Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Dwa falowniki i jeden przewód AC

PreviousPage 2 of 3Next

panie Jacku, a o czym konkretnie pan pisze, bo nie bardzo zrozumiałem wpis, co za solarney i dlaczego na początku linii ma być wyższe napięcie ni z w pozostałej części sieci?

 

Zdarzają się u nas prosumenci, mieszkający blisko stacji gdzie napięcie w sieci jest w granicach 250V. przy jednym falowniku wtedy łatwo o przekroczenie granicznych 253V. Spięte dwa równolegle pracujące inwertery będą podbijać napięcie jeszcze bardziej. Pytał pan o solar net. Na moim przykładzie, mam spięte dwa inwertery froniusa lanem, a poprzez "dynamiczną redukcję mocy" ograniczam jej wypływ do sieci, do deklarowanych w umowie wartości.

jesli jest tak wysoka wartość napiecia w sieci, to należy zrobić zgłoszenie d ZE , przyjadą zmierzą i obniżą napięcie na odczepach trafostacji. Co do ograniczenia wypływu produkcji do sieci , znaczy ma pan elektrownię PV o większej mocy niż moc umowną? Może warto zwiększyć tą moc umowną-raz na 12mcy ( jeśli nie trzeba zmieniać ukł. pomiarowo-rozliczeniowego ).

Tu jest właśnie problem. Przyłącze jest jednofazowe 5kW. Kasa PGE wydrenowana przez rząd nie ma pieniążków na budowę nowych przyłączy i płatności dla podwykonawców. Wg umowy, planowany termin realizacji to 31 marzec 2022 🙂 więc taka instalacja daje możliwość wykorzystania potencjału blisko 11kW paneli w gorsze dni.

11kW na jednej fazie? zacny wynik, bo dopuszczalny max 3,68kW... zamiast ograniczać, lepiej ją wykorzstac do maxa np. pod koparkę kryptowalut lub pompę ciepła, czy chociaż grzałkę

 

Dariusz Jamka and Marek Szumigraj have reacted to this post.
Dariusz JamkaMarek Szumigraj

Nie rozumiem sarkazmu. Instalacja 5kW ponad rok temu oddana na starych zasadach. Rozbudowana o drugi inwerter do 9,6 kW pod PV blisko 11kW. Nie mogłem wiedzieć że PGE nie będzie stać na budowę nowego przyłącza 🙂 A więc w tym momencie pracują dwa falowniki ograniczone do mocy 5kW.  Wczoraj uzysk przy tej konfiguracji wyniósł blisko 35 kWh. Nadal to pana śmieszy ?

Proszę czytać ze zrozumieniem, troszkę wyżej napisałem "poprzez "dynamiczną redukcję mocy" ograniczam jej wypływ do sieci, do deklarowanych w umowie wartości" Czy tak trudno wydedukować że nie wypycham 11kW na jednej fazie ? 🙂

A tak na marginesie, pompę ciepła już mam, o koparce pomyślę 🙂

Dodane pliki:
  • Screenshot_20201106-174253_Solarweb-pro.jpg

Rozum że nie zgłaszałeś do ZE rozbudowę do 11kW czy jednak? Jak do tego podeszli?

planując rozbudowę instalacji fotowoltaicznej złożyłem wniosek do PGE o nowe przyłącze o mocy 14kW. nie czekając na zakończenie procedur i korzystając ze sprzyjającej aury postawiłem na gruncie następną konstrukcję pod pv. Niestety kasa się skończyła w pge i zostały wstrzymane wszystkie inwestycje. By wykorzystać dodatkowy zestaw paneli zrobiłem jak wyżej. Nie było potrzeby aktualizacji umowy bo oddawana maksymalna moc pozostała zgodna z umową. Przewymiarowałem jedynie stronę dc. Chłopaki w rejonie pge mają nadzieję że problemy finansowe się skończą i inwestycje ruszą szybciej a odległe terminy w umowach ulegną skróceniu.

OK

Stosujesz zwykłe ograniczenie mocy czyli to co powyżej 5kW idzie na straty czy stosujesz jakieś urządzenia uruchamiane powyżej jakiejś mocy tak aby zminimalizować pchanie energii do sieci ZE?

Tak jak piszesz zyskasz przy słabszych dniach proporcjonalnie większą mocą... dopóki nie zmodernizują ci sieci i będziesz mógł oddawać w pełni co się da...

 

By wykorzystać dodatkowy zestaw paneli zrobiłem jak wyżej. Nie było potrzeby aktualizacji umowy bo oddawana maksymalna moc pozostała zgodna z umową. Przewymiarowałem jedynie stronę dc.

Z tą aktualizacją umowy nie jest dokładnie tak jak piszesz, problem jest w tzw przepisach ZE gdzie każda zmiana w ilości paneli/falownika wymusza powiadomienie ich o tym, samo ograniczenie mocy nie rozwiązuje problemu... jak by to było w tzw OFFGrid to mogą ci skoczyć ale jak wpięte jest to do sieci lepiej aby tego nie przyuważyli... 😉

Ograniczam tylko wypływ energii poprzez edytor evu. niestety bufor pompy ciepła jest tylko na powrocie i rekompensuje mały zład wody w CO, magazynowanie w nim ciepła nie zda egzaminu bo ma tylko 90l. Muszę pomyśleć o wykorzystaniu grzałki od CWU by wykorzystać "obcinaną" energię.

Tak jak napisałeś to rozwiązanie do czasu modernizacji przyłącza za cichym przyzwoleniem chłopaków z ZE 🙂

PreviousPage 2 of 3Next