Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Uziemienie konstrukcji wsporczej paneli

PreviousPage 2 of 5Next

Witam

Z punktu widzenia ekwipotwncjalizacji calosci, poprowadzenie przewodu PE razem z kablami strony DC a pozniej AC jest jedynym slusznym rozwiazaniem. Prowadzac kable inna droga mamy 100% pewnosc powstawania zagrozen zwiazanych z przepieciami indukowanymi.

Pozdrawiam

Panie SolarPV uziemienia konstrukcji powinien Pan dokonać przewodem miedzianym o przekroju 16 mm^2 lub większym lub zgodnie z instrukcją producenta modułów fotowoltaicznych. Podłączenie do zacisków PE w rozdzielnicy elektrycznej jest niezalecane ze względu na ewentualne wprowadzenie przepięcia do rozdzielni. Dodatkowo pytanie kluczowe dla tej metody połączenia a wcale nie takie oczywiste to czy te zaciski podłączone są do wykonanego uziemienia czy do uziemienia z sieci które może a nie musi występować. Bezpieczniejszym i łatwiejszym rozwiązaniem jest wykonanie uziomu pionowego które ogranicza się do sprowadzenia uziemienia i podłączenia do sond wbitych w ziemię i odpowiednio zmierzonych. Rozkopanie ogródka to kilkunasto centymetrowy dołek. Odpowiadając czy przy każdej instalacji trzeba zrobić osobny uziom - tak jest to jak najbardziej wskazane, ale brak jest przepisów to regulujących.

 

Dzień dobry

Wątek gdzie podłączać uziemienie jest opisany w normie IEC 61643-32:2017 (niedlugo pojawi sie norma PN - podobno jest w opracowaniu w KN).

Temat uziemiania nie jest taki prosty i nie polega na szacowaniu ile pradu wplynie i ktora droga. Prosze sobie przeanalizowac ogolnodostepne dane na temat poziomow pradu i napiec jakie wystepuje w czasie wyladowania (kA do setek kA i MV). Pozniej przeliczyc mozliwe spadki napiec na niezerowych rezystancjach (a to nie wszystko, bo przy tak duzych zboczach zmiennosci w gre wchodzi rowniez indukcyjnosc pasozytnicza kabli) i odpowiedziec sobie co mozemy zrobic. Podsumowujac - nie prowadzanie uziemienia konstrukcji kablem idacym razem z przewodami "pradowymi" jest bledem. Akceptowalne jest dodatkowe polaczenie bezposrednio w ziemie, ale jako dodatkowe a nie jedyne. Prosze to skonfrontowac z zaleceniami mowiacymi o bliskosci montazu ukladow przeciwprzepieciowych od chronionych urzadzen.

Pozdrawiam

Marcin Sasor has reacted to this post.
Marcin Sasor

Czyli podsumowując, najlepszym rozwiązaniem będzie:

1. Wykonanie uziemienia pionowego jak najbliżej konstrukcji o rezystancji poniżej 10 Ohm i połączenie go bezpośrednio do konstrukcji oraz

2. Podłączenie konstrukcji dodatkowym przewodem PE do ograniczników przepięć i dalej do uziemienia roboczego sieci (układ TN).

zgadza się?

To mam pytania:

1. Jeżeli budynek nie wymaga ochrony odgromowej to czy przewód PE może być 6mm2, jak zresztą pisze w swojej książce pan Bogdan Szymański?

2. Spotkałem się z opinią że jeżeli mamy uziemienie przy konstrukcji to potem przewód PE doprowadzony do falownika i jego zabezpieczeń nie trzeba łączyć do uziemienia sieci. Czy jest to zgodne z zasadą wyrównania potencjałów w domku?

Ad 1, 2. Jezeli instalacja nie ma LPS to wszystkie kable prowadzimy razem. Te 10R uziemienia - z instalacja posiadajaca LPS jest to jasno opisane. Nigdzie nie znalazlem (co nie znaczy, ze nie istnieje) jaka ma byc rezystancja dla ukladu bez LPS. Rezyatancja dla ukladow o stromym narastaniu pradu jest rzecza umowna. W takich ukladach wazniejsza jest impedancja, czyli lepszy jest uziom uzyskujacy wymagana rezystancje przy najmniejszej dlugosci. Podobnoz sa rozwazane zapisy norm mowiace o pomiarze impedancji dla uziemienia zabezpieczen odgromowych.

Ad 1. Dla T2 wystarczy 6 mm2. Zapis znajduje sie nie tylko w ksiazce, ale co najwazniejsze w normach dotyczacych tematu.

Ad 2. Jezeli przewod PE polaczony do konstrukcji a pozniej prowadzony oddzielnie od kabli DC ma byc jedynym to jest to rozwiazanie najgorsze z mozliwych. Niestety takie myslenie jest oparte tylko na rozwazaniu rezystancji. Tutaj temat jest duzo bardziej zawily. Trzeba rozwazac jeszcze pola elektryczne i magnetyczne.

