Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbieżności wskazań zużyć prądu na liczniku Fronius Smart Meter, a zużyć wg Taurona

PreviousPage 3 of 6Next
Spoiler
Cytat z Szymon Grajek data 27 lutego 2023, 16:13

1. Rozumiem, ze nastawy przekladnikow miales wczesniej na 16 czy cos poprawiles? Nie wynika to jednoznacznie z odpowiedzi..

2. Czy na linii zasilajacej falownik sa jakies inne odbiorniki czy linia jest dedykowana tylko dla falownika?

1 - nastawy FSM były standardowo ustawione na wartość 10. Teraz zmieniłem na 16.

2 - jest to typowa instalacja domowa i jak rozumiem pytanie na lini nie ma innych odbiorników.

Cytat z Szymon Grajek data 27 lutego 2023, 16:13

Co do pytania o tryb pomiaru to powinno byc ustawienie domyslne, czyli osobne zliczanie mocy wyprodukowanej i pobranej.

 

chodzi mi o parametr 3, czyli: 3Pn*: System trójfazowy 4-żyłowy, 3P: System trójfazowy 3-żyłowy, 2P: System dwufazowy 3-żyłowy

Cytat z kar llo data 27 lutego 2023, 16:32

To może pytanie ogólne kto instalował licznik FSM, chodzi mi o to czy instalator, firma co montowała instalację PV, jakiś elektryk czy może sam to zrobiłeś? (bez podawania ich nazwy, imion, nazwisk etc)...

Możesz też podrzucić jakieś zdjęcia gdzie będzie dobrze widać jak został zamontowany licznik z przekładnikami, może ktoś szybciej wyłapie ze zdjęć możliwy błąd, nie twierdzę że on jest ale nie można tego wykluczyć.

 

Dobre pytanie 🙂

Falownik instalował elektryk ale bez wiedzy o falownikach. W załącznikach zdjęcia podłączenia przekładników i licznika. Tak podpowiem, że przez przekładniki przechodzą przewody które są podpięte pod ten środkowy segment (ten z plastikową szybką).

Dodane pliki:
  • 1.jpg
  • 2.jpg

Co do systemu pomiarowego to prawidlowa jest nastawa domyslna, czyli system trojfazowy czteroprzewodowy.

Problem juz chyba znalazles. Twoj system widzial tylko 5/8 tego co rzeczywiscie plynelo. Chodzi o nastawe przekladnika (10 zamiast 16).

Cytat z Szymon Grajek data 27 lutego 2023, 18:23

Problem juz chyba znalazles. Twoj system widzial tylko 5/8 tego co rzeczywiscie plynelo. Chodzi o nastawe przekladnika (10 zamiast 16).

Dam znać za 2 dni bo wtedy będę miał dane z Taurona.

Trzymam kciuki, że się uda 😁

Cytat z Marcin Hejne data 27 lutego 2023, 21:20
Cytat z Szymon Grajek data 27 lutego 2023, 18:23

Problem juz chyba znalazles. Twoj system widzial tylko 5/8 tego co rzeczywiscie plynelo. Chodzi o nastawe przekladnika (10 zamiast 16).

Dam znać za 2 dni bo wtedy będę miał dane z Taurona.

Trzymam kciuki, że się uda 😁

Przekazuję wskazania z dnia 28.02 wg Taurona i FSM. Czy jesteśmy bliżej czy mamy to ?

Pytam bo nie wiem jak czytać wskazania z FSM ?

Tauron - zużycie 14,1, produkcja 15,7

FSM - zużycie 21,29, zużycie na potrzeby własne 8,45, produkcja 23,19

 

Dodane pliki:
  • tauron.jpg
  • FSM.jpg

Jest w punkt z dokladnoscia do sposobu rozliczania i dokladnosci toru pomiarowego.

Cytat z Szymon Grajek data 1 marca 2023, 14:26

Jest w punkt z dokladnoscia do sposobu rozliczania i dokladnosci toru pomiarowego.

Rozwiń proszę tę myśl, bo nie za bardzo wiem jak to zrozumieć?

Ja bym powiedział że jesteś blisko... nadal rozbieżność jest około 1kWh na dobę...

Ale tutaj może być kwestią bilansowania godzinowego. Ja bym sprawdził co pokazuje licznik ZE o 24 w nocy np dziś i jutro o tej samej porze tak odnotowane było pełne 24godziny i wtedy porównać to z licznikiem FSM.

ok - dziękuję, to też jest jakaś weryfikacja.

Niemniej pytanie dodatkowe: jeśli zmieniając nastawę w ustawieniach FSM z wartości 10 na 16 doszliśmy prawie już blisko prawidłowych wskazań, to teraz może zmienić tę nastawę  16 o np. +/- 1, czyli np. na 15 lub 17?

Czy to może pomóc aby te wyniki się pokryły ?

PreviousPage 3 of 6Next