Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zbyt wysokie napięcie w sieci, rada z TAURONA sprawdzić tryb regulacji mocy biernej.

Page 1 of 2Next

Dzień Dobry.

Od czasu kiedy wokół mojej instalacji pojawiło się 10 nowych mam lekki problem z wyłączaniem się falownika. Póki co jest marzec, wyłącza się dość rzadko i na krótko, nie mniej wcześniej nigdy to się nie zdążało. Napisałem do TAURONA, pozwolę sobie zacytować co mi napisali, skontaktowałem się z dostawcą, czekam na odpowiedz. Co mogę jeszcze zrobić, czy TAURON mnie spławił z tą regulacja MOCY BIERNEJ i powinienem ich dalej cisnąć, żeby zmniejszyli napięcie?

Załączam, zdjęcie z dnia kiedy falownik się wyłączył.

Pozwolę sobie zacytować maila jakiego wysłałem do TAURONA oraz odpowiedź jaka od nich dostałem:

"Dzień Dobry, mam pytanie czy jest możliwość aby obniżyli państwo napięcie w sieci? Kiedy zakładałem instalację fotowoltaiczną byłem jedyny na swojej ulicy. Na chwile obecną oprócz mojej doszło 10 instalacji o łącznej sumie około 80 kwp. Co za tym idzie, napięcie w sieci znacznie wzrosło. Pamiętam, że w zeszłym roku w czerwcu produkując po 80 kwh dziennie instalacja nigdy się nie wyłączała. Teraz dzieje się to nagminnie nawet już w marcu, napięcie przekracza w ciągu słonecznego dnia 253V."

Odpowiedź z TAURONA:

Dzień dobry,

dziękujemy Panu za wiadomość. W tej sprawie prosimy, aby skontaktował się Pan z Instalatorem mikroinstalacji, który sprawdzi zgodność nastaw falownika mikroinstalacji z wymaganiami TD S.A., które są dostępne są na stronie http://www.tauron-dytrybucja.pl. Jest to zakładka „Przyłączenie do sieci", zakładka „Przyłączenie do sieci", zakładka „Mikroinstalacja – przyłączenie do sieci", zakładka „Prosument". Krok 2: Montaż mikroinstalacji „Zbiór wymagań technicznych mikroinstalacje".

Instalator powinien zweryfikować czy mikroinstalacja ma aktywowany tryb regulacji mocy biernej (jego aktywacja wpływa pozytywnie na stabilizację napięcia w sieci i powinna skutkować zmniejszeniem liczby wyłączeń mikroinstalacji).

Jeśli po zweryfikowaniu przez Instalatora mikroinstalacji nastaw falownika (zwłaszcza w zakresie aktywacji trybu regulacji mocy biernej) sytuacja się nie poprawi może wystąpić Pan o weryfikację napięcia w sieci. W tym celu prosimy, aby wypełnił Pan i wysłał wniosek ZUDk. Przypominamy, że może Pan ponieść koszty zgłoszenia, jeżeli parametry sieci będą prawidłowe. Jeżeli badanie wykaże nieprawidłowości nie poniesie Pan żadnych kosztów.

Dokument znajdzie Pan na stronie https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/dokumenty-do-pobrania."

Dodane pliki:
  • moc-bierna-i-napiecie.JPG

Strasznie ta bierna IMO.

Sprawdziłem z ciekawości mój wykres.

Dodane pliki:
  • fronius.png

.

odpowiedz typowa dla osd  - nic nowego, aczkolwiek można nadal cisnać na zmianę odczepów na trafo a tym samym obniżenie napięcia na sieci.

Niestety nie rozumiem o co chodzi z tą mocą czynna i bierna. Zauważyłem natomiast jedna prawidłowość moc bierna nie przybiera u mnie nigdy wartości dodatnich, chyba że produkcja dzienna jest na poziomie 1-4kwh. Kiedy produkcja dochodzi do 40-60kwh dziennie w tedy wartości mocy biernej dochodzą do -6000. Czy to jest normalne?

Wartości dodatnie mocy biernej osiągam tylko przy minimalnej produkcji. Kiedy jest słoneczny dzień. Moc bierna przybiera wartości nawet do -6000, -7000! Napięcie w sieci zwykle przekracza wtedy 240V czasem dochodzi do 250 choć nie jest to regułą.

Dodane pliki:
  • moc-bierna-dodatnia.JPG
Cytat z Marek Zgoda data 31 marca 2022, 10:19

Strasznie ta bierna IMO.

Sprawdziłem z ciekawości mój wykres.

A jaka miałeś produkcje tego dnia? U mnie wartości dodatnie biernej są tylko w czasie bardzo niskiej produkcji.

Może sprawdzić się siła w ilości osób które podpięte pod to samo trafo będą zgłaszać problem cyklicznie o wysokim napięciu...

A jak zachowywała się moc bierna za nim powstały te nowe instalacje PV?

No niestety tego nie wiem, bo póki była tylko moja instalacja wszystko działało jak należy. Falownik nigdy się nie wyłączał, więc nawet nie grzebałem w ustawieniach, żeby sprawdzać cokolwiek. Pamiętam, że sprawdzałem napięcia ale nawet w czerwcu w czasie najwyższej produkcji napięcia nie przekraczały 237 na żadnej z faz.

Dostałem kolejna odpowiedz od TAURONA:

"Instalator powinien zweryfikować przede wszystkim,
czy mikroinstalacja ma aktywowany tryb regulacji mocy biernej (jego aktywacja wpływa pozytywnie na stabilizację napięcia w sieci i powinna skutkować
zmniejszeniem liczby wyłączeń mikroinstalacji).

Jeśli po zweryfikowaniu przez Instalatora mikroinstalacji nastaw falownika (zwłaszcza w zakresie aktywacji trybu regulacji mocy biernej),
mikroinstalacja nadal będzie samoczynne samoczynnie wyłączać się, prosimy aby przesłał Pan pismo lub e-mail z opisem sytuacji –
jaki tryb regulacji mocy biernej został włączony przez instalatora oraz kiedy mikroinstalacja się wyłącza."

Niestety kontakt z instalatorem, mam bardzo kiepski. Gdzie mogę sam sprawdzić, czy jest włączony ten "tryb regulacji mocy biernej" i czy rzeczywiście to coś może pomóc w przypadku, kiedy napięcie w sieci tak wzrosło z powodu pojawienia się następnych instalacji w sąsiedztwie?

Page 1 of 2Next