Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zarządzanie obciążeniem - 2 lub więcej odbiorników

Page 1 of 2Next

Falownik Fronius może zarządzać nawet 4 odbiornikami energii w celu optymalnego wykorzystania własnej produkcji. I ogólnie to jest jasne, zwłaszcza jak mamy tylko jeden odbiornik. Przy dwóch lub więcej odbiornikach pojawiają się u mnie pytania. Załóżmy że mamy dwa odbiorniki Bojler i Grzejnik i chcemy żeby falownik je włączał w pewnej kolejności:

  1. Jeśli moc oddawana do sieci przekracza 2000 W to włącza bojler (bojler ma moc 1900 więc mamy 100W nadwyżki marginesu)
  2. Jeśli po włączeniu bojlera będzie nadal nadwyżka większa niż 300W to włącza grzejnik.

W przypadku kiedy produkcja spadnie i nie będzie nadwyżki chciałbym, żeby najpierw był wyłączany grzejnik i jeśli nadal nie ma nadwyżki wtedy bojler.

Jak to skonfigurować ?

Ustawiam obciążenie 1 dla sterowania bojlerem z progami - to jest łatwe. Teraz konfiguruję obciążenie 2 dla grzejnika. Ale obawiam się, że jak zasilanie sieci przekroczy 300W to włączy się grzejnik.

Czy jest gdzieś możliwość ustawienia kolejności (priorytetu) zarządzaniem odbiornikami ?

Ustaw 1 na >2000W przez np. 3 min. (aby nie był to pik bo wyszło słońce na 30sek.) i wyłączenie jak spadnie do wartości jaką chcesz, a drugi ustaw na >2300W i wyłączenie poniżej wartości jaką chcesz 🙂

To jest jakiś pomysł... Ale, czy nie będzie tak, że jak się 1 załączy przy mocy >2000W to po włączeniu moc do sieci spadnie o 1900W (bo się włączy bojler) i wtedy drugie ustawienie będzie czekało na nadwyżkę 2300W przy włączonym bojlerze - a w tej sytuacji chciałbym grzejnik włączyć przy nadwyżce 300W (przy włączonym bojlerze).

Ja korzystam z wszystkich czterech stopni i w miarę dobrze to "chodzi". Zrzut produkcji, zamieściłem w jednym z tematów pokrewnych. Sprawność takiego sterowania w dużej mierze zależy, od różnicy mocy  poszczególnych odbiorników. Dokładności pomiarowej licznika, jak też ustawień wielkości progów. Obserwując charakterystyki można po kilku "przymiarkach" w miarę dobrze to ustawić .

Tylko nie do końca rozumiem

Cytat z Maciek Szałęga data 12 listopada 2019, 10:27

(..)Ale, czy nie będzie tak, że jak się 1 załączy przy mocy >2000W to po włączeniu moc do sieci spadnie o 1900W (bo się włączy bojler) i wtedy drugie ustawienie będzie czekało na nadwyżkę 2300W przy włączonym bojlerze - a w tej sytuacji chciałbym grzejnik włączyć przy nadwyżce 300W (przy włączonym bojlerze).

W ustawieniach falownika jest tak jak w załączniku, a więc ograniczenie na nadwyżkę mocy - ja to rozumiem tak, że działa to tylko wtedy gdy mamy włączoną dynamiczną redukcję mocy? gdy jej nie mamy to musimy sterować na podstawie wytworzonej mocy.

Ja u siebie steruje kilkoma urządzeniami w domu min. pompą ciepła na podstawie tych 4 poziomów mocy z falownika. Na podstawie produkcji z poprzednich dni i analizy jak ona wygląda mniej więcej dla danej godziny o danej porze roku steruje roletami w domu - np. latem jeżeli produkcja w godzinach 6-9 przekracza 1500W tzn, że jest słonecznie, a więc część wschodnio - południową należy zacieniać, itd. w kolejnych godzinach,natomiast zimą odwrotnie - jak jest słońce to otwierają się rolety aby promienie słońca ogrzewały dom. Podobnie mam zrobione sterowanie pompą ciepła lecz tutaj sprawa nie jest taka prosta jak z grzałką ponieważ nie jest wskazane częste załączanie i wyłączanie to jak już osiągnie pewien próg to odpala się na 2h nawet gdy po 1h brakuje pokrycia w produkcji i musi pobierać z sieci.

Pobór w domu ma się najczęściej stały + piki jak np. grzeje się wodę na herbatę

Dodane pliki:
  • Fronius.png

Raczej nie mam włączonej "dynamicznej redukcji mocy" a przynajmniej nie jestem tego świadomy (na pewno od pierwszego uruchomienia nie było nic zmieniane więc może to jest domyślnie włączone?) a mimo tego u mnie na razie działa z parametrem "nadmiar mocy", który rozumiem tak, że jest to nadmiar ponad to co jestem w stanie zużyć lokalnie i tenże nadmiar jest odprowadzany do sieci.

