Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Konfiguracja krajowa

PreviousPage 3 of 4Next

Nie zgadzam sie z Panem. Montuje w Austrii Pv i tam nie ma problemu z za wysokim napięciem. Zadnych reklamacji oraz zgloszeń a instalacji jest mnóstwo.  I zależne jest to od stanu sieci jaka jest. Owszem ograniczenia fla wszystkich sa takie same i tu dyskusji nie ma. W Pl instalacje powyżej 10kwp moga byc wylanczane jesli zle to wplywa na sieci. Dlaczego np w AT nie ma tego problemu? Dlaczego nikt nie mysli i nie istaluje urządzeń do obniżaniu napiecia? Bo poprostu sieci sa modernizowane. W pl modernizują tylko słupy po burzy.

Podsumowujac dyskusje - poniewaz w Austrii maja lepsza siec dystrybucyjna, w Polsce mozna usmazyc sasiadom elektronike.

Dokladnie tak jest. Niestety ale tak to wyglada. W Austrii jest duzo inaczej niz w Pl jesli chodzi o Pv. W Pl zamiast modernizować to zabraniają. Prosty przyklad z netbilling. W AT i DE jest i byl netbilling. W PL wprowadzili po to zeby ujednolicić przepisy EU. Okey niech tak bedzie. My montujemy przewaznie instalacje powyzej 10kwp i nie ma problemu z niczym. Na nowych zasadach ta instalacja musi byc wieksza o okolo 40% zeby wyszło to samo co na starych zasadach. I załóżmy ja mam fundusze i zakładam 15kwp. I niestety tak czy tak nie da sie z całej mocy korzystac bo albo sie wyłączy w przypadku wysokiego napięcia albo ZE wyłączy jesli uzna ze instalacja wplywa zle na sieć. Przy wprowadzaniu netbilling zaslaniali sie przepisami EU. Ale juz sieci nie modernizują w standardach EU. Dlatego ludzie kombinują z zmianami norm itp. Mysle że jesli nasze sieci energetyczne byly stale modernizowane to wtedy odbiorca nie musiał by kombinować.

Czyli na zasadzie kupiłem sportowe auto, to wszystkie drogi ma mi państwo do niego dostosować? Najpierw kupuję, a potem patrzę czy będę miał nim gdzie jeździć?

Według mnie błędem jest/było możliwość montażu instalacji o mocy do 50kWp tylko na zgłoszenie bez wydania warunków, które by uwzględniały możliwości techniczne danego odcinka istniejącej linii.  Tak jak jest to robione w przypadku podłączenia nowego budynku do sieci. Teraz w niektórych przypadkach jest tak, że moc trafo jest niższa niż sumaryczna moc instalacji PV do niego podłączonych. Według mnie tematu by nie były gdyby max dopuszczalna moc (50kWp) nie była ustalona na sztywno, a związana ze zużyciem z ostatniego roku. Po co komuś 10kWp jak zużywa 3MWh rocznie? Później jest nadwyżka, która przepaść nie może więc "na siłę" energia jest zużywana.

Cytat z Grzegorz Gorny data 5 września 2022, 09:12

...Według mnie tematu by nie były gdyby max dopuszczalna moc (50kWp) nie była ustalona na sztywno, a związana ze zużyciem z ostatniego roku. Po co komuś 10kWp jak zużywa 3MWh rocznie? Później jest nadwyżka, która przepaść nie może więc "na siłę" energia jest zużywana.

Nie do końca, bo w międzyczasie mogły zostać zamontowane urządzenia elektryczne zwiększajace konsumpcje np PC lub  piec eektryczny, a przy nadmiarze produkcji aż się prosi o montaż magazynu energii- skoro kogoś stać na PV 50kW to i tym bradziej na taki akumulator

Witam,

Może ktoś wie czym różni sie konfiguracja krajowa PL 1  od PL2 ?

Pozdrawiam

Cytat z Piotr Stępień data 16 lutego 2023, 07:55

Może ktoś wie czym różni sie konfiguracja krajowa PL 1  od PL2 ?

 

Prawdopodobnie to jest to LINK.

 

Cytat z Bartosz Jany data 22 marca 2022, 20:51
Cytat z GEN HAD data 19 marca 2022, 11:26

Czym się różni norma PL_A i PL_B ? Które ustawienie normy jest lepsze i dlaczego?

Wariant B

"VFRT oznacza pracę po awarii napięcia
Falownik z aktywnym VFRT nie odłączy się od sieci w przypadku awarii sieci, co oznacza, że gdy usterka sieci się zakończy, falownik może natychmiast dostarczyć pełną moc bez oczekiwania na czas ponownego uruchomienia.
„Tryb zerowego prądu” jest opcją dla VFRT, co oznacza, że podczas awarii sieci doprowadzony prąd AC zostanie zmniejszony do zera."

 

U mnie kod 73887 do zmiany normy nie działa (kiedyś działał) mam teraz wersję oprogramowania fro33500...czy jest jakiś inny kod?

Szanowny Panie Radosławie,

 

Kod 73887 dalej działa i nic się nie zmieniło, powinien uruchomić możliwość zmiany konfiguracji krajowej.

Jeżeli ma Pan problem proszę nagrać film z próbą zmiany normy i przesłać go na adres pv-support-poland@fronius.com

Pozdrawiam
Mariusz Majmurek

Witam,

Filmik wysłany oto screen z błędem...

Dodane pliki:
  • 364440762_191831720364343_5999959428252030196_n.jpg
PreviousPage 3 of 4Next