Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbieżności wskazań zużyć prądu na liczniku Fronius Smart Meter, a zużyć wg Taurona

Page 1 of 6Next
Witam serdecznie,
Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu pewnego zagadnienia. Mam podłączony od kilku dni licznik Fronius Smart Meter TS 5KA-3 z przekładnikami 80/5 na każdej fazie.
Chodzi o to, że wskazania zużyć prądu licznika Fronius i aplikacji Tauron są totalnie rozbieżne od siebie.  Przesyłam zdjęcia zużycia z dnia 24.02.2023.
Chodzi mi o wskazania dotyczące zużycia prądu (pobranie z sieci). Tauron 22,4 kWh, Fronius wskazuje 13,6 kWh lub 17,9 kWh - bo nie wiem nawet jak to czytać. Ale różnica tak czy inaczej jest duża.
Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu skąd mogą pojawiać się aż tak duże rozbieżności albo jak to czytać ???
A może błąd w podłączeniu licznika lub któreś przekładniki są odwrotnie założone??
Marcin
Dodane pliki:
  • Fronius.jpg
  • Fronius2.jpg
  • Tauron.jpg

Troszkę za duża rozbieżność 8kWh na dobę...

Możesz sprawdzić opcję poświęcając jeden dzień wyłączając produkcję (przełącznik od DC) i porównując wtedy zużycie, nie będzie produkcji nie będzie opcji bilansowania międzyfazowego/godzinowego które może powodować taką rozbieżność chociaż ja bym obstawiał że nie aż taką.

Później do sprawdzenia sposób podpięcia i prawidłowość konfiguracji licznika FSM.

17,92kWh to zużycie wskazanie przez FSM, cały dzień

13,6kWh to energia pobrana z sieci wskazanie FSM

4,42kWh produkcja falownika

4.23kWh zużyta energia z produkcji falownika - autokonsumpcja/zużyte bezpośrednio

Wedle solarweb/licznika FSM wysłałeś do sieci tylko 0,19kWh

Cytat z kar llo data 25 lutego 2023, 13:44

17,92kWh to zużycie wskazanie przez FSM, cały dzień, 13,6kWh to energia pobrana z sieci wskazanie FSM ...

--------

chodzi mi bardziej o to ile zużyłem i dlaczego są rozbieżności tak duże:

licznik Tauron 22,4 kWh, FSM wskazuje 13,6 kWh

 

Cytat z Marcin Hejne data 25 lutego 2023, 14:16

chodzi mi bardziej o to ile zużyłem i dlaczego są rozbieżności tak duże:licznik Tauron 22,4 kWh, FSM wskazuje 13,6 kWh

Odpowiedz nie jest jednoznacza: wedle licznika FSM zużyłeś przez cały dzień 17kWh a wedle aplikacji Tauron pobrałeś z sieci 22kWh.

Powodów może być kilka rozbieżności a która za to odpowiada to można spróbować określić/namierzyć...

Powyżej podałem najprostszy test który możesz sam wykonać, wskaże to różnicę pomiaru między licznikami a właściwie między licznikiem FSM a tym co wskaże aplikacja tauronu.

Możesz też o 12 w nocy spisać stan licznika ZE i to samo zrobić następnego dnia, będziesz miał wskazanie jakie odnotował licznik ZE, odrazu dodam że jest opcja że może różnić się od wskazania z aplikacji...

Może być coś nie tak podłączone, może być źle skonfigurowany fsm, kwestia czy prawidłowo dobrane są przekładniki i co się z nimi wiąże...

Pytanie jak ten licznik radzi sobie z pomiarem małych wartościami z tymi przekładnikami co masz zamontowane.

Różnica może wynika z innego bilansowania międzyfazowego/godzinowego między licznikami.

Kwestia czy licznik ZE jest prawidłowo skonfigurowany...

Jutro zweryfikuję na wyłączonym falowniku aby nie było żadnej produkcji.

Dodatkowo przesyłam kilka zdjęć bezpośrednio z FSM. Może coś to wniesie.

Godzina zdjęć to 22.30 więc produkcji na pewno nie ma.

Dodane pliki:
  • 16773604128256863174948911803863.jpg
  • 16773605079152112044851227034074.jpg
  • 16773605175755344859252039056334.jpg
  • 16773605381928608785479635978032.jpg
  • 16773605551424406572635913320482.jpg
Cytat z Marcin Hejne data 25 lutego 2023, 20:30

Jutro zweryfikuję na wyłączonym falowniku aby nie było żadnej produkcji.

Jeśli wyłączysz całkowicie falownik to żadne dane nie zostaną wysłane na solarweb.

Marcin Hejne has reacted to this post.
Marcin Hejne

Mozesz miec 1 z 4 przypadkow:

- zle ustawiona przekladnie

- zle zainstalowany przekladnik co do polaryzacji (obrocony o 180 stopni)

- pomieszane napiecia wzgledem pradow (do pomiaru mocy uzywasz np. UL1 * IL2

- pomiaru dokonujesz nie na tym obwodzie.

Ale jak to teraz zweryfikować w prosty dla laika sposób? Czy może odczyty z licznika (któryś z kolejnych ekranów) mogą wskazać te nieprawidłowości ?
-----------------------------------------------------------
Cytat z Szymon Grajek data 27 lutego 2023, 09:09

Możesz mieć 1 z 4 przypadków:

- zle ustawiona przekładnie

- źle zainstalowany przekładnik co do polaryzacji (obrócony o 180 stopni)

- pomieszane napiecia wzgledem pradow (do pomiaru mocy uzywasz np. UL1 * IL2

- pomiaru dokonujesz nie na tym obwodzie.

 

Cytat z kar llo data 26 lutego 2023, 14:55
Cytat z Marcin Hejne data 25 lutego 2023, 20:30

Jutro zweryfikuję na wyłączonym falowniku aby nie było żadnej produkcji.

Jeśli wyłączysz całkowicie falownik to żadne dane nie zostaną wysłane na solarweb.

Masz rację - słuszna uwaga.

Ale zobacz proszę co się stało gdy falownik był wyłączony z prądu całkowicie do godziny 17:00.

I tak są wskazania na poziomie zużycia 600W - zdjęcie.

Dodane pliki:
  • Zrzut-ekranu_20230227_094946.png
Page 1 of 6Next