Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Projekt i budowa sterownika zarządzaniem nadwyżką wyprodukowanej energii

Page 1 of 2Next

Cześć

Jesteśmy z kolegą w trakcie realizacji tematu jak w tytule. Sterownik będzie miał za zadanie kontrolować - w czasie rzeczywistym -  trzy główne parametry;

1.pomiar mocy pobranej z sieci

2.pomiar mocy oddawanej do sieci (na podst. różnicy tych wielkości - wypracowanie parametru dla punktu nr. 3)

3.procentowy rozdział nadwyżki produkcji mocy na poszczególne fazy.

4. sterowanie modułem mocy (triaki) z regulacją grupową

Ponad to myślimy o;

a/ deklarowanie priorytetów - dla kierowanych nadwyżek

b/ wykorzystanie nadwyżki energii zgromadzonej (np. w buforze)

c. "jakieś" statystyki

Co by tu jeszcze ? jakieś uwagi/sugestie-  mile widziane od kolegów

Punkty  od 1 do 4 są już zrealizowane!

w obecnych  problemach z wyłączaniem się falowników ze wzgledu na wysokie napiecie w sieci, priorytetem w takim sterowaniu powinno być sterowanie/zarzadzanie  mocą skorelowane do  napięcie sieci AC: im wyższe napiecie, tym wyższa moc na grzalkę do bufora CO lub COW lub innego odbiornika np magazynu energii

Ad. 4 - rozumiem, że moduł mocy będzie pracował na niezależnych fazach i będzie mógł sterować kilkoma urządzeniami niezależnie i właśnie na podstawie np. priorytetów z p. a/

Moim zdaniem przydatnym parametrem może być szybkość reakcji na zmiany. Np jak słońce chwilowo zajdzie za chmurę na 5 sekund to czy sterownik powinien reagować natychmiast i np. redukować konsumpcję nadwyżki? Lub może przy gwałtownym obniżeniu produkcji (lub zwiększeniu zużycia) konsumpcja "nadwyżki" powinna być wyłączana od razu ?

Dopytam jeszcze czy "b/ wykorzystanie nadwyżki energii zgromadzonej (np. w buforze)" dotyczy nadwyżki w formie energii elektrycznej (akumulatory) ?

 

Cytat z Arkadiusz Głaz data 1 stycznia 2023, 19:45

... wyłączaniem się falowników ze wzgledu na wysokie napiecie w sieci...

Nie wiem czy to tylko u mnie tak łatwo poszło, ale zgłosiłem PGE, że napięcie w sieci jest powyżej normy. Przyjechali sprawdzili i obniżyli na transformatorze. To było ponad pół roku temu i od tego czasu nie ma wyłączeń. To chyba jest sugerowane działanie.  Zwłaszcza, że podwyższenie napięcia chyba najczęściej występuje w sieci, gdzie jest więcej instalacji i pojedynczy falownik/sterownik raczej nie zmieni tej sytuacji...

Cześć

Sterownik jest na etapie końcowego montażu. Powstanie urządzenia wymusiło częste wyłączanie falownika - za przyczyną nadmiernego przyrostu napięcia sieciowego. Odpowiednie załączanie grzałek bufora zniwelowało problem - a przez to - straty w odbiorze energii z paneli foto. Na tej bazie - powstała koncepcja jak, poniżej w załączniku. Uwagi mile widziane, bowiem jest jeszcze czas na zmiany w oprogramowaniu urządzenia

Dodane pliki:

Ponieważ moja prośba do moderatorów nie odniosła skutku. Osobiście to uczyniłem i dopiero w tym momencie zauważyłem wpis kol. M.S wiec odpowiadam;

sterownik prawidłowo reaguje na wzrosty napięć falownika i skutecznie je ogranicza do wprowadzonych nastaw - sprawdzone !!!  Sądzi kolega że, angażowali byśmy kasę w sterownik który -może lub nie-  działać!!!!

Cześć,

czyli robicie coś podobnego co ja. Zastanawia mnie, jaki rodzaj miernika wykorzystujecie do monitorowania mocy oddawanej do sieci. Ja  obecnie  monitoruję moc pobieraną przez sprzęty domowe za pomocą dodatkowego miernika. Wszystko mi działa po protokole Modbus TCP, czyli falownik i miernik.

Cytat z maria-n data 21 października 2023, 18:28

sterownik prawidłowo reaguje na wzrosty napięć falownika i skutecznie je ogranicza do wprowadzonych nastaw - sprawdzone !!!  Sądzi kolega że, angażowali byśmy kasę w sterownik który -może lub nie-  działać!!!!

W przypadku gdy woda osiągnie zadaną temperaturę, grzałki się  wyłączą i problem wróci. Latem, nie ma raczej sensu grzania bufora, a samo CWU szybko się nagrzeje. Jeśli ktoś posiada pompę ciepła to grzanie grzałką bufora będzie i tak nieopłacalne.

Cytat z Grzegorz Gorny data 22 października 2023, 10:18

W przypadku gdy woda osiągnie zadaną temperaturę, grzałki się  wyłączą i problem wróci. Latem, nie ma raczej sensu grzania bufora, a samo CWU szybko się nagrzeje.

Czasem wystarczy włączyć grzałki na minimalny czas potrzebny do zresetowania czasu odliczania 10 min do wyłączenia falownika.

Jeśli ktoś posiada pompę ciepła to grzanie grzałką bufora będzie i tak nieopłacalne.

Tak ale można na ten czas wyłączyć grzanie PC wody CWU czy też na ten czas zmniejszyć załączenie jej jeśli np. temperatura spadnie poniżej jakiejś minimalnej wartości wtedy ją załączy...

Ale nadal jest to tworzenie protezy problemu do czasu usunięcia głównej przyczyny wysokiego napięcia...

Chodziło mi o to, że bardziej opłacalne jest oddanie do sieci lub baterii (jeśli jest) nadwyżki energii niż grzanie grzałką mając zainstalowaną pompę ciepła. PC w zależności od aktualnego COP zużyje dużo mniej energii niż grzałka. Oddając do sieci tracimy tylko 20% a do baterii jeszcze mniej.

Jeśli chodzi o sprawę obniżenia napięcia to też nie jest tak "kolorowo", zazwyczaj napięcia na wszystkich fazach są zbliżone. Obciążenie jednej fazy przez grzałkę powoduje wzrost napięcia na drugiej. Przekroczenie napięcia może też wystąpić na więcej niż jednej. Nawet jeśli sterownik to opanuje przełączając pomiędzy fazami to woda w zbiornikach i tak szybko się nagrzeje. A raczej nie ma sensu grzać dla samego grzania.

Są też nawet  przypadki, że napięcie przekracza 253V nawet gdy nasza instalacja nie pracuje, więc moc grzałki/grzałek może być nie wystarczająca do jego obniżenia, nie mówiąc o tym, że za tę energię normalnie zapłacimy.

Ciekawym rozwiązaniem byłaby dodatkowa funkcja sterownika dla osób posiadających baterię. Polegająca na tym, że oprócz grzałki była możliwość sterowania ładowaniem akumulatora.

Page 1 of 2Next