Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Czy to faktycznie oznacza zbyt wysokie napięcie w sieci?

PreviousPage 3 of 6Next

Dzień dobry,

W gestii wyjaśnienia chciałem dodać kilka ważnych kwestii odnośnie normy krajowej.

Ad. 1 norma DE1 była zalecana na szkoleniach kiedy w oprogramowaniu nie było normy PL, różnica pomiędzy normami jest to produkcja mocy Biernej w przypadku wysokiego napięcia w sieci.  Zakresy włączeń falownika to pierwszy stopień zwłóczony 253,5V oraz drugi bezzwłoczny 264.

Ad. 2 jeżeli zgodnie z umową z operatorem klient ma licznik energii biernej rekomendujemy normę DE1F, w celu unikania kar za produkcję mocy biernej.

Ad.3 nie rekomendujemy ustawiania normy INT 50 Hz jest ona niezgodna z przepisami, instalator ustawia ją na własną odpowiedzialność.

 

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Karol K, Maciej XX and 2 other users have reacted to this post.
Karol KMaciej XXKonrad ZającTomasz Sssssssssssss

Panie Sebastianie a moze Pan wypisac roznice w nastawach miedzy norma DE1F a PL? Chodzi mi o poziomy napieciowe zabezpieczen.

Tak nawiasem mowiac przydalby sie ogolnodostepny plik z wykazem aktualnie dostepnych nastaw falownikow.

Cytat z Sebastian Słabosz data 1 czerwca 2021, 13:32

Dzień dobry,

W gestii wyjaśnienia chciałem dodać kilka ważnych kwestii odnośnie normy krajowej.

Ad. 1 norma DE1 była zalecana na szkoleniach kiedy w oprogramowaniu nie było normy PL, różnica pomiędzy normami jest to produkcja mocy Biernej w przypadku wysokiego napięcia w sieci.  Zakresy włączeń falownika to pierwszy stopień zwłóczony 253,5V oraz drugi bezzwłoczny 264.

Ad. 2 jeżeli zgodnie z umową z operatorem klient ma licznik energii biernej rekomendujemy normę DE1F, w celu unikania kar za produkcję mocy biernej.

Ad.3 nie rekomendujemy ustawiania normy INT 50 Hz jest ona niezgodna z przepisami, instalator ustawia ją na własną odpowiedzialność.

 

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Dziękuję za potwierdzenie.

p.s. zalecana norma w punkcie A.D.1 to było DE2

Cytat z Szymon Grajek data 1 czerwca 2021, 14:13

Panie Sebastianie a moze Pan wypisac roznice w nastawach miedzy norma DE1F a PL? Chodzi mi o poziomy napieciowe zabezpieczen.

Tak nawiasem mowiac przydalby sie ogolnodostepny plik z wykazem aktualnie dostepnych nastaw falownikow.

DE1F jest odpowiednikiem PL i jeżeli chce mieć Pan takie same nastawy bez mocy biernej musi wybrać Pan DE1F

Panie Adamie, obawiam sie, ze DE1 to nie to samo co DE1F. Diabel tkwi w szczegolach, ktore nie sa bezpieczne. Jedno to pozbycie sie mocy biernej... ale to nie jedyna rzecz istotna w pracy falownika.

Pozdrawiam

Cytat z Adam Gacek data 1 czerwca 2021, 12:53
Cytat z Maciej XX data 31 maja 2021, 21:42

Dorzucę się trochę .

Żyjemy w Polsce infrastruktura energetyczna często sięga pradawnych czasów .  Nie była budowana z myślą o prosumentach .Nie wszędzie ale z czystym sumieniem około 75% mogę się walnąć o kilka % .

Nie męczmy archaicznej sieci podbijając napięcie na falowniku to nie ma sensu na dłuższą metę nie dość że jest to nie zgodne z prawem , uszkodzimy sprzęty AGD . A co jak uszkodzimy linie przesyłowe i udowodnią bez problemu komuś ( dobrą praktykę ) . Instalator z własnej kieszeni zapłaci , jakiś żart chyba .

