Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Inny licznik, niż smart meter

czy ktoś z was forumowiczów ma załozony inny licznik niż smart meter ? np taki BEMKO BM030-L jak to się sprawuje ?

Szanowny Panie Adamie,

przede wszystkim należy podkreślić, że wspomiany przez Pana licznik BEMKO nie jest licznikiem inteligentnym. Nie będzie miał Pan zatem dostępu do bardziej szczegółowych danych (wartości napięć, czy prądów w poszczególnych fazach).
Niemniej do prostego monitorowania profilu zużycia nada się jak najbardziej.

Czytając instrukcję podbraną z pod adresu: http://bemko.pl/files/413/a30-bm030l-pl-en-lt-cz-de-ru.pdf wnioskuję, że nie będzie problemów z podłączeniem do wejścia falownika. Interfejs, który wykorzystujemy to S0, a zatem do połączenia wystarczy zwykł przewód. Uwagę należy zwrócić na polaryzację: jeżeli nie zadziała pierwszym razem, należy np. na zaciskach licznika zamienić żyły przewodu miejscami.

UWAGA: zalecana lokalizacja licznika S0, to tor odbiorników, ponieważ mamy pewność, że tam energia płynie tylko w 1 stronę 🙂

Troszkę było już na ten temat na innym wpisie: https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/licznik-energii-zuzytej-z-interfejsem-s0/

Polecamy też lekturę artykułu: https://www.forum-fronius.pl/podlaczenie-konfigurowanie-licznika-energii-z-karta-datamanager-2-0/

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Pomóż nam pomóc sobie!

Czyli że nie będzie mi pokazywał jakie zużycie prądu mam na poszczególnych fazach? I nie mogę go podłączyć tuż za licznikiem PGE?

A jaki wykres pojawi mi się wtedy na solarwebie? I jakim przewodem go połączyć z Inverter em dwurzulowy 0.5 linka się nada?

Podepnę się pod temat - pytanie czy można podłączyć dwa liczniki - smart meter jako ogólny oraz na wybranym odbiorniku dodatkowo bemko? Jeśli tak w jakiej formie będą prezentowane w solar.web wskazania - będą dostępne informacje z obu liczników?
Edit
Odpowiem na swoje pytanie, gdyż sprawdziłem to empirycznie - można podłączyć dwa liczniki (samrt + s0) i działają. Wykres rozdzielny zużycia dla każdego z liczników niestety tylko w analizie historycznej, w bieżącym bilansie energetycznym brak rozdziału. Wg ustawień w panelu można by dodać kolejne liczniki S0, jednak nie wiem gdzie należało by je podłączyć w falowniku, raczej nie mogą pracować na wspólnej magistrali

Witam,

Chciałem podpiąć się pod ten wątek, żeby nie tworzyć nowego. Czy licznik LE-03M firmy F&F można podłączyć do falownika Fronius tak samo jak Fronius Smart Meter? Czy odczyty na solarweb będą takie same jak przy zastosowaniu Smart Meter?

Witam,

Mam prośbę o informację, jak skonfigurować S0 (bemko) ze smart meterem.

SM działa i jest skonfigurowany jako licznik główny (na linii dostawca energii - dom)

S0 miałby zbierać i przekazywać informację o zużyciu pompy ciepła.

Pytanie dodatkowe - czy jak falownik jest w trybie uśpienia, to przyjmuje impulsy z licznika, czy trzeba gdzieś wyłączyć uśpienie falownika.

 

Pozdrawiam

Jakub