Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Uziemienie konstrukcji wsporczej paneli

PreviousPage 4 of 5Next

Dzien dobry

Panie Andrzeju doprecyzowuje. Nie mialem na mysli przepiec a przetezenia i kwestie bezpiecznikow. Przepraszam za nieprecyzyjne wyrazenie mogace wprowadzac w blad.

To co Pan opisal jest oczywiste :).

Pozdrawiam

Cytat z Andrzej Długosz data 20 lutego 2020, 21:41

Witam

Odnosząc się do tego kija. Falownik z dwoma wejściami traktujemy jak dwa urządzenia i z tego powodu ilość stringów PV nie ma tu znaczenia. Każde wejście powinno być zabezpieczone, kwestią jest sposób połączenia stringów i możliwości podłączenia zabezpieczeń SPD lini DC

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

Pytanie, kiedy stosujemy SPD po stronie DC ?

Cytat z Łukasz Kaczmarczyk data 14 lutego 2020, 10:12

To jak ma być poprawnie ?

Jak instalacja PV powinna być zabezpieczona prze wyładowaniami bezpośrednimi i pośrednimi ?

Czy instalacja PV:

  • powinna mieć "swoje" uziemienie nie połączone z GSW, czy połączone?
  • powinna mieć zabezpieczenie T1 czy T2?

Żadna ochrona nie daje Tobie 100% pewności przed wyładowaniem atmosferycznym.

Pytanie jest takie, co łączenie konstrukcji i ram paneli nam zabezpiecza w sytuacji kiedy nie mamy instalacji odgromowej ? Odpowiedź jest tylko jedna - ochrona przeciwporażeniowa na wypadek przebicia na te elementy, oczywiście w jakiś specyficznych warunkach możemy zapobiec także przed pożarem.

Dwa uziomy - oczywiście nie! podłączenie pod GSW - tak.

Co do ochronników przepięć - sam zadałem pytanie wyżej.

Pzdr

 

Krzysztof Wierzchoś has reacted to this post.
Krzysztof Wierzchoś

Panie Marku, ale chyba juz wszystko padlo, co do ochronnikow.. tak mysle.

Jeszcze chcialem namowic instalatorow by nie popelniac czestego bledu polegajacego na prowadzeniu polaczenia PE tylko do ochronnikow DC. To jest straszny blad. Nie nalezy uziemiac samej konstrukcji niezaleznym polaczeniem w przypadku kiedy nie rozwazamy wyladowan bezposrednich. Czasami mam wrazenie, ze pewne rzeczy sa robione na zasadzie... a zrobie nie zaszkodzi. Wlasnie zaszkodzi. Czesto nie ma 2-3 alternatywnych wyjsc. Jest tylko jedno i trzeba je potrafic zastosowac od poczatku do konca.

Pozdrawiam

Panie Szymonie, ale te odpowiedzi padły w tym wątku czy innym, bo jeszcze ze wszystkimi się nie zapoznałem 😉

Jak wiemy, nie stosuje się ochronników po stronie AC w sytuacji kiedy budynek ma przyłącze ziemne oraz brak instalacji odgromowej. Ktoś z zadających tuta pytanie, właśnie taki przypadek opisał, padła odpowiedź o ochronnikach DC czy ona jest właśnie prawidłowa, ponieważ nie mam wiedzy jak to jest w przypadku ochronników DC. Bezpośrednie wyładowanie sprowadzone właśnie na te ochronniki może narobić wielkie bum...

Teraz pytanie do Ciebie, bo nie rozumiem - "nie należy uziemiać samej konstrukcji niezależnym połączeniem" możesz rozwinąć ? Brak instalacji odgromowej - nie uziemiamy paneli i konstrukcji ?

