Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Licznik energii zuzytej z interfejsem S0

PreviousPage 10 of 16Next

Nie. Impulsowego nie ma.

Może jak kiedyś zmienię na solaredgea.

Jak ktoś ma solaredge z licznikiem to mógłby podsłuchać komunikacji. Jeżeli to będzie prosty protokół lub znany typu modbus (A na to wygląda https://allegro.pl/oferta/solaredge-modbus-meter-licznik-energii-9422858923?utm_medium=app_share&utm_source=facebook) to można by zasymulować licznik.

To już nie wiem czy nie lepiej było by uruchomić Raspbery jako rejestrator i generator wykresików lub Arduino(+jakiś serwer). Chyba prościej odczytać wartości produkcji z falowników niż próbować im wysłać coś, czego nie chcą, bo chcą, żebyśmy wydali na ich super "Metery". A przykładów w internetach jest ogrom.

Cytat z Wa Si data 23 października 2020, 02:24

To już nie wiem czy nie lepiej było by uruchomić Raspbery jako rejestrator i generator wykresików lub Arduino(+jakiś serwer). Chyba prościej odczytać wartości produkcji z falowników niż próbować im wysłać coś, czego nie chcą, bo chcą, żebyśmy wydali na ich super "Metery". A przykładów w internetach jest ogrom.

Poproszę o jakieś?

Raspberry pi w roli licznika energii? Pewnie na przekładnikach?

Mi się podoba jak jest w aplikacji producenta podgląd i przydało by się dodatkowo to gdzieś trzymać u siebie bo nie wiem jak oni trzymają długo dane i z jaką gęstością ale w sumie czy mnie to za rok będzie obchodzić? Ja sobie wrzucę jeszcze dane energii pobranej i oddanej do Domoticz-a. Jak robiłem czytnik impulsów z tego mojego licznika to zrobiłem na domoticzu, który kontroluje inne moje rzeczy w domy i fajnie to wygląda i mam większą kontrolę nad danymi.

Dodane pliki:
  • domoticz_counter.png
  • solarweb.png

Tu jest jakiś kompletny projekt takiego systemu monitorowania dla 10ciu falowników, 3 meterów S0
http://pv-master-web.de/index.html

ale można też zacząć od oprogramowania np: https://github.com/David00/rpi-power-monitor/wiki na którym oparte jest kilka projektów.
Tu trochę więcej na temat sensora w innym projekcie (https://savjee.be/2019/07/Home-Energy-Monitor-ESP32-CT-Sensor-Emonlib/) jak by chcieć zastąpić licznik S0.

Można też tak: https://majsterkowo.pl/chcesz-oszczedzac-energie-zbuduj-licznik-impulsow/

Krzysztof has reacted to this post.
Krzysztof

Rewelka. Muszę pomyśleć czy nie zrobić 😀

Rozumiem że przy SO nie trzeba dawać oporników 120 ohm jak przy Smart meter?

Cytat z Ania Kozieł-Idczak data 25 listopada 2020, 21:34

Rozumiem że przy SO nie trzeba dawać oporników 120 ohm jak przy Smart meter?

Licznik S0 podłączamy 2 przewodami bez żadnych oporników.

Witam

Ostatnio przechodziłem przez podobne problemy jak w cytacie poniżej :

Cytat z Piotr Ksiazak data 4 września 2020, 12:41

Witam,

Czy w oprogramowaniu 3.16.6-1 opcja konfiguracji licznika S0 została zupełnie wyłączona? W menu licznik/Ustawienie Licznika jedyną pozycją na liście rozwijalnej jest Fronius Smart Meter zarówno dla licznika pierwotnego jak i wtórnego. W jaki sposób mogę skonfigurować ten licznik?

I okazuje się, że w moim przypadku nie była to wina wersji oprogramowania tylko zmienionej opcji w menu falownika. Otóż (jak znalazłem w dokumentacji) w menu “Ustawienia” -> “DATCOM” –> “Typy protokołów”; musi być “Solar Net“;  a ja po aktualizacji miałem tam inne ustawienie. Raczej sam tego nie zmieniłem (ale kto wie ... 🙂 ) , może wpływ na to miało zmienianie ustawień kraju kodem "73887".

W efekcie na stronie konfiguracji licznika nie miałem do wyboru "S0" a na głównym ekranie była też informacja w stylu "brak falownika". Dodatkowo w menu "ustawienia" nie było też opcji przełączenia WiFi w tryb punktu dostępowego.

Nie pomagało resetowanie falownika do ustawień fabrycznych. Dopiero ustawienie właściwego protokołu (Solar Net) rozwiązało problem.

 

Może ta informacja komuś się przyda.

 

Kamil Galiak has reacted to this post.
Kamil Galiak

Dzień dobry, podbijam temat gdyż borykam się z kwestią podłączenia licznika BEMKO BM030-L. Licznik podłączony jest w torze odbiorników przed wyłącznikiem głównym budynku. W menu licznik pierwotny wybieram Falownik S01,  przechodząc w ustawienia jest on automatycznie lokowany w "pozycji licznika" jako punkt zasilania. W jaki sposób mogę zmienić "pozycję licznika" na  odgałęzienie odbiornika aby liczni został znaleziony przez system ?

Dodane pliki:
  • IMG_3882.jpeg

Pewnie masz odwrócone impulsy jak ja. Jak włączyłem kilka palników i czajnik to wykrywało impulsy bo było ich więcej.

Możesz też sam pozwierać końcówki żeby zobaczyć czy fronius wykryje ale sprawdź najpierw czy jak zrobisz duże obciążenie czy wtedy wykryje.

Bartosz Wzorek has reacted to this post.
Bartosz Wzorek
PreviousPage 10 of 16Next