Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Symo + PV + 2 turbiny wiatrowe

Page 1 of 3Next

Czy ktoś ma doświadczenia w funkcjonowaniu systemu PV wraz z turbinami wiatrowymi. Chciałbym pod Symo 6.0 podłączyć dwie turbiny po 2 kW, na każdy z trackerów po jednej. Po stronie DC zrobić przełączniki źródła w funkcji np. czujnika naświetlenia i produkować energię po zmierzchu. Czy ktoś ma doświadczenie w tego rodzaju instalacjach? Czy po instalacji będę musiał robić zmiany w zgłoszeniu do umowy prosumenckiej?

Też kiedyś miałem taki plan, ale pomimo że niektórzy twierdzą że takie turbiny można bezpośrednio podłączyć pod inwerter to nikt jakoś tego nie stosuje... a tak twierdzą tylko producenci turbin... obawiam się o falownik żeby wytrzymał takie rozwiązanie...

Dzień dobry,

falowniki przewidziane do podłączania modułów PV *nie* nadają się do stosowania z turbinami wiatrowymi!

Proponujemy skontaktować się z producentem turbin - powinni zarekomendować najlepszy dedykowany falownik.

Pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Pomóż nam pomóc sobie!

Wg producenta można podłączyć turbinę wiatrową pod SYMO hybrydyd

 

"Maksymalna elastyczność systemu dzięki technologii Multi Flow.

Dzięki zintegrowanej technologii Multi Flow jeden falownik może realizować najróżniejsze zadania. Falownik umożliwia podłączenie akumulatora zarówno do obwodu prądu AC, jak i DC. Dzięki temu można łatwo integrować istniejące instalacje PV lub inne źródła energii, jak np. turbiny wiatrowe, i tworzyć wspólny, wydajny system energetyczny."

 

Dzień dobry,

falowniki przewidziane do podłączania modułów PV *nie* nadają się do stosowania z turbinami wiatrowymi!

W funkcji Multiflow chodzi o to, że akumulator może być ładowany nadwyżką energii z innego źródła natomiast to źródło musi być podłączone po stronie AC i zsynchronizowane z siecią.

Pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Witam,

pytanie do Froniusa. Mam instalacje PV, inwerter SymoGen 24 10 kW, zestaw akumulatorow BYD HVM 16 kW w konfiguracji Full Buckup.

Poniewaz to dziala tak naprawde od marca do wrzesnia, to czy istnieje faktyczna mozliwosc podlaczenia turbiny wiatrowej tak aby w zimie byl dostep do pradu, a szczegolnie w trybie awaryjnym? "W funkcji Multiflow chodzi o to, że akumulator może być ładowany nadwyżką energii z innego źródła natomiast to źródło musi być podłączone po stronie AC i zsynchronizowane z siecią" - jako laikowi nic mi to nie mowi. znalazle m np. taka turbine Tesup. Czy gdzies wykonano juz polaczenie Symogen 24, banku akumulatowow w FullBuckup z turbina?

Dodatkowa informacja ze strony Tesup: https://www.tesup.pl/post/hybrid-inverter-charge-control-devices-can-damage-wind-turbine-generators-because-of-stopping-it; Gdyby zechcial sie Pan odniesc do tego, czy rzeczywiscie inwerter hybrydowy nie moze byc polaczony przez akumulator z turbina?

Czy Fronius ma przetesowane jakies turbiny tak zeby moc zaproponowac gotowe rozwiazanie?

Szanowny Panie Marcinie,

"W funkcji Multiflow chodzi o to, że akumulator może być ładowany nadwyżką energii z innego źródła natomiast to źródło musi być podłączone po stronie AC i zsynchronizowane z siecią" - jako laikowi nic mi to nie mowi."

W tym stwierdzeniu chodzi o to, że nasze urządzenia wykryją inne źródło, które generuje energię elektryczną w Pana obiekcie. Natomiast to źródło musi posiadać własny falownik zsynchronizowany (pracujący z siecią AC). Jeżeli będzie Pan wybierał turbinę wiatrową wraz z falownikiem dedykowanym do turbiny (połączenie tego układu będzie dokonane po stronie napięcia przemiennego) taki układ będzie działać prawidłowo.

Upraszczając nie podłączy Pan żadnego źródła innego niż moduły PV bezpośrednio do falownika.

Energia z generatora podłączonego do Pana instalacji w budynku (AC) będzie widziana przez Fronius Smart Meter i może być wykorzystana do ładowania magazynu energii.

 

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Dziekuje za odpowiedz,

1. Czy prad z turbiny bedzie zasilal baterie do ich pelnego naladowania i zostanie zatrzymany, czy bedzie oddawany po tym do sieci?

2. Czy 2 zrodla (turbina i pv) moga jednoczesnie ladowac baterie?

3. Czy w razie braku pradu  z sieci prad z turbiny bedzie tylko niejako przeplywal przez baterie do instalacji domowej, czy musi byc ona (bateria)  w jakims stopniu naladowana?

4. Gdyby zechcial sie Pan odniesc do tego, czy rzeczywiscie inwerter hybrydowy nie moze byc polaczony przez akumulator z turbina?

informacja ze strony Tesup: https://www.tesup.pl/post/hybrid-inverter-charge-control-devices-can-damage-wind-turbine-generators-because-of-stopping-it

5. Czy Fronius ma przetesowane jakies turbiny tak zeby moc zaproponowac gotowe rozwiazanie?

Pozdrawiam

Marcin Zielonka

Szanowny Panie,

Ad 1. Tak do ich pełnego naładowanie jeżeli nie będzie Pan zużywał jej w potrzeby Pana budynku. Bateria jest rozładowywana tylko na potrzeby budynku nie oddaje się energii do sieci, mogą pojawić się przepływy ale one mogą wynikać z bilansowania.

Ad 2. Tak do maksymalnej mocy z uwzględnieniem aktualnego zapotrzebowania Pana budynku.

Ad 3. Falownik od turbiny nie będzie generował w przypadku braku zasilania, ponieważ musi zostać odcięty przez automatykę SZR.

Ad 4. Nie może być połączony

Ad 5. Nie jest to konieczne, ponieważ nasze połączenie jest po stronie napięcia AC, musi Pan wybrać rozwiązanie, które ma stosowne certyfikaty i może być połączone do sieci AC w naszym kraju.

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

 

Page 1 of 3Next