Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Symo 8,2-3 - podłączenie 2 stringów do jednego MPP

Page 1 of 3Next

Mam dylemat i chciałem zapytać fachowców z Froniusa: Mam instalację z dwóch stringów po 13 modułów Q-Cells 360 W G6, każdy podpięty do oddzielnego MPP. Oba stringi na jednej połaci dachu, zachodniej. Teraz przekonfigurowuję trochę swoją instalację i chcę dołożyć moduły (zupełnie inne, więc łączenie ich z tamtymi nie wchodzi w grę) na wschodniej połaci, a te istniejące połączyć równolegle i wpiąć do jednego MPP. I jest mały problem, prąd modułów w punkcie MPP wynosi ok.10,4 A, prąd zwarcia 10,9 A. Wg danych falownika prąd wejściowy max. 16 A, a prąd zwarcia max. 24 A na wejście. Pytanie czy mogę te dwa stringi, których prąd w MPP może wynieść prawie 21 A, mogę podłączyć do jednego wejścia? Jest jeszcze jedna możliwość, choć też naciągana, mianowicie połączenie w szereg. Tylko wtedy lekko przekroczę 1000 V, bo Voc modułu to 41,23 V. W czasie pracy spokojnie nie przekroczy 900 V, ale co jeśli w słoneczny dzień wyłączą mi prąd i po włączeniu falownik na początku dostanie 1.070 V? Jak projektuję klientom instalację to nie stawiam się przed takimi dylematami, ale u siebie mam taki a nie inny stan, więc proszę o poradę.

Pozdrawiam

RJ

Czesc

Mozesz rownolegle polaczyc. Rozwiazanie bezpieczne na 100%. Jedyna wada jest ograniczenie produkcji do 16A.

Drugim rozwiazaniem bedzie polaczenie w szereg i odpiecie minimum 2 paneli (opieram sie na twoich danych) tak by nie przekraczac 1000V.

Co dla Ciebie lepsze? Popatrz na wykresy, ktore masz dostepne z wczesniejszych miesiecy.

 

Solarconfigurator akurat dla połączenia szeregowego zezwala na max 20szt tych paneli 360W przy -25 więc do odpięcia 6szt przy połączeniu szeregowym aby było OK.

Sam jestem ciekaw jakie będą straty w uzysku dla połączenia równoległego paneli, też mam mały dylemat co da większe starty:

  • połączenie szeregowe 15szt ale: 8szt na 47stopniach i 7szt na około 20stopniach nachylenia
  • połączenie równoległe 2x8szt (w połączeniu równoległym musiałbym dołożyć jeden panel dla równości chociaż ciężko z miejscem)

Podrzucam ci wyliczenia dla twoich paneli z solarconfiguratora

Dodane pliki:

Karllo, będę to przełączał na dniach, dziś dopiero skończyłem montować moduły i sprowadziłem kable. Jak coś będę już wiedział to dam znać o wynikach. Jak przeglądałem historię ostatnich 20 dni to prąd stringu powyżej 8 A to naprawdę rzadkość. Przy pełnym słońcu jest nawet ponad 10 A, ale to są piki. Biorąc pod uwagę że na wschodniej połaci dokładam 2,8 kW to myślę że będę do przodu. Gdyby moduły ciągle pracowały na maxa to byłaby skórka za wyprawkę, ale zdecydowana większość czasu moduły nie przekraczają 6,5-7,5 kW, więc MPPT za bardzo nie będzie miał co przycinać. Dlatego myślę że teoretycznie straty będą minimalne, i to tylko w naprawdę słoneczne dni. Poobserwuję i podzielę się wynikami :-).

Co do Solarconf. to pewnie tak jest jak piszesz. Te 41,23 V to przy SCT, przy -25 będzie przecież więcej :-).

Podepnę się do tematu w związku z planowaną rozbudową instalacji na tym samym falowniku Fronius SYMO 8.2-3.

Aktualnie 28 szt. paneli 310W na zachodniej połaci = 8,68kWp, Chciałbym rozbudować instalację na stronie wschodniej.

Plan:

Odłączyć 4 panele ze strony zachodniej co da nam 24x310=7,44kW (972V) i dołożyć na stronę wschodnią 15x370W= 5,55kW (615V) - co da nam łącznie 13kW. W tym przypadku SM na poziomie ok. 156%

Czy taka konfiguracja będzie ok?

 

Lepiej ze strony zachodniej odłączyć  6 paneli, bo przy niższej temperaturze 1000V może zostać przekroczone.

Dla jakiej temperatury/warunków liczycie to napięcie 970V dla tych 24sztuk?

970V dla STC

 

STC to 25C więc przy niższej temperaturze napięcie będzie wyższe.

Nie może być inaczej 😉 - przelicze napięcie dokładnie dla okresu zimowego i na tej podstawie podejmę decyzję ile paneli max. powinno być na jednym stringu.

A co z wydajnością falownika, nie będzie za dużo strat, czy ktoś już tak dociążał falownik?

Page 1 of 3Next