Dzięki za odpowiedź. Jeżeli chodzi o wartość uziemienia 10 Ohm to byłem przekonany, że jest ona podana w normie 62446-1 ale jeszcze raz ją przejrzałem i tym razem jej nie spotkałem... Trochę też się zapętliłem w tych rozważaniach na temat uziemienia i dlatego chciałbym, abyście potwierdzili taki przypadek, który mam:

Dom jednorodzinny, bez instalacji odgromowej (nie wymagana), uziom fundamentowy o wartości > 10 Ohm.

  1. Czy powinienem wykonać uziom pionowy (szpilkowy), do którego z dachu poprowadzę bezpośrednie uziemienie od konstrukcji PV?
  2. Czy wartość tego uziomu pionowego powinna być <10 Ohm? Kilku instalatorów, których pytałem, twierdziło że TAK - tylko dlaczego? Skoro nawet dla instalacji odgromowej wymagane jest <30 Ohm?
  3. Czy w powyższym przypadku prowadzić jeszcze przewód wyrównawczy PE od konstrukcji, równolegle z przewodami DC, do instalacji wewnętrznej PV (ograniczniki przepięć DC, AC, falownik)? Czy jednak wewnętrzną instalację PV podłączyć do uziomu budynku? Ale to mi się trochę kłóci z zasadą, że 10 Ohm jest właśnie wymagane dla ograniczników przepięć...

Ściągnąłem sobie materiały DEHN i tam w ogóle nie jest przewidziany zewnętrzny uziom.

 

 

 

Dodane pliki:
  • DEHN-bez-instalacji-odgromowej.jpg

Hej

Ad 1) Moim zdaniem kabel ma byc prowadzony razem z pozostalymi kablami. Rozne schematy i rysunki w materialach wynikaja ze zgrubnego podejscia do tematu.

Ad 2) Do instalacji odgromowej przy zalozeniu koniecznosci wystapienia LPS jest wymagana rezystancja < 10R - zapis normy. Zapisow przypadku bez LPS nie znalazlem. Koniecznosc uziemiania wystepuje ze wzgledu na odpornosc systemu. Wartosc mniejsza < 30 R wynika z ogolnych wymagan uziemiania instalacji odbiorczych i to rowniez jest zapisane. Moim zdaniem skoro nie ma zaostrzenia wymagan stosuje sie ogolne. Oczywiscie najlepiej, jak sie komus nie chce myslec, wpisac 10R i po temacie. Tylko, ze to jest wygodnictwo.

Ad 3) Instalacja bez LPS - moim zdaniem prowadzenie osobnego kabla jest szkodliwe i powoduje dodatkowe narazanie zamiast likwidacje zagrozen.

Jezeli chodzi o materialy prodycentow to nie wszedzie jest wszystko napisane. Dlaczego... hm.... a czy ktos analizowal kiedys sytuacje, ze nie stosujemy zadnych zabezpieczen przeciwprzepieciowych po stronie DC? Taka opcja tez wystepuje.

Hej,

Dzięki za szybką odpowiedź ale nie do końca na jej podstawie potrafię sobie odpowiedzieć, czy instalacja przedstawiona w załączniku jest ok.

I ważne pytanie, czy stosować połączenie wyrównawcze pomiędzy "rozdzielnią PV", a rozdzielnią główną domu? Zasada ekwipotencjalizacji mówi mi, że TAK ale w ten sposób przepięcie wprowadzę do rozdzielni (niestety mój "wykonawca" nie wyprowadził zacisków uziemiających w taki sposób, żeby tam podpiąć przewód uziemiający).

P.S. Przepraszam za jakość rysunku ale mistrzem Painta nie jestem 🙂

Dodane pliki:
  • Instalacja-PV.jpg

Witam.

Pomijając fakt, że nie widziałem jeszcze uziomu fundamentowego o tak dużej rezystancji to powinno być tak:

 

Dodane pliki:
  • Instalacja-PVpop.jpg

Wg mnie oba rysunki sa niepoprawne :).

Domyslam sie, ze ten "poprawiony" jest nagminnie stosowany jako miks zabezpieczen przed wyladowaniem bezposrednim i posrednim. Prosze podac podstawe stosowania takich rozwiazan, bo chetnie ja poznam.

Do rysunku pierwotnego - PE powinno byc prowadzone tylko i wylacznie razem z kablami zasilajacymi DC.

Prosze sobie odpowiedziec na jedno pytanie - jakie wykonujemy (T1 czy T2) zabezpieczenie a nastepnie wdrozyc je w calym zakresie. Rysunek nr 2 jest bezsensowny, bo pytajacy ma wykonana instalacje na ochronnikach T2 a w niej nie zaklada sie wyladowania bezposredniego.

PreviousPage 2 of 5Next