Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Symo GEN24 10.0 + BYD HVM + UPS - czy to możliwe?

PreviousPage 2 of 3Next

Szanowny Panie Marcinie,

niestety odpowiedź Pana Grzegorza nie jest tak prosta (oczywista), podłączeniu UPS o stosunkowo prostej konstrukcji nie umożliwi współpracować z PV pointem.

Ze względu na test wyjścia, który jest wykonywany przed podaniem napięcia na wyjście PV point oraz charakter odbiornika jakim jest UPS.

To zagadnienie jest poruszane w kontekście współpracy wraz z wykorzystaniem komunikacji modbus UPS<=>GEN24.

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

 

Panie Sebastianie dziękuję za zwrócenie uwagi. Do tej pory myślałem, że jest to zwykłe gniazdko, na którym pojawia się napięcie w przypadku braku zasilania z sieci.

Chciałbym jeszcze dopytać czy są jeszcze jakieś inne odbiorniki, które mogą nie współpracować z PV Pointem?

Dopytam jaka jest główna zależność tego testowania?

Większość UPS-ów ma i tak własny pobór energii niezależny od tego czy jest coś do niego podłączone więc w takim wypadku falownik nie poda napięcia na gniazdo PVpoint?

 

Cytat z Sebastian Słabosz data 7 października 2022, 08:59

To zagadnienie jest poruszane w kontekście współpracy wraz z wykorzystaniem komunikacji modbus UPS<=>GEN24.

Można poprosić o link gdzie zostało to omówione.

Szanowny Panie,

Jeżeli będzie to tylko UPS to tak (zależy od urządzenia), napięcie nie zostanie podane ze względu na charakter odbioru. Możliwe, że zostaną podjęte 4 próby uruchomienia i w przypadku przekroczenia system się rozłączy co skutkuje koniecznością potwierdzenie błędów.

Wszystko zależy od zastosowanego UPSa oraz tego w jaki sposób reaguje podczas podania zasilania i jakie są jego parametry elektryczne widziane z poziomu falownika.

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Panie Sebastianie,

dziękuję za informacje. Czy Fronius ma gdzieś opisane parametry jakie muszą być spełnione, albo jakie są niedozwolone w urządzeniach podpiętych do PV pointa? Inaczej trudno byłoby kupować UPS'y bądź inne urządzenia i metodą prób i błędów sprawdzać czy będą współpracować z PV-pointem.

Dziękuję i pozdrawiam
Marcin

Bartosz Madej has reacted to this post.
Bartosz Madej

Mam instalację z Symo GEN 24 6.0 Plus z BYD HVM. Na wejściu jednego z obwodów jednofazowych (z elektroniką domową i kluczowymi urządzeniami) chciałbym podłączyć jednofazowy UPS Line Interactive 3 kVA. UPS ma zapewnić zasilanie zabezpieczanym urządzeniom do czasu przełączenie na FullBackup. Moim zdaniem takie podłączenie nie powinno mieć wpływu na falownik, ale wolę się upewnić. Czy Fronius dopuszcza użycie tak włączonego UPS?

Szanowny Panie Marcinie,

Zasadniczo falownik może zapewnić 120–240 V dla PV Point. Konieczna jest odpowiednia konfiguracja podczas uruchamiania.
W przypadku napięcia wyjściowego o wartości 120–240 V dostępny jest prąd ciągły AC
maks. 13 A.
Przykład:
120 V = maks. 1,5 kW
230 V = maks. 3 kW
W trybie zasilania awaryjnego niektóre urządzenia elektryczne, z uwagi na zbyt wysokie
wartości prądów rozruchowych, mogą nie działać prawidłowo (np. lodówki lub
zamrażarki). W przypadku korzystania z trybu zasilania awaryjnego zaleca się odłączenie wszystkich niepotrzebnych odbiorników. Przeciążalność 35% jest możliwa na
5 sekund, w zależności od wydajności modułu solarnego i/lub akumulatora.
Przełączenie z trybu połączenia z siecią na tryb prądu awaryjnego następuje z krótką
przerwą. Dlatego też funkcji zasilania awaryjnego nie należy stosować w charakterze
zasilacza awaryjnego do zasilania np. komputera.
W przypadku, gdy w trybie zasilania awaryjnego nie będzie dostępna energia z akumulatora lub modułów solarnych, nastąpi automatyczne zakończenie działania trybu zasilania
awaryjnego. Gdy tylko będzie dostępna dostateczna ilość energii z modułów solarnych,
nastąpi automatyczne wznowienie trybu zasilania awaryjnego.
W przypadku zbyt dużego zużycia system przerwie tryb zasilania awaryjnego i na wskazaniu stanu LED falownika pojawi się komunikat statusu „Przeciążenie zasilania awaryjnego”. Należy przestrzegać maksymalnej mocy w trybie zasilania awaryjnego, podanej
w danych technicznych.

