Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Nieprawidłowe dane z licznika energii pobranej z interfejsu S0 - impulsy

Mam podłączony licznik SEA-B na obciążeniu czyli za falownikiem. We Froniusie konfiguracja wygląda następująco: TypLicznika:S0, Pozycja:Odgałęzienie odbiornika, Kategoria: Licznik pierwotny, Impulsy: 800. Pokazuje mi nawet, że instalacja moja pobiera aktualnie (noc) 603W. Przez chwilę widziałem jak wartość znikła  "The meter has been detected, but does not provide data. Please check the cabling." - możliwe, że wtedy gdy odłączałem kable i mierzyłem wartości bo później nie widziałem tego napisu. Na wykresach całodniowych w chmurze mam dziwne duże pobory screen. Wykresy na podobnej instalacji tylko inny licznik u mojego znajomego wyglądają całkiem inaczej tylko tam opomiarowana jest część domu więc dane są kiepskie.  Porównanie na screenie "porownanie1.png". Tam również podgląd z innego licznika zainstalowanego przed falownikiem, który pokazuje, że obciążenie jest regularne - minimum 400W/h. Czasami jednak widzę na wykresie w solarweb prawidłowy rozkład energii (pewnie w czasie tych pików na wykresie / dużych poborach). Sprawdziłem miernikiem przy liczniku napięcie i podczas braku impulsu występuje napięcie 0,869V (czyli emiter, kolektor zwarty) a w momencie pojawienia się impulsu napięcie skacze (EC rozwarty a miernik wychwytuje powyżej 2V czasami 3V ale to nie oscyloskop więc nie wiem do ilu dokładnie skacze - pewnie 16V - tyle widziałem na wyjściu z falownika). Jeżeli to ważne to sprawdzę oscyloskopem ten sygnał - proszę o radę. Impulsy przy 400-500W poboru są REGULARNE (w równych odstępach) co 9sekund co przy 800 imp/1h wychodzi   3600/9=400imp czyli połowa czyli 500Wh. Zużycie jest równomierne przez 24h (lodówki, zamrażarki, serwer NAS...) co pokazuje inny licznik (na przyłączu głównym - przed falownikiem) porownanie1.png. Przewód łączący to skrętka kat 5 o długości 5m - połączyłem dwie żyły na tor żeby zmniejszyć rezystancję i poprawić jakość połączeń.

Porównanie obciążenia z liczników (główny sunnyportal, obciążenia SEA oraz z froniusa, który dostaje impulsy z SEA) w pliku wszystkie_liczniki.png.

Po dzisiejszych kombinacjach albo aktualizacji oprogramowania wyskakuje mi błąd ale myślę, że to inny problem:

Message: Uncaught TypeError: Cannot read property 'changeValuesSigned' of undefined - URL: https://www.solarweb.com/PvSystems/PvSystem?pvSystemId=xxxxx - Line: 911 - Column: 28 - Error object: {}

Według mnie wszystko powinno działać ale możliwe choć mało prawdopodobne przyczyny problemów mogą leżeć w:

  • odwróconym sygnał impulsów (u mnie, krótki impuls to rozwarcie styków kolektor emiter)
  • 800imp/kWh a nie wielokrotność 1000imp
  • złym firmware Froniusa lub jego konfiguracji (aktualizowałem dzisiaj do wersji 3.16.6-1)
  • długość/jakość przewodów (mam około 5m)

Dane licznika:

Nadajnik impulsów Transoptorowy typu otwarty kolektor, impuls negatywny o czasie trwania 50 ms
Unom=24 V DC, Umax=38 V DC, Inom=10 mA, Imax=20 mA
Funkcjonalność: wyjście impulsowe energii czynnej lub biernej (konfiguracja programowalna)

Aktualnie licznik generuje impulsy przy energii pobranej i oddanej ale jest zainstalowany za falownikiem a wartości nie zgadzają się również w nocy kiedy nie ma żadnej energii oddanej - tylko pobierana więc nie widzę w tym przyczyny.

https://www.pozyton.com.pl/karty_katalogowe/Karta_katalogowa_sEAB.pdf

Link do podglądu instalacji: LINK

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Dodane pliki:
  • porownanie3.png
  • ustawienie_s0.png
  • webexception.png
  • wszystkie_liczniki.png
  • porownanie1.png

Patrzyłem przed chwilą na Twoją instalację i wygląda, że wszystko jest OK - nie widzę żadnych skoków. Rozwiązałeś samodzielnie problem?

Dziękuję.

Tak. Pisałem w innym temacie na forum że mi się udało. Okazało się, że Fronius nie lubi impulsów odwróconych. Po odwróceniu impulsów na zgodne ze standardem wszystko działa prawidłowo.

https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/licznik-energii-zuzytej-z-interfejsem-s0/?part=9