Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Sterownie grzaniem CWU - nieco mądrzejsze niż standardowe

PreviousPage 3 of 3

Witam,

Przepraszam jeśli pisze nie w tym miejscu co trzeba jednak nie chciałbym zaśmiecać forum zakładając nowy temat.

Chciał bym by ktoś z działu technicznego Fronius jasno wypowiedział się na temat sterowania z wyjść datamanagera przekaźnikami elektronicznymi SSR oraz przybliżyli kwestie z pkt 2.

1) czy są ku temu jakiekolwiek przeciwwskazania (jakie, poza typowymi wynikającymi z sytuacji przebicia elementu wykonawczego i ciągłego podawania napiecia(przebicie na zwarcie) )

2) czy wyjścia datamanagera są w jakikolwiek separowane (np wyjście jest realizowane jako optoizolator z zasilaniem kolektora i wolnym emiterem, karta katalogowa z schematem raczej temu zaprzecza chyba że wewnętrzny zasilacz zapewnia separacje) i są zabezpieczone przed przepięciami w przypadku sterowania typowym przekaznikiem?

Marcin Urban has reacted to this post.
Marcin Urban

Dzień dobry,

nie ma przeciwwskazań do zastosowania SSR, wyjścia DM nie są separowane.

 

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Witam szanownych kolegów,

chciałem Was zapytać, pod które piny w karcie datamenager podłączyć sterownik z linku poniżej. Z informacji, które są umieszczone w linku aukcji, wychodzi na to, że ma to działać z Froniusem i jeżeli dobrze rozumiem, to piny/złącza sterownika D1 podpinamy do karty datamenager. O ile dobrze pamiętam, można to podłączyć pod pin1 i - na karcie datamenager,  jeżeli się mylę, to proszę podpowiedzcie mi gdzie je podpiąć i jak ewentualnie skonfigurować kartę datamenager

https://allegro.pl/oferta/termostat-regulator-temperatury-bojler-paneli-foto-10437608125

esco es10d-rtc

Pozdrawiam

Cześć

Do inteligentnego sterowania grzaniem CWU za pomocą "Froniusa" nie potrzeba termostatu/sterownika podanego w linku za 180 zł.

Ja używam  przekaźnika/stycznika (może być także SSR) i prostego termostatu cyfrowego za 12 zł.

No tak, tylko ja ten sterownik mam już  od jakiegoś czasu i chciałem go wykorzystać.  Dlatego też poprosiłem o informacje, jak to skonfigurować.

Chcesz ten termostat - WEJŚCIE D1 - sterować z produkcji falownika czy z nadwyżki mocy? Przy tej drugiej opcji musi być w układzie jakiś licznik - SM lub inny SO. Jeśli nie masz licznika można wykorzystać podstawowe wyjście przekaźnikowe, definiowane z poziomu falownika. Z tym że przekaźnik trzeba do instalować.  Wszystko opisane w

Strona główna    -    po prawej stronie, wybierasz TAGI i na samym dole zarządzanie energią (rysunki 9 i 10)

Dzięki za odpowiedź. Oczywiście mam zainstalowany licznik S0 i chciałem kkrzystać z nadwyżki mocy ale chyba coś źle robiłem w konfiguracji, bo mój  sterownik nie startował. No nic, podejdę jeszcze raz do tematu.

Dziekuję za odpowiedź.

Hej,

Jestem w trakcie modernizacji w kotłowni - stary zbiornik CWU dokonał żywota i idzie na złom (grzany był wyłącznie gazem), w związku z czym chcę upiec 2 pieczenie i wykorzystać możliwość zużycia nadmiaru produkcji do grzania CWU. Mam Froniusa SYMO 6 kw i licznik (póki co S0 ale będzie SM niedługo).

NO i mam 2 opcje - albo kupić zwykły zbiornik z wężownicą do gazu i grzałką, albo zbiornik z małą PC tylko dla CWU.

W opcji 1szej, zastanawiam się jak to wysterować - tzn oczywiście wiem jak robi to datamanager, że ustawia się progi itd, ale :

  • wkładając grzałkę 1kW, muszę mieć nadprodukcję ponad 3kW na całej instalacji, żeby na jednej fazie było ten 1 kW uzysku i żeby grzałka działała tylko na energii z PV (przy mniejszym progu, wchodzi kwestia bilansowania między fazami i pomimo nadprodukcji grzałka i tak będzie ciągnąć prąd od Taurona, co nie bardzo mi się podoba:). Poza tym grzałka 1kW to tyle co nic, zbiornik musi być około 200 litrów.
  • myślałem o zakupie grzałki 'siłowej', powiedzmy 3x1kW, i włączaniu każdego z trzech elementów oddzielnie, tylko nie wiem czy tak da się zrobić (od strony grzałki bo od strony falownika wiem że tak). No i nie wiem czy grzałka opisywana jako 3x1kW 400V (czyli na napięcie międzyfazowe, da się jakoś podłączyć pod 3 fazy osobno załączane (czyli faktycznie pod 230V).
  • No i kwestia bezpieczeństwa - Fronius nie umie czytać temperatury zbiornika, a polegać wyłącznie na wbudowanym w grzałkę regulatorze nie chcę - poza tym nie każda grzałka ma taki. Pisaliście o prostych tanich sterownikach temperatury - podpowiecie coś więcej ?

W opcji drugiej, z pompą ciepła ze zbiornikiem - w dokumentacji Froniusa, również na forum, sterowanie PC jest fajnie opisane, ale kłopot w tym że większość pomp z zbiornikiem jakie mnie interesują (pojemność około 200 litrów, koszt 6-8 tyś) nie ma zadnej wzmianki o byciu 'smart grid ready'.. Część z nich ma możliwość sterowania pompami solarów termicznych, ale to wszystko. No i teraz - czy znacie i możecie podać jakiś model który by dał się tak sterować? Bo sterowanie głównym zasilaniem PC (czyli twarde wyłączanie i włączanie) za pomocą dataloggera i przekaźnika nie wydaje mi się mądre:)

 

Nie ukrywam, że ze względu na koszty instalacji oraz jej mocne skomplikowanie, bardziej skłaniam sie ku opcji pierwszej, ze zwykłym zbiornikiem i grzałką, tylko to jej sterowanie...

PreviousPage 3 of 3