Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbieżności wskazań zużyć prądu na liczniku Fronius Smart Meter, a zużyć wg Taurona

PreviousPage 2 of 6Next

Twoje wskazanie jest typowe dla braku komunikacji.

Co do poszukiwan bledow:

- Zla przekladnia - znajdz wg instrukcji od licznika nastawe, jezeli masz przekladnik 80/5 to powinienesz miec ustawione 16

- Zla polaryzacja przekladnika - w czasie kiedy nie ma produkcji sprawdz czy pobor mocy na wszelkich fazach jest wyswietlany bez znaku "-" na liczniku

- Pomieszane tory pomiarowe - jezeli masz na wejsciu jakikolwiek modulowy (3 sekcyjny bezpiecznik lub rozlacznik) sprobuj zdjac blokade zeby moc pojedynczo zasilac fazy. Zapewne licznik jest zasilany z jednej z faz wiec znajdz ja i od niej rozpocznij. Wez farelke i sprawdz czy przy zasileniu jej z gniazdka widzisz efekt na liczniku. Jezeli nie mozesz rozpiac pojedynczych faz to niestety tylko mozesz to wzrokowo ocenic.

- zapiete nie na tym obwodzie - jezeli widzisz na liczniku w dowolnym momencie na wszystkich fazach wskazania z "-" (oddawanie do sieci) i kiedykolwiek bez znaku na wszystkich fazach (pobor) to w instalacji z jednym falownikiem masz zapiete na prawidlowym obwodzie.

A czy możesz proszę zweryfikować zdjęcia licznika FSM które załączyłem kilka postów wcześniej, tam faktycznie są jakieś wskazania z '-'. Tylko nie wiem czy to o to chodzi ?

Odnośnie tej nastawy przekładni w liczniku FSM - czy wiesz jaka to nazwa nastawy lub pozycja - bo jest tam tego trochę - zobacz proszę zdjęcie.

Dodane pliki:
  • Zrzut-ekranu_20230227_112728.png

Parametr do sprawdzenia to P4 CtrAtIo.

Co do zdjec... widac pobor. Moze to byc na zasilaniu domu a moze byc na zasilaniu tylko czesci. Musisz zobaczyc jeszcze w dzien podczas produkcji. Wtedy musisz miec wskazania ze zdjecia nr 1, ale ze znakiem "-". Aby latwiej obserwowac wylacz wszelkie odbiory podczas obserwacji zeby mozna to zweryfikowac przy mniejszej produkcji.

Cytat z Szymon Grajek data 27 lutego 2023, 10:19

Co do poszukiwan bledow:

ZROBIONE ! - Zla przekladnia - znajdz wg instrukcji od licznika nastawe, jezeli masz przekladnik 80/5 to powinienesz miec ustawione 16

ZROBIONE ! - Pomieszane tory pomiarowe - jezeli masz na wejsciu jakikolwiek modulowy (3 sekcyjny bezpiecznik lub rozlacznik) sprobuj zdjac blokade zeby moc pojedynczo zasilac fazy. Zapewne licznik jest zasilany z jednej z faz wiec znajdz ja i od niej rozpocznij. Wez farelke i sprawdz czy przy zasileniu jej z gniazdka widzisz efekt na liczniku. Jezeli nie mozesz rozpiac pojedynczych faz to niestety tylko mozesz to wzrokowo ocenic.

 

powyższe dwa punkty zrobiłem.

  • Ustawiłem FSM w pkt.4 ustawień na 16.
  • Fazy prądu odpowiadają fazom na FSM.

Dodatkowo załączam dwa zdjęcia może też coś wniosą.

Falownik produkuje 500W, i nie ma zużyć - wyłączyłem wszystkie bezpieczniki w domu oprócz licznika FSM oraz falownika (czyli nie ma zużyć). Pierwsze zdjęcie pokazuje produkcję w momencie jego wykonania czyli 499W, a drugie zdjęcie to zużycie na FSM w tym samym momencie 0W, 0W, 100W.

I jakby one się nie bilansują, a chyba powinny ???

Dodane pliki:
  • 1.jpg
  • 2.jpg

To jeszcze podpytam ...

... parametr 3 w ustawieniach FSM (zdjęcia) jak powinien być ustawiony skoro mam 3 przekładniki ?

