Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

SM TS 65A-3 wskazania zużycia

Page 1 of 2Next

Mam pytanie odnośnie wskazań pobranej energii czynnej w SM TS 65A-3. Licznik zainstalowany jako pierwotny, bezpośrednio za licznikiem rozliczeniowym. Dlaczego sumaryczna pobrana energia czynna wg wskazań 121,76kWh różni się od sumy wskazań energii w poszczególnych fazach: L1 63,92kWh, L2 24,12kWh, L3 50,53kWh - suma 138,57kWh?

 

 

Dodane pliki:
  • D3EE3A5B-4B10-4848-878B-0E6B3904DAE8.jpeg
  • 5B657236-8DF7-4769-92CE-70F54595D50A.jpeg

A co pokazuje solarweb, z którymi wartościami jest bliżej?

Solarweb pokazuje wartość od momentu zarejestrowania się na platformie. W moim przypadku jest to wartość o 10kWh mniejsza niż na liczniku. Swoją drogą jest to też trochę irytujące, bo są różne wskazania.

A... czyli licznik był zamontowany od razu z instalacją i razem uruchomiony, dopiero później skonfigurowano ją z kontem solarweb i dlatego będzie takowa różnica między licznikiem a solarweb, instalacja troszkę popracowała i licznik nabił sobie na swój stan... Platforma solarweb nie odczytuje stanu licznika ale odbiera, sumuje dane chwilowe które otrzyma od karty datamenager i pokazuje je jako całość na solarweb.

Dokładnie tak, licznik w momencie załączenia zasilania zaczyna liczyć i to jest normalne. Chociaż swoją drogą mogłaby być możliwość ustawienia jakiegoś offsetu na solarweb, żeby wskazania były jednakowe. Nie wiem czy wogóle komuś udało się uruchomić instalację w taki sposób, żeby wartości były identyczne.

Ale nie o to pytałem. Interesuje mnie różnica pomiędzy wskazaniem całkowitym na SM, a sumą wskazań SM na poszczególnych fazach. Skąd ta różnica? Przecież energia całkowita jest sumą energii na poszczególnych fazach.

Kolejnym aspektem są różnice pomiędzy wskazaniami licznika rozliczeniowego a Smart Meter, który jest zainstalowany bezpośrednio za nim. Mam instalację od 11 dni, a różnica wynosi ok 25kWh, przy dziennym odczycie różnice wynoszą od 1 do 3kWh pomiędzy licznikami. Biorąc pod uwagę, że Smart Meter nie jest tanim elementem, a ma służyć do bilansowania przepływów w instalacji i inteligentnego wykorzystania to przy takich różnicach traci to dla mnie jakikolwiek sens.

Cytat z Andrzej Ustarbowski data 2 września 2022, 11:26

Nie wiem czy wogóle komuś udało się uruchomić instalację w taki sposób, żeby wartości były identyczne.

Może nie idealnie co do zera po przecinku ale da się (licznik jakieś waty naliczy ale raczej nie będzie to nawet 1kWh). Przyjmując że od razu mamy falownik i licznik to pierwsze uruchomienie robisz za dnia, uruchamiasz i przeprowadzasz podstawową konfigurację falownika - zaczyna produkować i wyłączasz produkcję przechodząc w stan czuwania i przełączasz przełącznik DC na 0 w falownik. Konfigurujesz falownika pod solarweb, wyłączasz całkiem zasilanie, montujesz i podpinasz licznik FSM, uruchamiasz falownik i przeprowadzasz konfigurację licznika w falowniku (i w tym momencie wpadnie kilka watów ale mogą one być pomijane jako wartości do dwóch miejsc po przecinku).

Kolejnym aspektem są różnice pomiędzy wskazaniami licznika rozliczeniowego a Smart Meter, który jest zainstalowany bezpośrednio za nim. Mam instalację od 11 dni, a różnica wynosi ok 25kWh, przy dziennym odczycie różnice wynoszą od 1 do 3kWh pomiędzy licznikami. Biorąc pod uwagę, że Smart Meter nie jest tanim elementem, a ma służyć do bilansowania przepływów w instalacji i inteligentnego wykorzystania to przy takich różnicach traci to dla mnie jakikolwiek sens.

