Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Parametry pracy MPPT - wyciąganie wyników

Page 1 of 6Next

Witam,

Chciałbym zapisywać sobie w bazie (celem późniejszej analizy pracy paneli) wartości napięcia i natężenia dla poszczególnych kanałów MPPT (Fronius Symo 7.0-3-M). Z szybkiego przeglądu wyszło mi, że dane te nie są dostępne w jsonie via Solar Api tylko przed odczyt rejestrów via Modbus. Mam rację czy coś przeoczyłem?

Pozdrawiam

Piotr

Witam,

Dołączam się do powyższego pytania.

Dla zapytania ..solar_api/v1/GetInverterRealtimeData.cgi?Scope=Device&DeviceID=1&DataCollection=CommonInverterData, otrzymuję w odpowiedzi parametry: DAY_ENERGY, FAC, IAC, IDC, PAC, UAC, UDC, YEAR_ENERGY, TOTAL_ENERGY, DeviceStatus.

W moim przypadku:
- IAC jest wartością prądu przemiennego w jednej fazie (prawdopobnie L1),
- UAC jest wartością napięcia fazowego (prawdopodobnie L1),
- IDC jest wartością sumy prądów z dwóch łańcuchów tj. I_MPPT1 i I_MPPT2
- UDC jest wartością napięcia maksymalnego z dwóch łańcuchów tj. U_MPPT1 i U_MTT2

więc przy próbie policzenia np. sprawności falownika wychodzą głupoty. Wartości prądów i napięć powinny być podawane w osobnych pozycjach dla każdego łańcucha.

Wartości napięć i prądów AC dla poszczególnych faz L1, L2, L3 można odczytać z miernika SmatrMeter
..solar_api/v1/GetMeterRealtimeData.cgi?Scope=Device&DeviceID=1&DataCollection=CommonInverterData

fragment odpowiedzi:
===============================
"Current_AC_Phase_1" : 1.43,
"Current_AC_Phase_2" : 1.522,
"Current_AC_Phase_3" : 1.44,
"Voltage_AC_Phase_1" : 233.1,
"Voltage_AC_Phase_2" : 234.4,
"Voltage_AC_Phase_3" : 233.8,
"Voltage_AC_PhaseToPhase_12" : 404.9,
"Voltage_AC_PhaseToPhase_23" : 405.5,
"Voltage_AC_PhaseToPhase_31" : 404.3,
===============================

Czy jest możliwe uzyskanie parametrów napięć DC i prądów DC dla każdego łańcucha z Fronius Api ?

Pozdrawiam

Bartek S.

 

Udało się dobrać do danych po stronie DC ?

Po MODBUS-ie wszystko odczytasz. W API jest mało parametrów.

Ja do tego używam Fibaro HC2 (wirtualki) i dodatkowo zapisuję do mysql na NASie. Wykresy robię przez grafana.

czytasz zbezpośrednio z RS?

 

P.S. co to znaczy "wirtualki" fibaro ?

Przez LAN przez Modbus TCP

W Fibaro "wirtualki" to urządzenia wirtualne programowane w języku LUA. Możesz wysyłać zapytania o wartości rejestrów datamanagera.
"Fronius Datamanager Register Map" znajdziesz na stronach Froniusa w Excelu (wydruk pdf w załączniku).

 

Dodane pliki:

Przećwiczyłem odczytywanie rejestrów za pomocą programu "Radzio! Modbus Master Simulator".

Odczytywanie jest zdecydowanie szybsze niż za pomocą json.

Czy mógłbyś udostępnić bibliotekę napisaną w LUA dotyczącą komunikacji i odczytywania rejestrów.

Może uda mi się przerobić na domoticz.

Dzięki.

 

Jak poćwiczyłeś odczyt przez Radzio! to już wiesz, jak to działa i jesteś w połowie drogi 🙂

Nie wiem czy język LUA Fibaro jest taki sam jak w Domoticzu, ale mogę Ci podesłać na priv. (szkoda, że forum nie udostępnia wiadomości priv.)
np. kod LUA paru wirtualek.
Zmieniając numery rejestrów będziesz mógł odczytywać inne dostępne parametry. Uważaj, do niektórych rejestrów musisz odczytywać dodatkowo Scale factor i przeliczać wartość.

Witam,

A czy ktoś może wie jak odczytać dane z Fronius Datamanager'a za pośrednictwem Modbus TCP chodzi o to aby odczytać archiwalne zapisane dane np z jakiejś konkretnej daty tak żeby później zrobić sobie z tego wykres prądu, napięcia, mocy itp.?

Czyli: wysyłam zapytanie o konkretną datę i godzinę/minutę i dostaję informację zwrotną z danymi.

Dzięki.

Cytat z Jacek Barcik data 14 kwietnia 2020, 00:27

Witam,

A czy ktoś może wie jak odczytać dane z Fronius Datamanager'a za pośrednictwem Modbus TCP chodzi o to aby odczytać archiwalne zapisane dane np z jakiejś konkretnej daty tak żeby później zrobić sobie z tego wykres prądu, napięcia, mocy itp.?

Czyli: wysyłam zapytanie o konkretną datę i godzinę/minutę i dostaję informację zwrotną z danymi.

Tak się nie da.

Page 1 of 6Next