Pozdrawiam

 

Panie Marku

Jezeli chodzi o zabezpieczenia przeciwprzepieciowe AC jezeli nie wynikaja z koniecznisci zabezpieczania przed wyladowaniami to i tak sa normy dotyczace tzw. zaburzen dorywch. Te zaburzenia sa zwiazane z dzialaniem samej sieci (zaburzenia komutacyjne). Poniewaz ich poziom jest nizszy od zaburzen zwiazanych z wyladadowaniami zaklada sie, ze jezeli zabezpieczamy instalacje na wypadek wyladowan nie musimy myslec o zaburzeniach dorywczych. Tak czy siak ochrona T2 wystepujaca gdzies w naszej instalacji jest konieczne. Nie musi byc przy samym falowniku jezeli mamy wystarczajace odleglosci a na wejsciu juz sie zabezpieczylismy. Jezeli chodzi o DC to sytuacja jest podobnie rozpatrywana. Co wiecej jest napisane wprost, ze warystory wewnetrzne urzadzenia nie stanowia zabezpieczenia (chodzi o elementy na PCB a nie te domontowywane jako kity rozszerzen).

Z tym uziemieniem. Chodzi o to zeby nie prowadzic osobbego polaczenia z konstrukcji do uziomu tylko razem z kablami przylaczeniowymi. Oczywiscie mowie o sytuacji kiedy nie rozwazamy wyladowan bezposrednich. Komstrukcja ma byc uziemiona, ale systemem uziemionych polaczen wyrownawczych.

Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź.

Jestem świadomy innych przepięć nie wynikających bezpośrednio z przyczyn wyładowań atmosferycznych, swego czasu poruszane były tematy co się właśnie dzieje z ochronkami podczas bezpośrednich/ pośrednich wyładowań atmosferycznych, gdy budynek nie posiada instalacji odgromowej, siła rażenia tych urządzeń jest ogromna, dochodzi jeszcze kwestia wykonania/ jakości ochronników, firma firmie nie równa.

Pzdr

 

Witam instalator zrobił mi taką instalację , mam pytanie czy przewodem uziemiający konstrukcje ma iść do falownika czy do szpilek , bo mi idzie do falownika , pozdrawiam ps czy zabezpieczenia przepieciowki są wymagane prawnie , instalator mówił że nie , i nie zastosowal

Dodane pliki:
  • IMG_20200501_060910.jpg

To są wszystkie zabezpieczenia strony DC czy jest coś jeszcze? (zrób więcej zdjęć). Te bezpieczniki topikowe niby są pod układy DC ale to jest słaba ochrona... Je można co najwyżej stosować jako rozłączniki obwodu jak nie mamy wyłącznika przy falowniku i tylko rozłączać nimi jak falownik nie produkuje, nie jest pod obciążeniem, a jeśli tu pytasz to pewnie posiadasz falownik froniusa a on ma takowy wyłącznik strony DC.

Co to za instalator... jak dostałeś od niego ofertę na instalację PV to nie podawał co wchodzi w jej skład?

Ja bym zastosował zabezpieczenie przepięciowe, czasem lepiej przesadzić niż żałować że się zaoszczędziło jakieś tzw "grosze" w porównaniu z kosztem instalacji PV.

Do czego jest to zabezpieczenie B16 co ono zabezpiecza? Falownik jednofazowy? Napisz coś więcej o tej swojej instalacji PV, co wchodzi w jej skład i ile zapłaciłeś?

Witam falownik jedno fazowy. No  b16 wyłącza zasilanie po stronie AC , tak to jest wszystko kompletny , zestaw zostawiony przez znaną firmę X . W ofercie było napisane podłączenie elektryczne zgodnie ze sztuką. Co kolwiek to znaczy. Brak słów wraz z żoną jestem zażenowany . I teraz muszę działać na własną rękę instalacja założona tydzień temu. ,  Muszę się dowiedzieć jak podłączyć uziemienie bo oni podłączyli je do falownika , a minsie wydaje że miał być uziemiony do.szpili  w ziemię , narysuje wszystko i prześlę

Dodane pliki:
  • IMG_20200427_102149.jpg
PreviousPage 4 of 5Next