Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Licznik impulsowy do monitorowania drugiej fotowoltaiki.

Czy można podłączyć licznik z wejściem impulsowym mierzącym produkcje z drugiego, obcego inwertera do wejścia s0-1?

W menu ustawienia licznika mam tylko "licznik pierwotny".

Na obrazku jest "licznik zewnętrznego generatora", ale nie wiem jak taką wersję wybrać.

Cytat z Leszek Opioła data 24 lipca 2021, 13:35

Czy można podłączyć licznik z wejściem impulsowym mierzącym produkcje z drugiego, obcego inwertera do wejścia s0-1?

A możesz bardziej szczegółowo napisać opisując jakie masz falowniki, jaki licznik.

W menu ustawienia licznika mam tylko "licznik pierwotny".

Powinny być dwie pozycje, druga licznik wtórny. Możliwe że trzeba będzie puścić aktualizację czasem pomaga na dziwne przypadki.

Na obrazku jest "licznik zewnętrznego generatora", ale nie wiem jak taką wersję wybrać.

Taka pozycja jest później do wyboru.

Fronius Galvo

Dataloger Wersja oprogramowania 3.18.7-1 aktualna

Chciałem podłączyć do wejścia "s0" mierzący produkcje z obcego pv licznik kWh z wyjściem impulsowym. Jeżeli trzeba zanegować sygnał to nie ma problemu, tylko w Datalogerze w menu licznika mam wybór "falownik s0-1" i wyświetla "kategoria" "licznik pierwotny", na schemacie widocznym niżej jest tak opisany licznik mierzący pobór z sieci zewnętrznej co już jest nielogiczne bo taki licznik musi być dwukierunkowy, a impulsy nie identyfikują kierunku przepływu prądu.

Mnie jest potrzebne wybranie "licznik generatora" (tak jest opisany na schemacie) i mieć nadzieję, że na stronie będzie ten licznik wyświetlany jako drugi pv.

 

 

Moment, masz jeden falownik i zwykły licznik jednokierunkowy z wyjściem impulsowym i nimi chcesz mierzyć produkcję?

Falownik produkuje energię i jej wartość odnotowuje na solarweb a zwykły licznik energii powinien mierzyć zużycie jej na odbiornikach w domu, z ukazaniem tego na wykresach i statystykach już radzi sobie serwis solarweb.

Pomiar energii w dwóch kierunkach to liczniki dwukierunkowe np FSM.

Jak nie masz innego źródła produkcji energii którą chcesz opomiarować to raczej twój zabieg ma średni kierunek...

Co do braku pozycji licznik wtórny to możesz zgłosić temat na infolinię Fronius, powinni pomóc.

W pierwszym poście napisałem:

"mierzącym produkcje z drugiego, obcego inwertera"

W drugim powtórzyłem:

"Chciałem podłączyć do wejścia "s0" mierzący produkcje z obcego pv"

Jak mam to jaśniej napisać?

Odnośnie braku logiki w wyborze (na stronie Dataloggera) jako "licznik pierwotny" licznika impulsowego, który nie może informować o kierunku przepływu prądu też chyba wszystko jest jasne.

 

 

Dodane pliki:
  • licznikPrzechwytywanie.JPG

Falownik ma wej.SO które służy do podpięcia licznika mierzącego ile ten falownik produkuje energiii.

Podłączyłem do testu licznik LE-01,

Dopiero jak się pojawią impulsy na wejściu S0 to Datalogger wyświetla informację o wykryciu licznika, może kalibruje czas trwania tego impulsu, żeby eliminować zakłócenia (mój błąd polegał na tym, że chciałem go zaprogramować bez podawania impulsów).

Sprawdziłem oscyloskopem i  mój licznik LE-01 zwiera na 42ms z podanego napięcia Dataloggera 17V do 1V.

Niestety mam teraz tylko dwie opcje:

  1. punkt zasilania
  2. odgałęzienie odbiornika

Nie mam opcji "zewnętrzne generatory licznik generatora" czyli mojego drugiego obcego inwertera, który jest na schemacie.

Jeżeli ktoś ma pomysł jak to przeskoczyć to proszę o informację.

Dodane pliki:
  • zewnetrzne-generatory-Przechwytywanie.JPG

Wersja 1:

Dodane pliki:
  • punkt-zasilania-Przechwytywanie.JPG

Wersja 2.

Dodane pliki:
  • odgalezienie-odbiornika-Przechwytywanie.JPG

Sterowanie

Wyjście może być sterowane na podstawie informacji o nadwyżce produkowanej energii w punkcie wprowadzania energii do sieci lub bezpośrednio ilości wyprodukowanej energii PV. Ta pierwsza opcja może być wybrana tylko wtedy, gdy jest podłączony licznik inteligentny Fronius Smart Meter i został on aktywowany w interfejsie Datamanager / Hybridmanager.Odnosi się to do konfiguracji wyj cyfrowych.

https://www.forum-fronius.pl/tag/datamanager/