Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbudowa instalacji o dodatkowe panele z zachowaniem aktualnego falownika SYMO 4.5-3-M

Page 1 of 2Next

Witam,

Potrzebuję doradzenia w kwestii rozbudowy instalacji PV, aktualnie instalacja wygląda następująco:

Falownik SYMO 4.5-3-M

Panele Longi Solar LR6-60HPH-320M 16szt(MPPT1 8szt wschód, MPPT2 8szt zachód), moc na każdy string to 2560Wp i napięcie 250V

Na zdjęciu jest przedstawiona najwyższa produkcja z mojej instalacji, taka sytuacja zdarza się tylko raz w roku.

Moje pytanie czy mogę rozbudować string 2 (strona zachodnia) o dodatkowe 6szt paneli tej samej mocy.

Dodane pliki:
  • max-produkcja.png

Nie widzę przeciwwskazań.

Marcin Urban has reacted to this post.
Marcin Urban
Cytat z Marcin data 6 czerwca 2022, 20:50

Moje pytanie czy mogę rozbudować string 2 (strona zachodnia) o dodatkowe 6szt paneli tej samej mocy.

Tak ale inna kwestia czy masz skąd kupić jeszcze panele o tej samej mocy/parametrach...

https://voltahurt.pl/pl/product/395410,panel-fotowoltaiczny-longi-lr6-60hph-320m-320w jeszcze można znaleźć ps nie reklamuję sklepu , wklejam tylko do celow poglądowych

Marcin Urban has reacted to this post.
Marcin Urban

Dziękuję z pomoc, jestem w trakcie szukania takich samych paneli ale łatwo nie jest.

Dzięki Arku za link, dzwoniłem ale już nie posiadają takich.

Jak nie znajdę takich samych to rozważam przeniesienie paneli ze strony wschodniej na zachodnią. A na wschód kupić inne.

Obstawiam że raczej przyjdzie ci robić druga opcję, ale kto wie... W ogólnym zarysie może okazać lepszym wyjściem...

Podszedłbym jeszcze do tematu analizując kwestię ilości energii zużywanej do produkowanej, nie ma sensu za darmo oddawać energetyce energię i nie mieć z niej korzyści.

Marcin Urban has reacted to this post.
Marcin Urban

Co do zużycia energii to aktualnie fronius steruje mi grzałka trójfazowa do ogrzewania wody. Dzięki temu wykorzystuje nadwyżkę energii zamiast oddawać ją do sieci. Zawsze to jakaś oszczędność gazu poza sezonem grzewczym. A dodatkowo przymierzam się do zamontowania pompy ciepła ogrzewająca ciepłą wodę użytkową, ma lepszą sprawność jak grzałka.

Instalacja rozbudowana ale takich samych paneli nie znalazłem.

Instalacja wygląda aktualnie tak:

Falownik: Fronius SYMO 4.5-3-M

MPPT1 : 9x Panele Longi Solar LR4-60HPH-375M

MPPT2: 14x Panele Longi Solar LR6-60HPH-320M

Zostało mi 2szt 320W (nie zamontowane z obaw przed zbyt dużym przewymiarowaniem)

Dziękuję za pomoc.

 

Janusz Bidziński has reacted to this post.
Janusz Bidziński

SYMO 4.5-3-M możesz przewymiarować do 200% czyli do 9kW

MPPT1: 9 x 375=3375W

MPPT2: 14 x 320 = 4480W

daje 7855W

dodatkowe 2szt dają 8495W

Solarconfigurator

Marcin Urban has reacted to this post.
Marcin Urban

Dzień dobry,

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat i zasięgnąć porady.

Również mam symo 4.5-3-M z tym, że na chwile obecną mam na 1 stringu 16 paneli SELFA SV120M.5-320  co przy - 25st C powinno dać max napięcie toru otwartego 750,'6V DC. Orientacja południe- 20st zachód konstrukcja naziemna. Planuję wykożystać dach orientacja wschód i zabudować 6 paneli Selfa SV108M.3.3-410 co by dało na drugim stringu napięcie toru otwartego przy - 25 st C 258,4V DC .  Pytanie czy tak mogę zrobić w niekorzystnych warunkach teoretycznie przekroczę  1000VDC. Drugie pytanie czy w takiej konfiguracji 2 string ma szansę ruszyć w godzinach porannych i czy takie rozwiązanie by mogło mieć sens? Zależy mi na zwiększeniu produkcji rano gdy pompa ciepła podgrzewa CO i CWU

Page 1 of 2Next