Rozbieżność może wynikać z różnej konfiguracji sposobu liczenia/bilansowania liczników i tutaj raczej kierował bym moje zainteresowanie czemu jest takowa różnica. Jeśli jest to 11dni to różnica 25kWh jest sporą wartością, nie wiem jak inni ale u mnie różnica miesięczna dochodziła max do 5kWh (licznik ZE a liczniki FSM), ostatnio to jest około 3kWh między stanami. Pamiętaj że każdy licznik ZE jest licznikiem programowalnym i tutaj trzeba sprawdzić czy go prawidłowo skonfigurowali. Ale i nie można wykluczyć błędu licznika FSM. Nie podałeś której energii się to tyczy: oddanej czy pobranej oraz czy jest to plus czy minus dla ciebie; jak by to była wartość na plus przy 2.8 to może warto się nie odzywać...

Licznik FSM bilansuje energię chyba w czasie rzeczywistym (chociaż ostatnio ktoś pisał że chyba co 15min) - a jak masz ustawiony licznik ZE to jest pytanie... jakiś czas temu to chyba tylko w licznikach PGE (możliwe że ktoś jeszcze był ale nie wiem nie interesowałem się tym) było uruchomione bilansowanie- wektorowe najbardziej sprawiedliwe dla prosumenta. Teraz wszyscy są do tego zobligowani...

Ale najlepsze będzie jak otrzymasz fakturę to tam stan licznika nie będzie podany więc będziesz miał zdziwienie jak zobaczysz rozbieżności w podanych wartościach energii pobranej/oddanej wpisane przez nich a wartością spisaną przez ciebie z licznika ZE. Więc realnie stan ich liczników możemy traktować tak jak stan licznika FSM - poglądowo bo oni i tak do ostatecznego ciebie rozliczenia biorą wartości niby podane przez ten licznik ale liczone w bilansie godzinowym. Więc ogólnie i tak tego co będzie na fakturze nie da się nadal przewidzieć czy też odczytać z liczników.

Nie wiem jak inni ale u mnie to co niektórzy klepią/powtarzają że rozliczenie godzinowe jest lepsze się nie sprawdza... u mnie jest odwrotnie i jestem w plecy, niby ogólnie "pirazydzrzwi" stany się zgadzają i wedle tego rozliczenia to zużyłem/pobrałem więcej o około 50kWh (wartość dla 3 miesięcy), ale za to o tyle mniej oddałem do sieci. Wedle licznika ZE to za ten okres powinienem mieć w magazynie więcej o około 50kWh a zużycie o tyle powinno być mniejsze i tutaj akurat podobnie wskazuje licznik FSM. Ciekawe co przyniesie nowa faktura, ale jak dalej tak będzie to w skali roku może to być i 200kWh na minus w magazynie...

Różnica dotyczy energii czynnej pobranej i niestety jest w kierunku dla mnie niekorzystnym, bo SM podaje mniej.
Wiem, że nie uniknie się różnic, a prognozowanie tego co będzie na fakturze wogole mija się z celem, bo jak zauważyłeś nie podają tam stanów liczników, a same wartości energii, ale nie w tym rzecz.

Póki co dziwią mnie odczyty z SM. Dla sprawdzenia podepnę sobie analizator i porównam odczyty obu liczników i tym co zarejestruje analizator.

A co myślisz o tej różnicy pomiędzy wartościami w poszczególnych fazach, a wartością całkowita? Dla mnie nie jest to normalny stan, czy takze się z tym spotkałeś?

Na to nie mam koncepcji, u mnie jest starszy model tego 3fazowego i nie jestem pewien czy tam można sprawdzić zużycie każdej fazy, jutro sprawdzę.

Cytat z Andrzej Ustarbowski data 2 września 2022, 19:16

A co myślisz o tej różnicy pomiędzy wartościami w poszczególnych fazach, a wartością całkowita? Dla mnie nie jest to normalny stan, czy takze się z tym spotkałeś?

różnica będzie wynikała właśnie z bilansowania, bo jak na jednej fazie oddajesz 1kW a na dwóch pozostałych pobierasz po 1kWh, to na poszczególnych fazach będziesz w sumie pobierał 2kWh, ale łącznie na 3 fazach będziesz pobierał tylko 1kWh w tym samym czasie

Page 1 of 2Next