Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Licznik energii zuzytej z interfejsem S0

PreviousPage 9 of 16Next

Dzięki Karllo, chyba to będzie najlepsze rozwiązanie w tej chwili, oby zadziałało, bo szkoda byłoby się narobić bez końcowego efektu.

Cytat z Krzysztof data 20 września 2020, 02:58

Fronius / portal źle interpretuje energię pobraną z impulsów licznika SeaB (S0) - źle pokazuje aktualnie pobieraną energię na portalu solarweb - BIEŻĄCA MOC oraz na wykresach (bilans energetyczny dzisiaj) itd..

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Czy znajomy u którego tak ładnie generują się wykresy też ma licznik S0?

U mnie generują się jak u twojego znajomego ale mam licznik Fronius Smart Meter.

Patrząc na to jakie macie z tym problemy to się cieszę, że jednak zainwestowałem w licznik Froniusa. Co prawda tysiaka kosztował, ale działa bezproblemowo.

Kamil Galiak has reacted to this post.
Kamil Galiak

Tak - też ma licznik z którego impulsy podaje na froniusa.

Ja żałuję, że solaredge-a nie założyłem - ale możliwe, że i tam były by problemy. Na razie nikt z froniusa się tematem nie zainteresował

Z tego co zrozumiałem to przy solaredge jest możliwość podpięcia tylko ich licznika.

Fronius miał na tzw plus właśnie możliwość podpięcia dwóch liczników jeden FSM a drugi S0 i dane z nich były dostępne na jednej platformie solarweb... ale miałłł...

Kamil Galiak and Krzysztof have reacted to this post.
Kamil GaliakKrzysztof

Jakie macie tutaj ustawienia (domyślne)?

 

Już wiem.. 30 minut.. zobaczę czy te piki nie znikną jak wrócę do 30..

Dodane pliki:
  • Screenshot_20200926-212236_Chrome.jpg

Trochę nie jestem na bieżąco z lekturą wpisów i może nie potrzebenie ale napiszę:

  • mam licznik SO od 1,5 roku i nie jest to Fornius Smart Meter.
  • ustawiony w falowniku jako Licznik Pierwotny "odgałęzienie odbiornika"
  • SolarWeb pokazuje wszystko dobrze i na 95% wskazania zgadzają się z licznikiem elektrowni

Odnośnie ustawień "Fronius Solar.web" to mam:

Cykl wysyłania zapytań falownika: 5 Minut

Cykl wysyłania zapytań kart Fronius Sensor Card: 30 minut

Logowanie w czasie nocnej zmiany: Tak

Jeśli chodzi ci o rejestrację danych to oba ustawione co 5 minut.

Jaką wersję oprogramowania macie na falowniku? (ustawienia -> komponenty -> falowniki)

Ja mam:

Zainstalowane: fro30381.upd
Dostępna:          fro31331.upd

i nie mogę zaktualizować oprogramowania (Ostatnia aktualizacja zakończona niepowodzeniem).

..już znalazłem info jak to zrobić: https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/nowa-aktualizacja-fro31330-upd/

Może pomoże na moje bolączki ze zliczaniem impulsów.

Dodane pliki:
  • falfirm.png

Udało się dojść do przyczyny problemu - nieprawidłowego zliczania impulsów.

Licznik generuje odwrócone impulsy a Fronius tego nie toleruje. Każde urządzenie sobie z tym radzi zasadzając się po prostu na zboczu narastającym lub opadającym niestety Fronius nie a wydaje mi się że lepiej sprawdziły by się właśnie odwrócone impulsy. Zwarcie - obniżenie poziomu sygnału oznaczało by, że licznik generujący impulsy jest podłączony - obecnie trzeba czekać aż pojawi się impuls (zwarcie) aby Fronius wykrył licznik i wpuścił nas do menu ustawień. Ale go nie winię bo standard IEC62053-31 Class B mówi jasno jak powinien wyglądać impuls.

Zrobiłem dwa generatory - jeden generujący impulsy zgodnie z normą a drugi odwrócony. Licznik poradził sobie bez problemów z impulsami zgodnymi z normą a kompletnie zgłupiał z odwróconymi. Załączam zdjęcia (z pseudo oscyloskopu) podłączonego licznika i generatora z prawidłowym przebiegiem i nieprawidłowym - odwróconym.

Czekam na odpowiedź producenta licznika bo w specyfikacji licznik ma napisane, że może generować impulsy "normalne" i odwrócone ale w aplikacji producenta nie znalazłem zmiany tego parametru. Jeżeli nie da się przestawić w liczniku to zrobię jakiś układ odwracający sygnał.

Dodane pliki:
  • S0_BAD_signal.jpg
  • S0_GOOD_signal.jpg
Wa Si has reacted to this post.
Wa Si
Cytat z Krzysztof data 24 września 2020, 07:59

Ja żałuję, że solaredge-a nie założyłem - ale możliwe, że i tam były by problemy.

Tak zapytam czy zgłębiałeś może temat niededykowanego licznika (czyli taki S0) pod solaredge?

PreviousPage 9 of 16Next