

Mam u kilenta sytuację że 2 falowniki 20 kw sa podłączone na instalacji 40 kWp.

Wyczytałem że przy ustawieniu International mogą się wzajemnie podbijać napięciowo.

Instalacja u kilenta przy maksymalnych produkcjach potrafi sie wylaczać.

Potrzebowałbym zrobić test i zmienić ustawienia na PL.

Czy mogę prosić o informacje w jaki sposób mogę tego dokonać ?

Pozdrawiam

Grzegorz Kłosowski

Solar-instal Świecie

Panie Grzegorzu, zmiana nastawy zapewne nie pomoze, bo problemem jest wysokie napiecie sieci lub nieprawidlowa jej impedancja.

Jakie napiecie wystepuje w sieci z rana kiedy instalacja nie pracuje a jaka kiedy sie wylacza?

Wciskasz pięć razy przycisk powrotu (drugi od prawej) pod wyświetlaczem, ukazują się na wyświetlaczu same zera i przyciskami góra/dół wybierasz odpowiedni kod (73887) za każdym razem wciskając przycisk enter (pierwszy po prawej) i na końcu jeszcze raz enter, ukazuje się lista norm z której wybierasz odpowiednią, dla naszego kraju PL i zatwierdzasz wybór, falownik się zresetuje.

@grzegorz-9 bez względu na to co miałeś ustawić na PL nie zaszkodzi, a bedziesz miał pewność co do sytuacji.

Cytat z Grzegorz Kłosowski data 14 lipca 2021, 10:05

Witam

Mam u kilenta sytuację że 2 falowniki 20 kw sa podłączone na instalacji 40 kWp.

Wyczytałem że przy ustawieniu International mogą się wzajemnie podbijać napięciowo.

Instalacja u kilenta przy maksymalnych produkcjach potrafi sie wylaczać.

Potrzebowałbym zrobić test i zmienić ustawienia na PL.

Czy mogę prosić o informacje w jaki sposób mogę tego dokonać ?

Pozdrawiam

Grzegorz Kłosowski

Solar-instal Świecie

Witam,

Norma International nie spełnia wymagań polskiego prawa i nie powinna być używana. Jak dobrze pamiętam to jeżeli są to dwa falowniki Fronius to powinny one być połączone w sieć SolarNet, gdzie jeden jest master, a drugi slave. Pozwoli to na bezsensowne "podijanie napięcią".

Page 1 of 4Next