Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Modemy do transmisji RS-485 (Modbus RTU)

Page 1 of 4Next

Dzień dobry,

nie tak dawno opublikowaliśmy artykuł na temat poprawnego wykonania magistrali RS-485 w postaci skrętki. Można zapoznać się z nim tutaj: https://www.forum-fronius.pl/poprawne-polaczenie-przewodow-w-magistrali-rs-485/

Połączenie takie ma jedna czasami swoje ograniczenia: konieczność ułożenia przewodów lub zbyt mały dystans (zalecany do 300m).

Czy macie Państwo doświadczenia z bezprzewodowymi modemami RS-485 i/lub konwerterami do światłowodów, które zapewniałyby poprawną pracę w standardzie Modbus RTU, przykładowo: podłączenie licznika energii Fronius Smart Meter do karty Datamanager 2.0.

Wszelkie praktycznie sprawdzone i przetestowane rozwiązania bardzo mile widziane!

Serdecznie pozdrawiamy,
Wsparcie Techniczne Fronius Polska

 

Pomóż nam pomóc sobie!

Witam,

w czarny piątek będzie można za kilkadziesiąt zł kupić dwa modemy RS-485 https://pl.aliexpress.com/wholesale?spm=a2g17.search0104.8.3.5c182fc0peVqaq&initiative_id=QRW_20181120125859&SearchText=sx1278+rs485+rs232+dtu+transceiver&productId=32810307459

W załączeniu manual.  Myślisz, że nadadzą się?

Drugie pytanie - Datamanager ma LAN 100 Mb, czyli powinny wystarczyć dwie pary przewodów ze skrętki.
Czy pozostałe przewody można wykorzystać do RS-485 do Smart Meter ?

Pozdr.

Dodane pliki:
Krzysztof Kardyś has reacted to this post.
Krzysztof Kardyś

Witam

Ciekawe rozwiązanie, ale czy zadziała ?

Czy masz jakieś doświadczenia z wykorzystaniem tego urządzenia?

Andrzej Długosz Eko-Anwa

A więc zamówiłem ww dwa modemy po 13,20 USD/szt. dostawa darmowa.

Funkcjonują pięknienie przez 5 ścian z cegły dziurawki + 10 m do drewutni z PV.

Gdyby nie zadziałały, musiałbym kłaść skrętkę do ziemi, zrywać kostkę. Nikt nie pomyślał o położeniu skrętki razem z kablem od inwertera.

Gdyby ktoś miał podobny problem, to polecam to rozwiązanie.

Solidne wykonanie. Są też modemy do 20 km (wg karty katalogowej).

 

Dodane pliki:
  • 20181208_132026.jpg
Michał Biazik and RG RGname have reacted to this post.
Michał BiazikRG RGname

Panie Adamie,

to już prawie dwa miesiące od instalacji - jak spisują się modemy?

Mnie zainteresowało takie rozwiązanie: https://www.victronenergy.pl/accessories/zigbee-converters
Przetwornica DRF21619A do RS-485 bazuje na bezprzewodowym standardzie ZigBee, w którym można budować rozproszone sieci typu 'mesh' z wieloma odbiornikami. Z opisu wynika, że jeden z modemów musi być w trybie 'Coordinator', a pozostałe - a może ich być wiele - w trybie 'Router'.

Jeśli przyłączymy 'Coordinator' do portu RS-485 Datamanager'a 2.0, a np. dwa 'Routery' do dwóch liczników Fronius Smart Meter (np. jeden na wejściu do budynku, a drugi monitorujący pompę ciepła), to czy to zadziała? Oczywiście po skonfigurowaniu liczników FSM wg instrukcji: https://www.forum-fronius.pl/kilka-licznikow-fronius-smart-meter-w-jednej-instalacji/

Czy ktoś ma doświadczenia z tymi lub podobnymi urządzeniami?

Serdecznie pozdrawiam,
MM

Witam,

od początku zero problemów, jakby licznik podłączony był kablem 🙂

Twoje rozwiązanie powinno działać, nie znam tego produktu. Do moich modemów jest programik konfiguracyjny (podłączałem przez przejściówkę RS-485 / USB) i ustawiłem Address (oba na 1) i ten sam Channel. Nie wiem, czy nie będziesz musiał poustawiać im też adresów Modbus (jak liczniki), no je sparować w ZigBee. Ale to już musisz doczytać w instrukcji.

Powodzenia!

Kamil Klimaszewski has reacted to this post.
Kamil Klimaszewski

Witam

 

Ciekawi mnie ten sposób polaczenia falownika ze smart meterem 🙂 @Adam Korzybski moge prosic do Ciebie jakis kontakt meil? Mam kilka pytań

 

Pozdrawiam

Cytat z Kamil Klimaszewski data 8 sierpnia 2019, 22:20

Witam

 

Ciekawi mnie ten sposób polaczenia falownika ze smart meterem ? @Adam Korzybski moge prosic do Ciebie jakis kontakt meil? Mam kilka pytań

 

Pozdrawiam

Dodaj kropkę między imieniem i nazwiskiem@gmail.coom

Witam

Zakupiłem moduły ebyte do podłaczenia po wifi. Czy ma ktoś możliwość podesłania ustawień jakie trzeba zrobić w modułach i jak je skonfigurować?

Oba przełączniki na ON

Dodane pliki:
  • E32_dtu_par_new_1.jpg
Michał Biazik has reacted to this post.
Michał Biazik
Page 1 of 4Next