Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Raport "godzinowy"

PreviousPage 2 of 2

Dokładnie tak. Ja mam ogrzewanie prądem i gotuje też na prądzie. Ogrzewanie się włącza tylko w nocnej taryfie (no chyba że jest pieruńsko zimno) i w sezonie grzewczym zużywam ponad 80% energii w nocnej taryfie.

A ja zapytam z ciekawości, jak się ma G12 czy G12w i wyprodukuje się 10kWh w godzinach taryfy droższej i 2kWh w tańszej, to ile będzie jej do odebrania w taryfie droższej i tańszej? Przyjmijmy, że to jest energia oddana do ZE. Ja akurat na razie mam G11 i jadę pompą ciepła w ciągu dnia, bo wyszedłem z założenia, że zużywam to co produkuje+pompa ma wyższą sprawność niż w nocy, kiedy temp. spada, a przy temp. w okolicach 0 każdy stopień robi różnicę.

To może być zależne od Twojego dostawcy i sposobu rozliczenia. U mnie PGE najpierw kompensuje w ramach jednej taryfy a nadwyżka ( zawsze jest bo tylko w dzień jest produkcja) z taryfy dziennej kompensuje taryfę nocną.

Witam

Mam pytanie odnośnie raportu, który można sobie wygenerować do MS Excel. Robiąc to pokazuje mi tylko ile energii mi wyprodukowało (posiadam 2 instalacje ze sobą podłączone na 2 falownikach), widzę dokładnie ile produkuje 1 i 2 falownik oraz ile produkcji jest w sumie, niestety w kolumnach "Energia pobrana z sieci" "Zużycie" "Zużycie bezpośrednie" mam cały czas wartość ZERO.  Dlaczego u mnie nie pokazuje wartości skoro inni wcześniej piszą, że u nich to działa !?

Bardzo proszę o pomoc.

 

Żeby widzieć zużycie (i zużycie bezpośrednie) musisz mieć licznik SO lub SmartMeter. Masz ?

Myślałem że można uzyskać takie informacje bez  licznika SmartMeter, liczyłem że taki szczegółowy raport w Excelu da mi odpowiedź na zużycie w danym momencie energii z paneli.

Falownik "wie" ile energii wyprodukował. Żeby "wiedzieć" ile z tej produkcji zostało zużyte "na miejscu" a ile wysłane do sieci energetycznej musi mieć jakiś pomiar zużycie "na miejscu" albo ilości wysłanej do sieci.

To tak jakbyś chciał wiedzieć ile wody zużywa łazienka a miał tylko licznik wody na wejściu do domu. Bez dodatkowego podlicznika na łazienkę nie będziesz miał takiej wiedzy. 🙂

Witam,

A gdzie należy zamontować ten dodatkowy licznik SO w przypadku instalacji zamontowanej na gruncie?

Nie ma znaczenia czy instalacja jest naziemna czy dachowa... 😉   Problem raczej jak przeprowadzić kabel do komunikacji między licznikiem a falownikiem przy instalacji naziemnej... innym rozwiązaniem są moduły do komunikacji radiowej, opisywane na forum.

Kwestia gdzie wpięty jest falownik, przed wszystkimi zabezpieczeniami w domu czy może gdzieś za nimi.

Licznik S0 najlepiej montować przed zabezpieczeniami domu ale za miejscem wpięcia falownika.

Proponuję lekturę artykułu: LINK

Miejsce montażu zależy też od jego możliwości ale większość montujemy jako (1b) wedle poniższego zdjęcia, zaś (1a) jest licznikiem zakładu energetycznego.

Dodane pliki:
  • lkjhgyui22.jpg
PreviousPage 2 of 2