Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rejestry Modbus TCP

Page 1 of 3Next

Dzień dobry..
Mam pytanie do praktyków - jestem nowym użytkownikiem Froniusa - Symo 10kW z datamanagerem i licznikiem Smart Meter 63A-3. Potrzebuję zrobić komunikację pomiędzy sterownikiem PLC na którym mam zrobione sterowaniem domem (m.in. ogrzewanie CWU i ogrzewanie elektryczne kablami).
Podpiąłem sobie testowo bez większych problemów datamanagera przez Modbus TCP, dane sobie ładnie lecą, odczytuję rejestry..
Potrzebuję, żeby zrobić sobie algorytm sterowania grzaniem np. ciepłej wody albo części pomieszczeń w czasie gdy produkcja jest wysoka (każde pomieszczenie mam oddzielnie sterowane a kable mam o mocach 500-1200W więc precyzyjnie mogę sobie sterować sekcjami)
No i tu pojawia się problem.. Pobrałem sobie wykaz rejestrów, ktoś dał na forum takiego linka
https://www.forum-fronius.pl/wp-content/uploads/asgarosforum/2812/Inverter_register_map.pdf
jest tam to samo co w plikach excela..
I o ile znalazłem dane o aktualnej produkcji, dzisiejszej produkcji,
40108 - stan operacyjny
500 - produkcja bieżąca
40187 - produkcja dzisiaj
napięciach po stronie DC itp. to nie mogę znaleźć danych o aktualnym poborze prądu przez instalację domową czyli to co podaje np. solarWeb, ewentualnie pobory na poszczególnych fazach..
Może ktoś podrzucić, które to będą numery rejestrów dla modbusa?

Pozdrawiam
Artur

Szanowny Panie Arturze,

poniżej przesyłam link do wszystkich rejestrów, w pliku meter_register_map w poniższym archiwum ma Pan szczegółowe dane:

https://www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Operating%20Instructions/SE_EI_Modbus_Sunspec_Maps_State_Codes_Events.zip

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

 

Dziękuję bardzo,  jak już wspomniałem spis wszystkich rejestrów mam -  ale jest ich na tyle dużo, a opisy są tak lakoniczne że nie mogę znaleźć tych o które pytam, a wiem że jest na forum kilka osób które robiły coś takiego i mogą znać konkretne numery rejestrów..

Pozdrawiam
Artur

Pozostaje poczekać, rożnie ludzie zaglądają na forum. Możesz w razie co zapytać w konkretnych tematach, niektórzy mają ustawione powiadomienia o nowych postach w obserwowanych tematach (tylko nie przeginaj z ilością zapytań...  😉    ).

Siedzę nad tym cały dzień, na razie jestem na etapie że po API:

[Adres IP Sterownika]/solar_api/v1/GetMeterRealtimeData.cgi?Scope=System

można odczytać te parametry:

Pobór/produkcja całość i w podziale na poszczególne fazy (z minusem leci do sieci, dodanie to zużycie)..

"PowerReal_P_Sum" : 757.29999999999995,
"PowerReal_P_Phase_1" : 485.69999999999999,
"PowerReal_P_Phase_2" : 243.19999999999999,
"PowerReal_P_Phase_3" : 28.300000000000001,

Dogrzebałem się na niemieckim forum
https://community.symcon.de/t/fronius-wechselrichter/24415/92
że nie ja pierwszy tego szukam i wygląda na to że fronius jakiś czas temu zmienił rejestry i w modbusie już tego nie ma bo te rejestry co tam podają są zupełnie inne niż w dokumentacji i wygląda na to że nie ma w rejestrach podstawowej informacji..:
Jaki jest aktualny pobór lub produkcja prądu?
Czy ktoś ze wsparcia mógłby sprawdzić "u źródła", które to rejestry modbusa dla licznika smart meter 63 będą odpowiadać powyższym parametrom podawanym przez API?

