Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbudowa instalacji o dodatkowe panele z zachowaniem aktualnego falownika SYMO 4.5-3-M

PreviousPage 2 of 2

Jeżeli ten co jest obwód podpięty będzie pod pierwszy MPPT a ten nowy obwód pod drugi mppt to nie będzie problemu z napięciem. 1000V jest ograniczeniem na każdy obwód osobno.

Następna sprawa dla ciebie napięcie przy -25 nie ma znaczenia dla tak małego obwodu, prędzej temperatura nagrzanych paneli w słoneczny dzień będzie dla ciebie gorszym czynnikiem przy tak małej liczbie paneli... 6szt to jest minimum, czym więcej tym lepiej...

Dzięki za radę, zastanawiałem się właśnie jak sumować napięcie dopuszczalne. Także teraz rozumiem, że max 1000V jest na każde wejście. Faktycznie nie wziąłem jeszcze pod uwagę straty napięcia od temperatury, muszę to doliczyć uwzględniając napięcie pracy nie tylko tor otwarty. Człowiek uczy się całe życie 😁

Polecam sprawdzić solarconfigurator

 

napięć z dwóch stringów nie sumujesz, bo jak masz falownik dwustringowy, każdy działa niezależnie, 6 modułów 410W wystarczy aby wystartować produkcję.

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc przy doradzeniu odnośnie rozbudowy instalacji.

Przesyłam wykres działania mojej instalacji na falowniku 4,5kW, jestem bardzo zadowolony mimo obcinania szczytu.

Zauważyłem że  moja instalacja wschód-zachód ma lepszą produkcję dzienną jak sąsiada który ma panele skierowane na południe o mocy 6kwp i falowniku 6kW

 

Dodane pliki:
  • Zrzut-ekranu-2023-06-01-083744.png
Cytat z Marcin Urban data 1 czerwca 2023, 08:48

Zauważyłem że  moja instalacja wschód-zachód ma lepszą produkcję dzienną jak sąsiada który ma panele skierowane na południe o mocy 6kwp i falowniku 6kW

Ale nie ma tutaj nic dziwnego jeśli ty posiadasz w panelach 7,855 kWp a on 6kWp, czynnik W/Z do południa jest sens porównywać przy instalacjach o takich samych mocach i tutaj W/Z może wypaść słabiej...

Cytat z Marcin Urban data 17 października 2022, 09:25

Instalacja rozbudowana ale takich samych paneli nie znalazłem.

Instalacja wygląda aktualnie tak:

Falownik: Fronius SYMO 4.5-3-M

MPPT1 : 9x Panele Longi Solar LR4-60HPH-375M

MPPT2: 14x Panele Longi Solar LR6-60HPH-320M

Zostało mi 2szt 320W (nie zamontowane z obaw przed zbyt dużym przewymiarowaniem)

Dziękuję za pomoc.

 

Cześć.

Masz może jeszcze te 2 sztuki paneli 320?

 

Cytat z Janusz Bidziński data 13 czerwca 2023, 16:32

Cześć.

Masz może jeszcze te 2 sztuki paneli 320?

 

Cześć,

Te dwie sztuki zostały wykorzystane do małego off-gridu.

PreviousPage 2 of 2