Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zamiennik Ohmpilot

Page 1 of 2Next

Może zacznę , czy ktoś z was zainteresowany jest zarządzaniem nadwyżką energii ? czy taki zestaw będzie odpowiedni ?

https://sklep.pvmonitor.pl/monitoring-produkcji-i-zuzycia/20-monitoring-produkcji-inwerter-jednofazowy.html

 

 

Fronius posiada moduł za pomocą którego można zarządzać nad wyżką energii np.do podłączenia grzałki w zbiorniku c.w.u.

Cytat z witold data 29 stycznia 2019, 13:06

Fronius posiada moduł za pomocą którego można zarządzać nad wyżką energii np.do podłączenia grzałki w zbiorniku c.w.u.

Pisze pan o inverterze czy już o tym ohmpilot ?

Falownik to ma po podłączeniu do niego smart meter i odpowiednim skonfigurowaniu.

to w takim razie po co jest ten ohmpilot ? skoro mozna to wsystko załatwic smartmeterem i falownikiem z karta datalloger oczywiscie

Ohmpilot ma bardziej zaawansowane wysterowanie nadprodukcją, falownik ma bardziej podstawowe tak w uproszczeniu.

No i smart meter dziala duzo precyzyjniej od licznika S0.

No ale przy tej różnicy cenowej te kilka funkcji mniej to chyba się rekompensuje. Takie moje skromne, danie a pv monitor wydaje mi się swoją rolę spełni bo głównie chodzi o to by nadprodukcje wystrerowac ma grzalke i mieć podgląd na zużycie i produkcji. A to oferuje pv monitor. Nie to bym go promował bo nie mam nic z tą firmą wspólnego bo sam szukam alternatywy dla ohmpilot bo cena za niego jest wygórowana plus do tego licznik i mamy niezłą sumę którą można przeznaczyć na rozbudowę instalacji bod kątem mocy.

Cytat z Adam Janicki data 29 stycznia 2019, 20:52

No ale przy tej różnicy cenowej te kilka funkcji mniej to chyba się rekompensuje. Takie moje skromne, danie a pv monitor wydaje mi się swoją rolę spełni bo głównie chodzi o to by nadprodukcje wystrerowac ma grzalke i mieć podgląd na zużycie i produkcji. A to oferuje pv monitor. Nie to bym go promował bo nie mam nic z tą firmą wspólnego bo sam szukam alternatywy dla ohmpilot bo cena za niego jest wygórowana plus do tego licznik i mamy niezłą sumę którą można przeznaczyć na rozbudowę instalacji bod kątem mocy.

Panie Adamie,

wbrew tytułowi tego tematu, urządzenie które Pan promuje nie jest zamiennikiem Fronius Ohmpilot.

Po pierwsze i najważniejsze, Ohmpilot potrafi sterować grzałką w sposób płynny, w zakresie mocy od 0 do 9kW. W połączeniu z Fronius Smart Meter potrafi zatem przekazać do grzałki tylko taką moc, jaką właśnie mamy w nadwyżce. A to się przydaje w pochmurne dni.

Po drugie, Ohmpilot można połączyć ze standardowym czujnikiem temperatury PT1000 i w ten sposób kontrolować temperaturę w zbiorniku wody. Można ustawić konkretne wartości, do jakich woda ma się nagrzać, a raz w tygodniu zwalczać bakterie Legionelli w temperaturze > 65ºC.

Jest to więc zaawansowany sterownik grzałek, oferujący znacznie więcej możliwości. Doskonale spisuje się z tradycyjnym kotłem (gaz, pellet, itp.) ponieważ w 100% zapewnia ciepłą wodę użytkową w miesiącach letnich (kwiecień-październik). Można wówczas taki tradycyjny kocioł odstawić.

A to, co Pan znalazł w sieci można zrealizować przy pomocy:

  1. falownika Fronius w wersji wlan/web (już na ścianie, jak rozumiem)
  2. licznika energii: najlepiej Fronius Smart Meter lub dowolnego licznika typu S0 wpiętego w tor odbiorników (koszt: S0 od 300 zł, FSM 63A-3 ok. 800 zł brutto dla instalacji trójfazowej; dla jednofazowej - od 50 zł za S0 do 300 zł za FSM 63A-1)
  3. przekaźnika 12V DC, który będzie sterowany przez port I/O1 na karcie Datamanager (koszt: ~100 zł łącznie z przewodami)
  4. najlepszego portalu do monitorowania instalacji fotowoltaicznej Solar.Web (w gratisie)

Na tym forum są już dokładnie opisane metody sterowania pompą ciepła. Sterowanie grzałką odbywa się w ten sam sposób.
Polecamy np.: https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/kilka-pytan-nowicjusza/?part=3#postid-566

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

 

Mikołaj Kaźmierczak has reacted to this post.
Mikołaj Kaźmierczak
Pomóż nam pomóc sobie!