 

 

Szanowny Panie Piotrze,

nie powinno być problemów w takim podłączeniem aczkolwiek należy zweryfikować czy nie przekroczy Pan 3,6 kVA na jednej fazie.

Proszę pamiętać o innych odbiornikach jakie są zasilane z tej fazy oraz mocy niezbędnej na ładowanie baterii w UPSie.

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Cytat z Marcin Winylski data 23 października 2022, 17:29

(...) Inaczej trudno byłoby kupować UPS'y bądź inne urządzenia i metodą prób i błędów sprawdzać czy będą współpracować z PV-pointem (...)

Panie Marcinie chciałbym się upewnić, że domyślnie UPS (+ jego odbiorniki) miałby być podłączony celem ładowania/podtrzymania do jednego z obwodów domowej instalacji. Dopiero w przypadku zaniku zasilania z sieci chciałby Pan ręcznie* przepinać zasilanie UPS do gniazdka PV-Point?

* zgodnie z instrukcją Operating Instructions Fronius Symo GEN24 6.0 / 6.0.Plus / 8.0 / 8.0 Plus 10.0 / 10.0 Plus str. 39: "Nie ma możliwości przełączania sieci przekaźnikiem."

Dodane pliki:
  • pv-point.jpg
Cytat z Sebastian Słabosz data 2 listopada 2022, 08:46

S

Szanowny Panie Piotrze,

nie powinno być problemów w takim podłączeniem aczkolwiek należy zweryfikować czy nie przekroczy Pan 3,6 kVA na jednej fazie.

Proszę pamiętać o innych odbiornikach jakie są zasilane z tej fazy oraz mocy niezbędnej na ładowanie baterii w UPSie.

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Pnie Sebastianie,
Dziękuję za informację. Zweryfikuję jeszcze pobór mocy przez UPS i urządzenia w tym obwodzie ale wstępne szacunek wskazuje na to, że nie przekroczę 3,6 kVA na jednej fazie.

Pozdrawiam
Piotr Pawlas

Cytat z Bartosz Madej data 2 listopada 2022, 11:10

Panie Marcinie chciałbym się upewnić, że domyślnie UPS (+ jego odbiorniki) miałby być podłączony celem ładowania/podtrzymania do jednego z  obwodów domowej instalacji. Dopiero w przypadku zaniku zasilania z sieci chciałby Pan ręcznie* przepinać zasilanie UPS do gniazdka PV-Point?

* zgodnie z instrukcją Operating Instructions Fronius Symo GEN24 6.0 / 6.0.Plus / 8.0 / 8.0 Plus 10.0 / 10.0 Plus str. 39: "Nie ma możliwości przełączania sieci przekaźnikiem."

Panie Bartoszu,

chciałbym na wejściu jednej z faz, gdzie będą podpięte wybrane urządzenia (przede wszystkim system inteligentnego domu, i bramy wjazdowe) podłączyć jednofazowy UPS. Do niego jednocześnie chciałbym podpiąć zasilanie PV point. PV point nie działa, dopóki jest prąd w sieci. Gdy prądu braknie zasilanie przejmuje UPS, a po chwili jest zasilany przez PV point, jeśli akurat w tym czasie jest produkcja. To, chyba jak myślę nie wymaga żadnych przekaźników, czy się mylę?

Pozdrawiam wszystkich w nowym 2023 roku, zdrowia i uśmiechu życząc 🙂

PreviousPage 2 of 3Next