Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dwa falowniki i jeden przewód AC

Page 1 of 3Next

Witam

Mam pytanie czy  2 falowniki mogą być podpięte pod jeden przewód AC ?

Obecnie mam Symo 6.0 i chciałbym rozbudować instalacje i dołożyć drugi falownik, ale nie ma możliwości położenia drugiego kabla do rozdzielni. Czy od pierwszego można pociągnąć kabel AC do drugiego?

Podaj więcęj danych, jaki falownik dokładasz, jaki jest ten przewód AC, masz jakąś skrzynkę z zabezpieczeniami AC falownika przy nim, co znaczy nie ma możliwości położenia kabla do rozdzielni?

Dziękuje za odpowiedź.

Jestem na etapie "projektowania pomysłu" aby rozbudować PV i usiłuje ogarnąć warunki 🙂 Bez totalnej demolki domu.

Nie można położyć nowego kabla do rozdzielni bo jest całkowicie z drugiej strony domu i nie ma fizycznie jak go poprowadzić, ten obecny był zainstalowany na etapie budowy. Na kucie i gipsowanie nie ma żadnego pozwolenia ze strony małżonki 🙂

Przewód jest gruby, 5 żyłowy. Jak w ogóle jest możliwość aby z niego skorzystać, tylko są obawy o przekrój, to oczywiście otworze inwerter i zobaczę.

Chce dołożyć jakiś trzy fazowy falownik, Froniusa, Huaweia, itp nic konkretnego nie mam, najpierw badam temat, około 6 kW.

Przewód z Froniusa idzie bezpośrednio do głównej rozdzielni i podpięty jest chyba pod swoją różnicówkę.

 

 

A jak tam jest 5x2,5mm2 to już lipa totalna dla rozbudowy... minimum 5x6mm2; jaka jest długość tego przewodu, jakie zabezpieczenia...

W falowniku nie ma dwóch przepustów pod kabel AC, pewnie trzeba byłoby go obok falownika przeciąć i zrobić tam puszkę/listwę łączeniową (tutaj bym nie żałował kasy)... Jest jeszcze aspekt czy obecne zabezpieczenia AC nie będą za małe przy rozbudowie. To też trzeba przeanalizować...

Następna sprawa to moc powyżej 10kW, rozumiem że wiesz że montując dwa falowniki po 6kW i do nich odpowiednio paneli powyżej 10kW to wpadniesz na opust 30% co już może być średnio opłacalną inwestycją. Coraz więcej czyta się o dziwnym zapędzie firm energetycznych do jeszcze dodatkowego przykręcenia zysków dla prosumentów...

Dlaczego proponujesz mu przekrój 6mm2 nawet nie znając odległości i sposobu układania okablowania ?

2,5 dla jednocześnie obciążonych 3 żył, układany podtynkowo to max 25A.

Dodane pliki:
  • 2812066100_1324040985.png
  • 4654266700_1324040945.png

Dziękuje za odpowiedzi.

Położony jest kabel 5x6mm2, jest w tynku. Długość oceniam na około 9 -10 metrów.

Jest podpięty pod bezpiecznik B16.

Tak, oczywiście musiała by być  zrobiona skrzynka połączeniowa 🙂

Nie wiem czy mogę to napisać 🙂 ale planowałem poprostu zwiększyć ilość paneli (tak do około 10 kw) i nigdzie tego nie zgłaszać.

trzeba zgłosić dołożenie modułów PV do ZE, a falowniki można połączyć równolegle, co się tyczy mocy 10kW, to dla 10metrów takiego kabla 5x6mm2  spadek napiecia to 0,2 % a prąd z "kalkulatora elektryka" wychodzi 14,4A, ale ze względu na to, ze bedą dwa falowniki to zabezpieczenie o charakterystyce C . ps jak pomogłem to łapka w górę

Kalkulator elektryka

 

Ryszard Tęcza has reacted to this post.
Ryszard Tęcza
Cytat z Michał data 12 października 2020, 09:31

Nie wiem czy mogę to napisać ? ale planowałem poprostu zwiększyć ilość paneli (tak do około 10 kw) i nigdzie tego nie zgłaszać.

Wedle ustalonych przepisów jak pisze wyżej Arkadiusz to masz obowiązek zgłosić zmiany.

Jak by to był jeden, dwa może trzy panele to możliwe że nikt by tego nie zauważył w ZE ale problem jest innej natury przy takiej rozbudowie i tak by do tego doszli że masz więcej niż zgłosiłeś... obecne liczniki co montują ZE odczytują i zapamiętują tzw moc chwilową wysyłaną do sieci, dodatkowo jak im wyjdzie więcej kWh oddanych niż planowane to mogą się tobą zainteresować.

Ale też musisz pamiętać że rozbudowę instalacji możesz zrobić do wysokości mocy przyłącza.

Nikt nie wspomniał o napięciu w sieci. Na początku lini może ono być już wysokie a drugi falownik jeszcze go podbije. Jeśli chodzi o wypływ mocy do sieci to przy dwóch spiętych solarnet'em inwerterach froniusa możemy ją ograniczyć do żądanych wartości.

Krystian Heczko has reacted to this post.
Krystian Heczko
Page 1 of 3Next