Przy 1 urządzeniu sprawa dla mnie jest prosta: urządzenie się włącza jeśli nadwyżka mocy jest większa od mocy włączanego urządzenia. Jeśli taka sytuacja ma miejsce to tuż po włączeniu spada nadwyżka (zakładam w miarę stałą produkcję przez moment). Jeśli przyjdzie cień i system zacznie pobierać energię z sieci to urządzenie się wyłączy (tak mam w tej chwili ustawione). Moje domowe zużycie nie jest stabilne, bo gotuję na prądzie a inne odbiorniki też powodują zmiany (pralka, żelazko, zmywarka, grzejnik,...) - zwłaszcza na jesieni gdzie produkcja jest mniejsza niż w lecie to ma znaczenie.

Ale przy 2 urządzeniach nie wiem jak to będzie działać. Nawiązując do poprzedniego mojego przykładu: Załóżmy, że produkcja powoli rośnie do 2500W, zużycie domowe stałe = 400W. Rosnąca produkcja doprowadzi w pewnej chwili do zasilania sieci (nadwyżka) = 2000W , co spowoduje włączenie bojlera o mocy 1900W. Jak produkcja osiągnie 2500W to sytuacja będzie taka, że do sieci będzie oddawane 200W (2500-1900-400=200).

Zakładam, że nadwyżka mocy (parametr do włączania urządzeń przez falownik) to jest bieżąca wartość, czyli w moim przypadku 200W.

Jeśli ustawię drugie urządzenie, żeby się włączało przy 2300W (bieżąca wartość) to produkcja będzie musiała być na poziomie 4600W (bo teraz produkcja jest 2500, nadwyżka 200 i żeby nadwyżka była 2300 to produkcja musi być większa o 2100). To nie jest korzystne, bo chciałbym włączyć grzejnik już przy nadwyżce 300W (ale tylko wtedy jak bojler jest włączony).

Jeśli ustawię drugie urządzenie na nadwyżkę 300W to chyba mi się włączy przed bojlerem (bo zakładam, że kolejność urządzeń w konfiguracji nie ma znaczenia - a może ma ?)

 

Ja się w to aż tak nie zagłębiałem i steruje urządzeniami na podstawie produkowanej mocy a nie jej nadwyżki - pobieranie z sieci i tak jest nieuniknione (instalacja 3 fazowa + licznik niebilansujący wektorowo z Enea).

Ale w Twoim przypadku sterowanie na nadwyżkę mocy dla 300W i 2000W spowoduje załączenie najpierw odbiornika 300W a potem dopiero przy prodkucji >2300W załączenie tego odbiornika 2000W.

Jeżeli chcesz mieć priorytet dla 2000W chyba lepiej będzie wybrać warunek na produkcję niż nadwyżkę. i ustawić z małym marginesem np. 2100 czy tam 2200 w zależności ile masz stałego poboru przez urządzenia pracujące 24h/7d.

Cytat z Dariusz data 15 listopada 2019, 14:56

Ale w Twoim przypadku sterowanie na nadwyżkę mocy dla 300W i 2000W spowoduje załączenie najpierw odbiornika 300W a potem dopiero przy prodkucji >2300W załączenie tego odbiornika 2000W.

Jeżeli chcesz mieć priorytet dla 2000W chyba lepiej będzie wybrać warunek na produkcję niż nadwyżkę. i ustawić z małym marginesem np. 2100 czy tam 2200 w zależności ile masz stałego poboru przez urządzenia pracujące 24h/7d.

No właśnie też tak myślę, że najpierw się włączy 300W.

Moje domowe zużycie jest dość niejednorodne (gotowanie, sprzątanie, inne urządzenia) więc nie jestem w stanie tak tego zaplanować i ustawić na podstawie produkcji, żeby nie było ryzyka poboru a że mam G12 to nie chcę brać drogiego prądu jeśli nie muszę.

Na razie zostawiam jedno urządzenie, sterowane nadwyżką. Będę myślał.

Fajni by było, żeby ktoś z Fronius też się wypwiedział ...

Dzień dobry,

Panie Maćku, rzeczywiście tak będzie, najpierw jest aktywowane wyjście o niższej nastawionej mocy.

W Pana przypadku można podpiąć grzałkę do wyjścia przekaźnikowego w falowniku skonfigurowanego jako "menedżer energii". Niestety w tym wypadku nie mamy możliwości sterowania na podstawie nadmiaru mocy, jedynie produkowanej. Ustawiając "Punkt załączania" na wartość wynikającą ze stałego zużycia + moc bojlera + jakiś margines, osiągnąłby Pan mniej więcej to co potrzebuje. Oczywiści to rozwiązanie nie zabezpieczy przed poborem z sieci na potrzeby grzałki gdy pozostałe odbiorniki będą pobierały więcej niż zwykle. Na podstawie kilkudniowej obserwacji mógłby Pan dobrać optymalnie "Punkt załączania".

Proszę też zerknąć na materiały z webinarium:

Webinarium: Zarządzanie produkowaną energią

Pozdrawiam serdecznie

Dodane pliki:
  • menedżer-eergii.PNG
  • menedżer-energi1.PNG

Bardzo dziękuję za potwierdzenie i sugestię.

Niestety mój pobór jest na tyle niejednorodny a produkcja na tyle mała, że próba włączenia odbiornika na podstawie produkcji moim zdaniem przyniesie więcej ryzyk niż korzyści (mam G12 więc pobór w taryfie 1 jest "kosztowny").

Na razie mam 1 odbiornik i działa to poprawnie. Drugi (grzałka) planowałem ale rozważam też inne alternatywy.

 

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

Page 1 of 2Next