Dodane pliki:
  • Zrzut-ekranu_20230227_133344.png
  • Zrzut-ekranu_20230227_133320.png
Cytat z Marcin Hejne data 27 lutego 2023, 09:53
Cytat z kar llo data 26 lutego 2023, 14:55
Cytat z Marcin Hejne data 25 lutego 2023, 20:30

Jutro zweryfikuję na wyłączonym falowniku aby nie było żadnej produkcji.

Jeśli wyłączysz całkowicie falownik to żadne dane nie zostaną wysłane na solarweb.

Masz rację - słuszna uwaga.

Ale zobacz proszę co się stało gdy falownik był wyłączony z prądu całkowicie do godziny 17:00.

I tak są wskazania na poziomie zużycia 600W - zdjęcie.

Dlatego napisałem aby wyłączyć tylko przełącznik od DC pod falownikiem.

Co do wykresu to też tak bywa, wartość 600W była ostatnią wartością otrzymaną przez solarweb, wartość powinna spaść do zera ale czasem tak się zawiesza na jakieś ostatnio otrzymanej wartości.

A i taka mała uwaga rozdzielaj swoje dopiski od cytowanych części, ciężko czasem dojść co jest czyim tekstem.

Marcin Hejne has reacted to this post.
Marcin Hejne
Cytat z kar llo data 27 lutego 2023, 15:34
Cytat z Marcin Hejne data 27 lutego 2023, 09:53
Cytat z kar llo data 26 lutego 2023, 14:55
Cytat z Marcin Hejne data 25 lutego 2023, 20:30

Jutro zweryfikuję na wyłączonym falowniku aby nie było żadnej produkcji.

Jeśli wyłączysz całkowicie falownik to żadne dane nie zostaną wysłane na solarweb.

Masz rację - słuszna uwaga.

Ale zobacz proszę co się stało gdy falownik był wyłączony z prądu całkowicie do godziny 17:00.

I tak są wskazania na poziomie zużycia 600W - zdjęcie.

Dlatego napisałem aby wyłączyć tylko przełącznik od DC pod falownikiem.

Co do wykresu to też tak bywa, wartość 600W była ostatnią wartością otrzymaną przez solarweb, wartość powinna spaść do zera ale czasem tak się zawiesza na jakieś ostatnio otrzymanej wartości.

A i taka mała uwaga rozdzielaj swoje dopiski od cytowanych części, ciężko czasem dojść co jest czyim tekstem.

wykres na falowniku pracuje płynnie do wartości ok. 50W

co do cytowanych wypowiedzi - tak jest, dziękuję za zwrócenie uwagi

Cytat z Marcin Hejne data 27 lutego 2023, 14:29

Falownik produkuje 500W, i nie ma zużyć - wyłączyłem wszystkie bezpieczniki w domu oprócz licznika FSM oraz falownika (czyli nie ma zużyć). Pierwsze zdjęcie pokazuje produkcję w momencie jego wykonania czyli 499W, a drugie zdjęcie to zużycie na FSM w tym samym momencie 0W, 0W, 100W.

I jakby one się nie bilansują, a chyba powinny ???

Pytanie czy to drugie zdjęcie jest wskazaniem mocy tzw wartości chwilowej, dodatkowo podajesz inną 3 wartość niż jest na zdjęciu.

Jeżeli falownik produkuje 500W, czyli powinno być po około 165W na każdej fazie oddawane do sieci tym bardziej  twierdzisz że wyłączone są wszystkie zabezpieczenia to opierając się na drugim zdjęciu to raczej coś tą energię pobiera co nie zostało wyłączone, może coś jednak jest źle spięte lub coś innego.

Co do pytania o tryb pomiaru to powinno byc ustawienie domyslne, czyli osobne zliczanie mocy wyprodukowanej i pobranej.

Rozumiem, ze nastawy przekladnikow miales wczesniej na 16 czy cos poprawiles? Nie wynika to jednoznacznie z odpowiedzi..

Czy na linii zasilajacej falownik sa jakies inne odbiorniki czy linia jest dedykowana tylko dla falownika?

To może pytanie ogólne kto instalował licznik FSM, chodzi mi o to czy instalator, firma co montowała instalację PV, jakiś elektryk czy może sam to zrobiłeś? (bez podawania ich nazwy, imion, nazwisk etc)...

Możesz też podrzucić jakieś zdjęcia gdzie będzie dobrze widać jak został zamontowany licznik z przekładnikami, może ktoś szybciej wyłapie ze zdjęć możliwy błąd, nie twierdzę że on jest ale nie można tego wykluczyć.

 

PreviousPage 2 of 6Next