Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Połączenie równolegle dwóch łańcuchów na 1MPPT, a niedopasowanie napięciowe!

Page 1 of 3Next

Przypadek: Dwa łańcuchy po 7szt paneli połączone równolegle (orientacja południowy-wschód, południe). Na 2 MPPT "wisi" inna połać - 10szt.

Z tym, że w godzinach "grubo" popołudniowych na połaci południowej pojawia się stopniowo cień i obejmuje 2-3 panele. Jak zadziałają diody bocznikujące powstanie niedopasowanie napięciowe względem drugiego równoległego łańcucha.

Czy "fronek" sobie z tym radzi? Czy taki układ mu nie "przeszkadza" i może sobie pracować? Czy należy bezwzględnie zastosować optymalizatory TIGO?

z góry dziękuję za sugestie

 

Piotr Wowra and Piotr have reacted to this post.
Piotr WowraPiotr

Witam

Połączenie równoległe dwóch łańcuchów jest jak najbardziej poprawne a zacienianie części jednego łańcucha niema negatywnego wpływu na falownik.

Optymalizator TIGO myślę że nie jest potrzebny w tym przypadku gdyż falownik posiada układ optymalizacji standardowo uruchomiony.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

 

Ewa Faściszewska has reacted to this post.
Ewa Faściszewska

Dzień dobry

Jestem na etapie projektowania i wyboru konkretnych rozwiązań. Mam do zagospodarowania dach ok 14 x 4 m na którym chcę zainstalować 44 panele 145W o napięciu nominalnym 87,4 Vmpp każdy (jest to zakup okazyjny, więc proszę nie przekonywać mnie do zakupu innych paneli), to by były 4 stringi po 11 paneli (961,4 V) . Problem w tym, że budynek stoi na leśnej polanie i oczywiście pojawia się cień, który umyka od lewej do prawej z rana a wieczorem też od lewej zaczyna zakrywać kolejne panele (te, które dopiero się pojawią na dachu). Ostatnie obserwacje pokazują, że całkowita odsłona trwa ok godziny. W związku z tym myślę, że  kolejne stringi będą ułożone jak na rysunku, Teraz pytanie do znawców tematu: falownik np Fronius Symo 3.7-3M ma dwa kanały MPPT do których można podłączyć po dwa stringi, ale które podłączyć pod kanał 1 a które pod 2?  Czy stringi podłączone do jednego kanału MPPT traktowane są przez falownik równorzędnie, czy może sztuczna inteligencja "wyciągnie" z każdego obwodu maksimum energii?

Dodane pliki:
  • 4-stringi.jpg

Witam.

Pierwsza sprawa to czy panele nie wymagają uziemienia jednego z biegunów?

Druga to napięcie jest zbyt wysokie! Należy uwzględnić współczynniki temperaturowe. Proszę skorzystać z Solar.Configurator w celu sprawdzenia poprawności konfiguracji.

Czy stringi podłączone do jednego kanału MPPT traktowane są przez falownik równorzędnie, czy może sztuczna inteligencja "wyciągnie" z każdego obwodu maksimum energii?

Wyciągnie z każdego obwodu maksimum.

Pozdrawiam

Aby tak bylo to falownik powinien posiadać 4 mppt a posiada 2.

Dwa stringi podlaczone rownolegle powinny miec jak najbardziej zblizone parametry.

Witam.

Dwa stringi podlaczone rownolegle powinny miec jak najbardziej zblizone parametry.

Powinny mieć jednakowe napięcia, prądy mogą być różne. A jak wiemy to wartość prądu najbardziej się zmienia w wypadku zmiany naświetlenia.

Pozdrawiam

Witam

Brakuje informacji dotyczącej modułów, ich parametrów technicznych. Wtedy podyskutujemy o ułożeniu.

Do jednego MPPt można podłączyć tyle stringów równolegle takich samych jaki jest dopuszczalny prąd wejścia falowniki

Pozdrawiam

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

 

 

Ewa Faściszewska has reacted to this post.
Ewa Faściszewska

Dzień Dobry,
Mam pytanie o połączenie równoległe - przyznam się też, że nie bardzo rozumiem program Solar Configurator.
Sytuacja wygląda następująco:
Falownik Fronius Symo 8.2-3-M + 30 x Suntech SPT270S-20/WEW (instalacja o mocy 8,1 kWp)
Na ten moment podpięte jest tak:
MPPT 1: 21 sztuk
MPPT 2 : 9 sztuk
Wszystkie moduły są w tym samym azymucie (południe)
Klient chce rozbudować instalacje o 5 modułów (inny producent)
Na solar configurator chciałem sprawdzić czy te 30 sztuk mogę przepiąć pod jedno MPPT chociażby równolegle po 15 sztuk.
Tutaj przyznam się do nierozumienia jednego terminu:
W solar konfigurator pokazuje mi "PV1 + PV2 : 2 x 15"
O ile poniższe tego propozycje są jasne i klarowne to tego pierwszego nie rozumiem.
Proszę o wyjaśnienie

Dodane pliki:

Analizuję go i z pierwszego wrażenia może mylić, trzeba troszkę pobawić się nim...

Cytat z Paweł Białk data 26 marca 2020, 11:11

Klient chce rozbudować instalacje o 5 modułów (inny producent)
Na solar configurator chciałem sprawdzić czy te 30 sztuk mogę przepiąć pod jedno MPPT chociażby równolegle po 15 sztuk.
Tutaj przyznam się do nierozumienia jednego terminu:
W solar konfigurator pokazuje mi "PV1 + PV2 : 2 x 15"

"PV1 + PV2 : 2 x 15"

Obstawiam że chodzi o połączenie równoległe dla jednego MPPT przy dwóch obwodach czyli 2 razy po 15paneli, potwierdzają to dane pokazane jak klikniesz w dany kwadracik z tabeli, napięcie jest takie same ale prąd już dwa razy większy jeśli analizujemy w porównaniu dla przypadeku jednego obwodu 15paneli dla MPPT.

Page 1 of 3Next