Cytat z Artur Starz data 26 sierpnia 2021, 15:26

Ok, sprawa wyjaśniona -
tu podziękowania dla Froniusa w Austrii - napisałem tam maila i dostałem szybko odpowiedź - po przekierowaniu od inżyniera z Polski gdzie od razu wiadomo było o co chodzi:
Otóż przy odczycie przez modbus TCP falownik jest widziany pod adresem 1 (ustawionym w konfigu), natomiast numer licznika Fronius Smart meter z ustawionym w konfigu nr 1 odpowiada ID urządzenia modbusTCP 240..
Wystarczyłoby w dokumentacji licznika albo modbusa jedno zdanie napisać
Po zmianie wszystko czyta się z rejestrów podanych w dokumentacji "Meter..." bez zarzutu,
a dla potomnych napiszę że adres szukany to 40098/40099

Szanowny Panie Arturze,

 

Dziękuję za podziękowania.

W przypadku wysyłania maili do Austrii niestety czas odpowiedzi jest dłuższy ze względu na przekierowanie do pv-support-poland ( myślę, że temat zostałby jeszcze szybciej rozwiązany).

Rekomenduję kontakt bezpośrednio z PV-support-poland.

 

Pozdrawiam

TSN Poland

Cytat z Artur Starz data 26 sierpnia 2021, 15:26

Ok, sprawa wyjaśniona -
tu podziękowania dla Froniusa w Austrii - napisałem tam maila i dostałem szybko odpowiedź - po przekierowaniu od inżyniera z Polski gdzie od razu wiadomo było o co chodzi:
Otóż przy odczycie przez modbus TCP falownik jest widziany pod adresem 1 (ustawionym w konfigu), natomiast numer licznika Fronius Smart meter z ustawionym w konfigu nr 1 odpowiada ID urządzenia modbusTCP 240..
Wystarczyłoby w dokumentacji licznika albo modbusa jedno zdanie napisać
Po zmianie wszystko czyta się z rejestrów podanych w dokumentacji "Meter..." bez zarzutu,
a dla potomnych napiszę że adres szukany to 40098/40099

Szanowny Panie Arturze,

Dziękujemy za podziękowania.

 

W przypadku przesłania maial do Centrali w Austrii wiadomość jest przekierowana do pv-support-poland. Myślę, że w przypadku kontaktu bezpośrednio z nami sprawa zostałaby rozwiązana jeszcze szybciej.

Rekomenduję kontakt z naszym wsparciem ( pv-support-poland@fronius.com)

 

Pozdrawiam

Mariusz Majmurek

TSN Poland

Artur Starz has reacted to this post.
Artur Starz
Cytat z Sebastian Słabosz data 23 sierpnia 2021, 08:44

poniżej przesyłam link do wszystkich rejestrów, w pliku meter_register_map w poniższym archiwum ma Pan szczegółowe dane:

https://www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Operating%20Instructions/SE_EI_Modbus_Sunspec_Maps_State_Codes_Events.zi

A gdzie znajdę opis rejestrów Modbus Smart Metera?

Cytat z Mariusz Majmurek data 26 sierpnia 2021, 15:52

W przypadku przesłania maial do Centrali w Austrii wiadomość jest przekierowana do pv-support-poland. Myślę, że w przypadku kontaktu bezpośrednio z nami sprawa zostałaby rozwiązana jeszcze szybciej.

Rekomenduję kontakt z naszym wsparciem ( pv-support-poland@fronius.com)

Pozdrawiam

Mariusz Majmurek

TSN Poland

Dzień dobry..
mam kolejny problem - polski support nie odpisał na email (którego wysłałem w piątek o 19tej), więc zanim spytam w austrii to spróbuję tutaj:

Proszę o informację dlaczego rejestry modbus Smart Metera opisane w dokumentacji jako
40110 - Total Watt-hours Exported phase A
40112 - Total Watt-hours Exported phase B
40114- Total Watt-hours Exported phase C
oraz

40118 - Total Watt-hours Imported phase A
40120 - Total Watt-hours Imported phase B
40122 - Total Watt-hours Imported phase C

Przy odczycie przez Modbus mają wartość zero, sprawdzałem zarówno programem Radzio, który polecacie do modbusa ale też innym oprogramowaniem na PC, podpiąłem także do PLC i mam tak samo - wartość total jest i jest prawidłowa, ale dla poszczególnych faz są zerowe.. można prosić o pomoc?

Artur

Z Smart Meter 63A-3 nie odczytasz tych rejestrów, potrzebujesz TS 65A-3

Page 1 of 3Next