"Po pierwsze i najważniejsze, Ohmpilot potrafi sterować grzałką w sposób płynny, w zakresie mocy od 0 do 9kW. W połączeniu z Fronius Smart Meter potrafi zatem przekazać do grzałki tylko taką moc, jaką właśnie mamy w nadwyżce. A to się przydaje w pochmurne dni" - proszę o dokładniejsze wyjaśnienie jakie korzyści daje płynne sterowanie?

Zastanawiam się nad zakupem Ohmpilota dla instalacji 8kWp. Proszę o oszacowanie ile energii jestem w stanie zaoszczędzić przez przekazanie jej bezpośrednio do grzałki 9 kW (lub 6 kW) przy użyciu Ohmpilota. Czy można sterować Ohmpilotem również godzinowo (gdyż pomiędzy godziną 13-15 energia jest tańsza w taryfie G12)? Czy produkowana energia w dzień po rozliczeniu przechodzi na taryfę nocną przez jej pokrycie? Czy mogę również sterować standardowym 230 V / 140l bojlerem (nie posiadającym miejsca na dodatkowe grzałki) przez Ohmpilota? W tym momencie grzałki i bojler sterowniki ładują tylko w drugiej (nocnej) taryfie.

Dołączam mój profil konsumpcji energii w kotłowni oraz roczne zapotrzebowanie w rozłożeniu na strefę dzienną i nocną.

Dodane pliki:
  • Graf-COCWUPV.JPG
  • Strefa1.JPG
  • Strefa2.JPG

Zastanawiam się nad zakupem Ohmpilota dla instalacji 8kWp. Proszę o oszacowanie ile energii jestem w stanie zaoszczędzić przez przekazanie jej bezpośrednio do grzałki 9 kW (lub 6 kW) przy użyciu Ohmpilota. Czy można sterować Ohmpilotem również godzinowo (gdyż pomiędzy godziną 13-15 energia jest tańsza w taryfie G12)? Czy produkowana energia w dzień po rozliczeniu przechodzi na taryfę nocną przez jej pokrycie? Czy mogę również sterować standardowym 230 V / 140l bojlerem (nie posiadającym miejsca na dodatkowe grzałki) przez Ohmpilota? W tym momencie grzałki i bojler sterowniki ładują tylko w drugiej (nocnej) taryfie.

Mam ohmpilota od miessiąca i kupiłem go bez uzasadnienia ekonomicznego. W instalacji jest oczywiście SmartMeter. Na nasze warunki po prostu się to nie opłaca, ala ja mam taryfę G11. To co oszczędzam na tym urządzeniu, to jest zmniejszenie ilości energii ładowanej do sieci dostawcy. Po prostu minimalizuję koszt związany ze współczynnikiem 0,8.

Ohmpilot potrafi ustawić dokładnie w jakich godzinach ma grzać i do jakiej temperatury (trzeba dokupić czujnik PT1000). Wtedy pobiera także brakującą energię z sieci (nie można tego ograniczyć, a szkoda). Także w taryfie zmiennej może ci się to bardziej opłacić bo ustawisz grzanie wtedy kiedy energia jest tańsza. Ja aktualnie grzeję 200l grzałką 4.5kW i wykorzystuję tylko nadwyżkę z instalacji PV. Piec na ekogroszek jest wyłączony. Możesz sterować dwoma grzałkami jednocześnie: 3-fazową i 1-fazową. Jak masz zwykły bojler elektryczny to podłączysz go do ohmpilota raczej bezproblemowo. Jeżeli chcesz sterować dwoma grzałkami 3-fazowymi to się tego wprost zrobić nie da. Można sterować przełącznikem, wtedy grzeje raz jedna raz druga.

Taka uwaga. U mnie hydraulik wsadził grzałkę w rewizję 6/4" w środku zbiornika. To był błąd o którym nie wiedziałem, bo czujnik temperatury był pod grzałką i na dodatek grzało tylko połowę zbiornika. W dolnej połowie woda jest zimna i ohmpilot pokazuje tylko np 25C, a z kranu leci ukrop.

 

Page 1 of 2Next