Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

3 STRONY ŚWIATA NA 2 MPPT

PreviousPage 2 of 4Next
Cytat z Jerzy Mordawski data 23 kwietnia 2021, 22:44

Próbowałem walczyć z PV*SOL, ale nie mam czasu na doktorat z tej apki. Może czyta to ktoś kto ma taką apkę w małym palcu?

Witam

Proponuje panu w takim razie zwrócić się do jakiejś firmy z branży  PV . Uzgodnić kwotę za projekt wszystkie wyliczenia , nadmienię że będzie pan jeszcze potrzebował uzgodnienie projektu z inspektorem p poz . Instalacja powyżej 6,5 kwp. Od 27.Kwietnia 2021 zapewne pojawią się drobne zawirowania przy zgłaszaniu instalacji do OSD ( NC RfG ) Dość obszerna lektura . Biorąc wszystko pod uwagę  zastanowił bym się czy nie lepiej w tym momencie całeą instalacje zlecić odpowiedniej sprawdzonej firmie . I mieć spokojną głowę . Na tym forum zawsze się znajdzie parę osób które sprawdzą projekt , coś ciekawego podpowiedzą .

Pozdrawiam serdecznie

Cytat z Szymon Grajek data 24 kwietnia 2021, 07:02

Dzien dobry

Panie Arkadiuszu, diody bocznikujace nie sa po to zeby cos zatrzymywac, bo to niczego nie zatrzymuje. Zeby dzialalo w sposob, o ktorym Pan pisze musialyby byc to elementy szeregowe a nie rownolegle z ogniwami.

Pozdrawiam

dziękuję, za zwrócenie uwagi- chodzi o diodę blokującą, zabezpieczającą panele fotowoltaiczne w połączeniach równoległych przed ewentualnym przepływem wstecznym prądu pomiędzy poszczególnymi łańcuchami paneli.

Cytat z Maciej XX data 23 kwietnia 2021, 19:27
Cytat z Arkadiusz Głaz data 23 kwietnia 2021, 19:02

Zawsze na forum można coś się ciekawego dowiedzieć...A wracając do pytania: falownik sam dobiera sobie najlepszy  w danej chwili punkt pracy, MPPT to śledzenie  punktu mocy maksymalnej... jeśli jeden z równoległych stringów  pracuje, a drugi jest w stanie spoczynku, to jest zabezpieczenie  w postaci diod bocznikujących BYPASS, których zadaniem jest zatrzymanie prądu wstecznego- niepracujący łańcuch PV traktowany jest jak zacieniony, a zacieniony moduł PV to nic innego jak opornik, a więc nawet jeśli pojawią się jakieś prądy wyrównawcze, będą przez opór krzemu zniwelowane. Fronius Symo 6 .0.3 M załatwi sprawę, ale proponuję też zastanowić się nad nowym GEN24 i aby w przyszłości rozbudować sobie instalację o baterię akumulatorów i być niezależnym od ZE w przypadku problemów z siecią. Ps jak pomogłem, to łapka w górę. pozdrawiam

Panie Arkadiuszu tu się z panem nie zgodzę co do Falownika 6 kw . To trzeba przeliczyć a nie na pałę klepać,  Jest wschód południe zachód i bodajże 35 stopni .

i dobrze, ze się pan ze mną nie zgadza, ponieważ przy instalacji 30 modułów o mocy 350kW np z BrukBet solarconfigurator podaje np Symo 7 0 3 M i przewymiarowanie 147%, należy jednak pamiętać, że pow. 10kW i dla prosumenta współczynnik ilościowy niezbędny do rozliczenia się dla instalacji  to 0,7 kWh zamiast 0.8 kWh. Oczywiście , jeśli autokonsumpcja jest dobrana prawidłowo, to oddanie energii do sieci będzie minimalne, ale gdy produkcja w dużej części będzie wpychana do wirtualnego magazynu, to  jej odzyskanie wiąże się z gorszym przelicznikiem. Wniosek,  czasem warto zrezygnować z kilku modułów i zastosować mniejszy falownik, aby nie przewymiarować instalacji. trzeba tez pamiętac, ze wypychanie energii do sieci wiąże sie ze wzrostem napięcia, które może być powodem wyłączania się falownika PV, a wtedy nie ma żadnego uzysku.