Jak napięcie przekracza normy to trzeba to zgłosić do OSD a i fajnie się z sąsiadami dogadać żeby też zgłaszali .

Pozdrawiam serdecznie szanowne grono ?

Co do psucia się sprzetu AGD, twierdzisz że ten na rynek Niemiecki i na rynek polski jest inny? Hmm, ciekawe podejście ...

Drogi kolego niema w mojej wypowiedzi nic co by sugerowało twoją wypowiedz .

Sprzęt AGD na rynek PL czy DE jest taki sam ( Powinien być aczkolwiek temat proszków do prania np. )  i tak samo się popsuje przy ZA WYSOKIM NAPIĘCIU .

Pozdrawiam serdecznie

Cytat z Szymon Grajek data 1 czerwca 2021, 19:56

Panie Adamie, obawiam sie, ze DE1 to nie to samo co DE1F. Diabel tkwi w szczegolach, ktore nie sa bezpieczne. Jedno to pozbycie sie mocy biernej... ale to nie jedyna rzecz istotna w pracy falownika.

Pozdrawiam

No nie to samo, bo jedne normy są w nowych falownikach a drugie w starych,

Cytat z Maciej XX data 1 czerwca 2021, 20:48
Cytat z Adam Gacek data 1 czerwca 2021, 12:53
Cytat z Maciej XX data 31 maja 2021, 21:42

Dorzucę się trochę .

Żyjemy w Polsce infrastruktura energetyczna często sięga pradawnych czasów .  Nie była budowana z myślą o prosumentach .Nie wszędzie ale z czystym sumieniem około 75% mogę się walnąć o kilka % .

Nie męczmy archaicznej sieci podbijając napięcie na falowniku to nie ma sensu na dłuższą metę nie dość że jest to nie zgodne z prawem , uszkodzimy sprzęty AGD . A co jak uszkodzimy linie przesyłowe i udowodnią bez problemu komuś ( dobrą praktykę ) . Instalator z własnej kieszeni zapłaci , jakiś żart chyba .

Jak napięcie przekracza normy to trzeba to zgłosić do OSD a i fajnie się z sąsiadami dogadać żeby też zgłaszali .

Pozdrawiam serdecznie szanowne grono ?

Co do psucia się sprzetu AGD, twierdzisz że ten na rynek Niemiecki i na rynek polski jest inny? Hmm, ciekawe podejście ...

Drogi kolego niema w mojej wypowiedzi nic co by sugerowało twoją wypowiedz .

Sprzęt AGD na rynek PL czy DE jest taki sam ( Powinien być aczkolwiek temat proszków do prania np. )  i tak samo się popsuje przy ZA WYSOKIM NAPIĘCIU .

Pozdrawiam serdecznie

To czemu niby norma DE2 w starszych falownikach czy norma DE1F w nowych falownikach ma wpłynąć na sprzęt AGD skoro najwazenisza różnica jest w generowaniu mocy biernej o czym pisał p. Sebastian?

I to ty pisałeś o podwyższaniu napięcia w sieci, ale zarówno norma PL jak i DE2 i DE1F nie podbijają napięcia w sieci powyżej dozwolonej w normie PL

Panie Adamie, musze Pana zmartwic... DE1 jest nadal w nowych softach... przynajmniej ja w najnowszym widze, ale moze jestem inny...

Panie Adamie... a co sie Pan tak uparl tej mocy biernej. To oczywiste, ze nie ona cokolwiek uszkodzi.

w nowych falownikach nie ma normy DE1 ...

Może nie fortunnie napisałem o sofcie, chodziło mi o nowsze falowniki z nowszym oprogramowaniem

co do mocy biernej , to wy uważacie że trzeba wybierać normę PL bo jak nie to coś się uszkodzi, ale co ma się uszkodzić skoro różnica jest w generowaniu mocy biernej i to tylko gdy napięcie mocno rośnie?

 

 

 

 

 

PreviousPage 3 of 6Next