Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zabezpieczenia DC i AC - jedna, czy dwie skrzynki?

Page 1 of 2Next

Dzień dobry,

Pytanie, jak w temacie. Spotkałem się z dwoma sposobami. Czy normy wymagają użycia dwóch osobnych rozdzielnic dla zabezpieczeń AC i DC, czy jest to raczej dobra praktyka?

 

Tak, lepiej osobno stosować dwie rozdzielnice i najlepiej jak by spełniały kryteria.

Dodaje zdjęcie poglądowe.

 

Dodane pliki:
  • 20191231_102818.jpg
Maciej Piliński and Kamila Szczepara have reacted to this post.
Maciej PilińskiKamila Szczepara
Cytat z Maciej Jaskólski data 6 lutego 2020, 07:11

Tak, lepiej osobno stosować dwie rozdzielnice i najlepiej jak by spełniały kryteria.

Dodaje zdjęcie poglądowe.

 

Witam.

Skoro twierdzisz, że tak jest lepiej.. to jeszcze proszę o uzasadnienie dlaczego tak jest lepiej???

Możliwość wystąpienia łuku elektrycznego po stronie DC, także moim zdaniem warto montować zabezpieczenie DC i AC osobno.

Maciej Piliński and Kamila Szczepara have reacted to this post.
Maciej PilińskiKamila Szczepara

Można użyć skrzynki gdzie szyny TH są odseparowane i już nie ma możliwości łuku...

No właśnie nurtuje mnie to, bo w K**O dostępne są dwa warianty. Jednak skrzynka jest jednak wygodniejsza. Nie chciałbym jednak żeby mi ktoś zarzucił niezgodność z przepisami.

Nie sądzę, żeby to było określone w przepisach. Znaczni bardziej banalne sprawy nie są. Już prędzej w normach i to jeśli chodzi o PV to w niemieckich. Norma nie jest obligatoryjna dopóki ustawa bądź rozporządzenie nie powołuję się na nią. Do tej pory nie spotkałem się z innymi przepadkami niż powoływanie się właśnie na łuk co przecież można wykluczyć przegrodą a drugie co to na pole elektromagnetyczne aczkolwiek jakoś trudno mi w to uwierzyć, wydaję mi się , że nawet jeśli coś jest na rzeczy to nie przy takich parametrach jak instalacja. Mnie też nurtuję to pytanie ale widzę, że nikt konkretnych zapisów nie wskazuję, natomiast keno rzeczywiście sprzedaję skrzynki pojedyńcze ale rozumiem, że jest tam jakaś przegroda. Bo widizałem instalacje gdzie ktoś brał zestaw ze skrzynka AC/DC a później montował wszytko na jednej szynie - górnej np haha. Ja osobiście nie miałbym oporów z jedną skrzynką z przegrodą na małych mocach. Przy większych instalacjach robiłbym oddzielnie. Ale jeśli ktoś wie jak jest zapisane to proszę o źródło...

to "dobra praktyka", ja bym się jeszcze skupił na prawidłowym doborze SPD do odpowiedniego typu sieci TNC TNS etc

 

Cześć, rozwiń myśl dotyczącą doboru SPD do typu sieci.

Stosowanie dwoch rozdzielnic lub jednej z przegroda rozdzielajaca sekcje DC i AC jest wymagane zapisem normy.

Pozdrawiam

Page 1 of 2Next