Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Parametry pracy MPPT - wyciąganie wyników

PreviousPage 2 of 6Next

Witam,

Raczej musi się dać to zrobić bo mam aplikację na Androida, która właśnie jest w stanie to zrobić po TCP.

Wpisuję do tej aplikacji IP inwertera wybieram datę np. 15.02.2020 i mam wykresy mocy, napięć na stringach i prądów ze stringów.

Pozdrawiam

Jacek

Dodane pliki:
  • PV.png

Co to za aplikacja ?

MODBUS daje pewnie najwięcej informacji.

Z kolei z solarweb możesz wyciągnąć takie informacje jak: energia dla każdego MPP oddzielnie, napięcie DC dla każdego MPP oddzielnie, prąd DC dla każdego MPP oddzielnie - dane w odstępach 5 minutowych. Dane historyczne dostępne od momentu podłączenia falownika do solarweb.

Witam,

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.conena.fpm&hl=pl

I jestem pewien że dane są brane bezpośrednio z falownika a nie solarweb.

Skąd to wiem ano instalacja była zakładana w lutym 2019 i w tym samym czasie testowo był kilka razy uruchamiany falownik więc jakieś tam drobiazgi w czasie tej operacji były zarejestrowane. Instalacja formalnie została podłączona w kwietniu 2019 i wtedy tez założone konto na solarweb.

Solarweb tych danych nie ma a ja w tej aplikacji jestem w stanie pobrać, więc nie ma innej możliwości dane są zachowane w datamanagerze.

Zresztą w specyfikacji karty loggera datamanager jest zapisane, że ma pamięci na 4096dni.

https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-sloneczna/produkty-i-rozwizania/mikroinstalacje/monitorowanie-instalacji/sprz%C4%99t/fronius-datamanager-2-0/fronius-datamanager-2-0

Reasumując da się to zrobić kwestią jest tylko żeby dostać skądś dokumentację w jaki sposób o to odpytać (krótsza droga do celu) albo prześledzić pakiety które ta aplikacja wysyła i to odtworzyć (zdecydowanie dłuższa droga). Wolałbym zaopatrzyć się w dokumentacje od producenta i to wprowadzić do mojej aplikacji, którą właśnie piszę pod Windows. Aktualnie jestem w stanie czytać dane od strony AC i DC takie jak napięcia na fazach prądy fazowe, moc bierną i pozorną, prądy i napięcia na stringach, moc na stringach, energii jeszcze mi się nie udało zdekodować ale będzie.

Najbardziej mnie interesuje pobranie danych zarchiwizowanych w loggerze i na tej podstawie zrobienia kilku analiz.

 

Pozdrawiam

Jacek

 

 

Dodane pliki:
  • app_pic_2.png

Fajnie wygląda ta Twoja apka. 🙂

Z dokumentacji rzeczywiście wynika, że Datamanager przechowuje dane. Ciekawe co się dzieje, jak ktoś zmienia falownika (np. uszkodzenie na gwarancji) - czy wtedy ma ciągłość danych na solarwebie czy historia "ucieka" razem z uszkodzonym falownikiem. Mam nadzieję, że soalrweb też te dane przechowuje, bo np przy wyłączonym falowniku chyba można dane przejrzeć... Muszę sprawdzić przy okazji.

Zakładając, że dane są lokalnie to może ten dokument Ci się przyda: https://fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Operating%20Instructions/42%2C0410%2C2049.pdf

Można się do Datamanagera podłączyć przez TCP i korzystać z rejestrów MODBUS.

Tu jest jeszcze opis takiej integracji z domowym systemem zarządzania: https://github.com/safepay/sensor.fronius - możę się przydać.

Gdzieś też chyba widziałem wykaz rejestrów MODBUS z informacją co w nich jest...

Daj znać jak to zadziała i gdzie są te dane ? Powodzenia !

Wiele mi się już udało odczytać.

Danych na wyświetlaniu przybywa więc jest dobrze.

Dzięki za link ale już go miałem.

Archiwalnych danych na razie nie udało się odczytać ale myślę że kiedyś się uda, skoro ktoś to zrobił to znaczy że się da.

 

 

Dodane pliki:
  • app_pic3.png
  • app_pic4.png

Zacznij zapisywać te dane do jakiej bazy danych i za jakiś czas będziesz miał dane historyczne 😉

Oprócz aktualnych danych mnie więcej interesują wykresy pokazujące zmiany. Np. programem Grafana możesz zrobić sobie wykresy wszystkich danych pobranych po Modbus w przedziale czasowym jakim chcesz (z bazy danych). Ja najczęściej obserwuję tylko wykres mocy ze SM oraz moc moich stringów (mam 3) i mój rzeczywisty bilans z ZE, jak w załącznikach.

Dodane pliki:
  • moc-stringow.png
  • bilans-roczny.png

Ja mam własną aplikację do rysownia przebiegów i do niej będę wczytywał dane ale najpierw muszę je pozyskać z datamanagera.

Potem je będą mógł obrabiać na różne sposoby.

pozdrawiam.

Cytat z Jacek Barcik data 16 kwietnia 2020, 23:40

Ja mam własną aplikację do rysownia przebiegów i do niej będę wczytywał dane ale najpierw muszę je pozyskać z datamanagera.

Potem je będą mógł obrabiać na różne sposoby.

pozdrawiam.

Programik, mucha nie siada, jakaś szansa na udostępnienie?

Nawet nawet.

Te dane które wyciągacie to są dane identyczne jak wysyłane są do solarweb?

Dane zapisywane na usb tak jak by były zapisywane 10sekund później niż normalne np: na solarweb 12:00:00 na usb 12:00:10. W wolnej chwili muszę sprawdzić czy to tylko kwestia czasu zapisu na usb czy i dane są inne czyli np odczytane 10sekund później; kwestia porównania danych.

PreviousPage 2 of 6Next