Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zamiennik Ohmpilot

PreviousPage 2 of 2

Panie Marcinie @mkwapiszgazeta-pl,

dziękujemy za ciekawy wpis.

Oprócz korzyści wynikających z wykorzystania produkowanej w PV energii bezpośrednio do podgrzewania c.w.u., wydaje nam się, że bardzo ważną zaletą jest:

Piec na ekogroszek jest wyłączony.

Jeżeli w budynku mamy tylko kocioł na paliwo stałe, to jego uruchamianie w sezonie letnim tylko do podgrzewania c.w.u. jest kłopotliwe, nieefektywne i kosztowne. I tu doskonale spisuje się OhmPilot, który załatwia nam "wodę do mycia" w okresie letnim, ale także późnowiosennym i wczesnojesiennym.

No i OhmPilot nie kopci 🙂

Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół Fronius Polska

Produkujemy falowniki od 1992 roku!

No tak, ale z tymi plusami idą też pewne minusy, np straszne roszenie wody wewnątrz pieca. Woda w kotle jest po prostu zimna i ciepłe powietrze niestety zostawia na nim wodę.

Co do kosztów.Załóżmy że:

  1. Przez ok 7 miesięcy w roku można nie uruchamiać CO
  2. Koszt grzania ciepłej wody za pomocą pieca to ok 100PLN miesięcznie
  3. Koszt Ohmpilota to ok 4000PLN

Koszty nie uwzględniają smartmetera, ponieważ da się podobne rozwiązanie zrobić bez Ohmpilota, ale potrzebny jest przekaźnik sterowany falownikiem.

Na zwrot kosztu trzeba czekać więc 5-6 lat. W taryfie g11 grzanie prądem pobieranym z sieci bez PV jest mniej opłacalne od węgla, bo to koszt ok 160-170/miesięcznie. Teraz to łatwo policzyć, bo wiadomo dokładnie ile energii poszło w grzałkę.

Pomysłów na wykorzystanie energii elektrycznej miałem sporo. W pierwszej kolejności w okresie wiosna/jesień przydaje się dogrzać trochę dom. Grzałka w buforze i można próbować. Ale jak napisałem dwie grzałki 3fazowe wymagają dodatkowego komponentu. Ja mam jeszcze tunel z warzywami i pomysł jest taki aby go elektrycznie dogrzać. Nie wiem tylko jak to wychodzi energetycznie i mam problem z wybraniem sposobu realizacji. Nikt tego nie robi elektrycznie, a nagrzewnic nie chcę wstawiać, bo powietrze ciepłe się słabo rozchodzi i niestety od razu unosi do góry. Można rozwinąć drut oporowy na ziemi (grzeje się grunt), ale tutaj to by musiało być absolutnie bezpieczne.

Przydałyby się takie projekty. Jako wzór można pokazać Afriso i ich kanał na YT. Inna branża, ale dzięki temu ma się gotowe do realizacji instalacje.

Ja bym go sprzedał

PreviousPage 2 of 2