Właśnie została dodana długo oczekiwana funkcjonalność podłączenia kilku liczników Fronius Smart Meter do jednego Datamanagera. Daje to bardzo ciekawe możliwości analizy profilu produkcji i zużycia energii z wyszczególnieniem najważniejszych z nich (np. pompy ciepła, bojlera., itp.). Przykładowo, jeśli włączymy dodatkowy licznik do toru zasilania bojlera:
Na portalu Solar.Web uzyskamy precyzyjną informację o zużywanej energii:
Krok 1 – podłączenie liczników
Ważne jest, aby liczniki inteligentne Fronius Smart Meter zostały wpięte do instalacji elektrycznej we właściwy sposób:
- / licznik pierwotny (na styku budynku i OSD) włączamy w taki sposób, aby energia pobierana przez budynek była liczona ze znakiem “plus”.
- / liczniki wtórne również włączmy w taki sposób, aby zużywana energia była liczona ze znakiem “plus”. Jeśli monitorujemy dodatkowy generator – jego energia będzie liczona ze znakiem “minus”.
Innymi słowy: zawsze wyjście licznika w kierunku tego, co mierzymy. Zgodnie ze schematem elektrycznym poniżej:
Krok 2 – adresowanie liczników
Do poprawnej pracy należy skonfigurować odpowiednio liczniki (nadać im różne adresy Modbus). Jest już polska instrukcja wyjaśniająca, jak to zrobić. Dla zarejestrowanych użytkowników forum do pobrania tutaj:
Podręcznik instalacji Fronius Smart Meter
W skróconej wersji instrukcja postępowania jest następująca:
Krok 3 – połączenia magistrali Modbus (RS-485)
Proszę pamiętać, że połączenia magistrali RS-485 wykonujemy skrętką, najlepiej ekranowaną (np. Li2YCY), a na początku i na końcu linii umieszczamy rezystor terminujący 120Ω. Aby aktywować rezystor terminujący w Datamanagerze, DIP-switch koło anteny WiFi należy ustawić na ON (tak jest ustawiony fabrycznie).
Kolejność podłączania liczników na magistrali RS-485 (Modbus RTU) nie ma znaczenia. Wszystkie połączenia elektryczne wykonujemy zgodnie z zaleceniami opisanymi w artykule: “Poprawne połączenie przewodów w magistrali RS-485“.
Krok 4 – dodawanie liczników do Datamanagera
W interfejsie webowym Datamanagera definiujemy, czy dany licznik odpowiada za odbiornik energii (grzałka c.w.u., pompa ciepła), czy za dodatkowy generator (falownik innego producenta, wiatrak). Konfiguracja jest niezwykle prosta, wybieramy licznik “pierwotny” (to ten na styku budynku i operatora OSD”, musi mieć numer 1), a następnie dodajemy liczniki wtórne:
W instalacji musi być jeden licznik główny – zainstalowany na styku budynku i OSD. Zawsze z adresem 1.
Dodatkowych liczników może być trzy:
Jak widać ze schematu powyżej nowa funkcjonalność daje również możliwość monitorowania innych urządzeń wytwórczych, np. falownika od wiatraka lub falownika PV innego producenta.
Rolę licznika w układzie może również pełnić sterownik Fronius Ohmpilot. Jeśli chcemy połączyć go z Datamanager’em przy pomocy łącza Modbus RTU (RS-485), włączamy go równolegle z innymi licznikami, stosując zasady poprawnego łączenia urządzeń na magistrali Modbus opisane w artykule: “Poprawne połączenie przewodów w magistrali RS-485“.
W jednej instalacji można mieszać różne typy liczników:
- Fronius Smart Meter 63A-3,
- Fronius Smart Meter 50kA-3,
- Fronius Smart Meter 63A-1 (np. do jednofazowych pomp ciepła),
- a także licznik S0 podłączony do wejścia falownika (nie jest to opcja zalecana).
2 komentarze
Daniel
17 lipca 2022 at 12:21Czy licznik wtórny może być licznikiem impulsowym S0?
Jacek Gneza
12 września 2023 at 11:01Panie Danielu,
Licznik impulsowy może być stosowany jedynie tak jak przedstawiono to w tym artykule: https://www.forum-fronius.pl/podlaczenie-konfigurowanie-licznika-energii-z-karta-datamanager-2-0/
Pozdrawiam.