Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Czy to faktycznie oznacza zbyt wysokie napięcie w sieci?

PreviousPage 2 of 6Next

to nie relikt, a dobre praktyki, tak samo jak instalacja z przeglądarką ustawiona na język angielski  ( dlaczego do tej pory jest jak jest, to pytanie do programistów  Froniusa ) a mocą  czynną i bierną można sterować w edytorze EVU  w linku więcej https://www.forum-fronius.pl/jak-prosto-mozna-sterowac-moca-czynna-i-bierna-falownika/ , ale lepiej zacząć wprowadzać autokonsumpcję na wszystkich dostępnych fazach , nawet poprzez  uruchomienie koparki ( co jest dość kosztowne, ale może się zwrócić )  kryptowalut, jeśli zasobnik do grzania wody jest zbyt mały ...ps jak pomogłem łapka w górę 😉

ps w falowniku Growatt ustawienia w naszym kraju  tj piny 12 4 (ON) są w/g nastawów  duńskich 😉

Cytat z Arkadiusz Głaz data 31 maja 2021, 18:46

to nie relikt, a dobre praktyki,

Nadal nie czuję się przekonany 😉 Jeżeli renomowany producent (i to europejski, a nie chiński) wprowadza na rynek sprzęt zgodny z polską normą (setup PL), to ustawianie normy DE, która jak na moje oko trochę od niej odbiega, bardziej mi wygląda na partyzantkę niż dobrą praktykę. Na szkoleniach Froniusa również nadal zalecają normę DE? Pytam bez żadnej złośliwości - to czysta ciekawość.

Szymon Grajek and Konrad Zając have reacted to this post.
Szymon GrajekKonrad Zając

Panie Arkadiuszu.. dobra praktyka inzynierska niesie wartosc dodatnia dla ogolu a nie instalatora zeby klient mu nie marudzil. To wszystko ma krotkie nogi. Jak wszyscy sasiedzi ustawia swoje falowniki wg tej dobrej praktyki to i ona za chwile przestanie "dzialac". Co wtedy? Dopuscimy generowanie do napiecia 300VAC?

Karol K and Konrad Zając have reacted to this post.
Karol KKonrad Zając

dyskusja sprzed roku, jak widać nadal aktualna  https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/nastawy-falownikow-formularz-dla-osd/?part=2 , a skoro na szkoleniu było podane  pierwsze ustawieni nory de1 lub  international, wiec to żadne czary instalatora  pod  klienta, a wiedza nabyta zastosowana w praktyce , ps przed instalacją warto najpierw sprawdzić IPZ i przewidywany wzrost napięcia a wtedy z dużą pewnością można przewidzieć, czy instalacja będzie działać, czy będzie narażona na permanentne wyłączania ...

 

Panie Arkadiuszu, czy kiedys podpisal Pan oswiadczenie instalatora? Jesli tak, to czy wiedzial Pan co podpisuje? Jak na szkoleniu Froniusa powiedza, ze trzeba klientowi polamac nogi przed oddaniem falownika do uzytku to polamie mu je Pan pomimo polskiego prawa, ktore tego nie "preferuje" tlumaczac to dobra praktyka?

Piotr Osadnik has reacted to this post.
Piotr Osadnik

Dorzucę się trochę .

Żyjemy w Polsce infrastruktura energetyczna często sięga pradawnych czasów .  Nie była budowana z myślą o prosumentach .Nie wszędzie ale z czystym sumieniem około 75% mogę się walnąć o kilka % .

Nie męczmy archaicznej sieci podbijając napięcie na falowniku to nie ma sensu na dłuższą metę nie dość że jest to nie zgodne z prawem , uszkodzimy sprzęty AGD . A co jak uszkodzimy linie przesyłowe i udowodnią bez problemu komuś ( dobrą praktykę ) . Instalator z własnej kieszeni zapłaci , jakiś żart chyba .

Jak napięcie przekracza normy to trzeba to zgłosić do OSD a i fajnie się z sąsiadami dogadać żeby też zgłaszali .

Pozdrawiam serdecznie szanowne grono 🙂

Karol K has reacted to this post.
Karol K
Cytat z Szymon Grajek data 31 maja 2021, 17:17

Tak Panie Adamie.. bo nastawy dla Polski obowiazuja w Rosji a te z Wielkiej Brytani w Niemczech. My natomiast stosujemy te niemieckie, bo po co im one jak maja te z WB. Fronius specjalnie robi takiego psikusa ludziom zeby nie mogli znalezc swoich nastaw... ratunkuuuuuu.

Jestem ciekawy kiedy OSD zaczna egzekwowac te niemieckie nastawy i kto bedzie wtedy "sprytny" a to, ze bez problemu jest to weryfikowalne przez OSD to mam nadzieje wie kazdy.

Koledzy, to co napisałem to nie żaden relikt przeszłości czy niewiedza, tylko ZALECENIA supportu FRONIUS, jeżeli mi nie wierzycie, zadzwońcie i zapytajcie jaką normę krajową zalecają na dzień dzisiejszy dla swoich falowników.

Cytat z Maciej XX data 31 maja 2021, 21:42

Dorzucę się trochę .

Żyjemy w Polsce infrastruktura energetyczna często sięga pradawnych czasów .  Nie była budowana z myślą o prosumentach .Nie wszędzie ale z czystym sumieniem około 75% mogę się walnąć o kilka % .

Nie męczmy archaicznej sieci podbijając napięcie na falowniku to nie ma sensu na dłuższą metę nie dość że jest to nie zgodne z prawem , uszkodzimy sprzęty AGD . A co jak uszkodzimy linie przesyłowe i udowodnią bez problemu komuś ( dobrą praktykę ) . Instalator z własnej kieszeni zapłaci , jakiś żart chyba .

Jak napięcie przekracza normy to trzeba to zgłosić do OSD a i fajnie się z sąsiadami dogadać żeby też zgłaszali .

Pozdrawiam serdecznie szanowne grono ?

Co do psucia się sprzetu AGD, twierdzisz że ten na rynek Niemiecki i na rynek polski jest inny? Hmm, ciekawe podejście ...

Panie Adamie, Pan podpisuje oswiadczenie instalatora i Pan odpowiada za to co jest na obiekcie. Jesli OSD dostanie zgloszenie o szkodzeniu sprzetu i o roszczeniu ubezpieczeniowym to nie jestem pewien, czy uda sie Panu wytlumaczyc zaleceniami wsparcia Froniusa. Chyba ma Pan swiadomosc, ze Pan sie podpisuje a nie kto inny. Pan rozwiazuje sobie chwilowo problem. Prawda jest taka, ze nie wszedzie mozna zainstalowac PV. Nie wystarczy, ze klient chce - musi miec jeszcze mozliwosc. Kazdy chce sprzedac. Fronius wlasne wyroby a instalatorzy swoje uslugi. Czy kogos dziwi, ze kazdy chwali swoje jako najlepsze i bezproblematyczne? Rozum trzeba miec wlasny i kierowac sie swoja wiedza a nie tym co uslyszymy w reklamach TV.

Piotr Osadnik has reacted to this post.
Piotr Osadnik
PreviousPage 2 of 6Next