Dodane pliki:
Piotr G. has reacted to this post.
Piotr G.
Cytat z Maciej XX data 24 kwietnia 2021, 09:23

 ....instalacje zlecić odpowiedniej sprawdzonej firmie ...

tylko że jakoś nie mogę znaleźć firmy co ma na busie napisane "odpowiednia sprawdzona firma"... A tak poważnie, to widzę różnice w podejściu do trudniejszych tematów pomiędzy Forum, a firmami działającymi w "terenie". Dziś widzę, że dobrze zrobiłem nie akceptując wielu ofert z ostatnich miesięcy. I zazdroszczę tym co mają piękne, czyste dachy od strony południowej...

Pane Arkadiuszu - dzięki za załącznik pdf.  Jeśli się nie mylę jest to jednak czysta matematyka nie związana z orientacją łańcuchów względem słońca. W przedziale do 10 kWp trzeba by teraz dopiero określić globalny SM dla trzech łańcuchów (E równolegle z W oraz  osobno S). Dla wszystkich paneli na południe SM  mogłoby być 120%. Dla układu W-E 140%.  A dla E+W+S  ile? Więcej niż 140% czy pomiędzy 120 a 140% ?  166% pewnie by nie wyszło, więc Fronius 6.0  tyle paneli by nie obsłużył bez obcinania w lecie.  Czym to wyliczyć?  A kombinując odwrotnie - jaką sumaryczną moc paneli (przy identycznych stringach E, S, W - możliwości rozmieszczenia na dachu)  obsłużyłby 6.0 ?   Czy wybrać falownik 6.0 czy 7.0 ?  Dodam, że roczne zużycie na fakturach mam 5,2 - 6,2 kWh.

 

Witaj

W wyborze firmy niestety ci nie doradzę

Natomiast co do falownika podpowiem ci tak . Zerknij na fotkę 00 określ kierunki twojego dachu i będziesz wiedział jaka sprawność jesteś wstanie osiągnąć z danego kierunku  Reszta to prosta matematyka .

Dorzucam parę moich wykresów

Instalacja oparta na 3 stringach 1 i 2 równolegle podłączone pod MPPT 1(razem 4970 wp) ze względu na lukarnę . kierunek 130 stopni nachylenie dachu 45 stopni .

3 Podłączona pod MPPT 2 4970 wp kierunek 270 stopni nachylenie dachu 45 stopni . Według wielu instalatorów kierunek nie mający racji bytu i uzasadnienia ekonomicznego

Miłej analizy Pozdrawiam serdecznie .

Dodane pliki:
  • 00.jpg
  • 1.png
  • 1a.png
  • 2.png
  • 3.png

I jeszcze kilka

Dodane pliki:
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
Cytat z Maciej XX data 3 maja 2021, 09:02

Dorzucam parę moich wykresów

Miłej analizy Pozdrawiam serdecznie .

Dzięki.

---

Można prosić o informację n/t licznika (liczników) energii do stosowania w instalacji z Froniusem? Która konfiguracja jest najbardziej praktyczna dla kontroli przepływów energii w instalacji? Jakie typy liczników sprawdzają się z Froniusem (z praktyki) ?

Jeżeli chodzi o licznik do froniusa to najwięcej możliwości i największą dokładność dają oryginalne liczniki forniusa Smart Meter zamontowane w punkcie zasilania między licznikiem a główną rozdzielnią

Można prosić o informację n/t licznika (liczników) energii do stosowania w instalacji z Froniusem? Która konfiguracja jest najbardziej praktyczna dla kontroli przepływów energii w instalacji? Jakie typy liczników sprawdzają się z Froniusem (z praktyki) ?

 

Podstawa to jest co chcesz opomiarować...

Ogólnie wystarczy jeden licznik FSM zamontowany między licznikiem ZE a instalacją domu bez znaczenia gdzie jest wpięty falownik, przy FSM nie ma takich ograniczeń z miejscem montażu jak przy liczniku S0.

Inną opcją jest licznik S0 ale to już głównie od strony odbiorników, tak aby nie był zamontowany między licznikiem ZE a miejscem wpięcia falownika, większość liczników S0 nie jest dwukierunkowa więc nie radzą sobie z liczeniem energii produkowanej przez falownik i ją sumują ze zużyciem jako jedna wartość.

Jak ma być ich kilka i chcesz widzieć z nich zużycie na solaweb to tylko dedykowane FSM do 4szt na falownik.

Witam serdecznie kolego

Dorzucę jeszcze , że do GEN 24 tylko FSM nie ma możliwości podłączenia licznika impulsowego .

Co umożliwia  podłączenie licznika przez Modbus a co przez SO?

Które liczniki są kompatibilne z FSM - sprawdzone, że mogą pracować zamiast FSM?

Które są sprawdzone na wejście SO?

PreviousPage 2 of 4Next