Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Symo 8,2-3 - podłączenie 2 stringów do jednego MPP

PreviousPage 2 of 3Next

Ewentualnie rozwiązanie Roberta (jak wyżej).

Polać zachodnia (2 stringi) 28 szt. x 310W połączyć równolegle w jeden string. (zmniejszymy napięcie + zwiększymy prąd - dopuszczalny dla Fronius SYMO 8.2)

Na polać wschodnia dołożę 9szt x 405W

Sumaryczna moc 12,3 kWp

Proszę o ewentualne uwagi co do takiego rozwiązania

Pozdrawiam

 

 

 

Wedle ogólnego zamysłu to jest OK.

Ale nie podałeś jaki dokładnie masz model tych paneli więc ciężko konkretnie powiedzieć ale obstawiam możliwość tzw strat ze względu na ograniczenie prądowe falownika 8,2 do 16A przy połączeniu równoległym. Sprawdź co pokaże ci solarconfigurator.

Ciężko spekulować jakie mogą być te owe straty w skali roku ale możesz tak zrobić i sprawdzisz przez rok jaki będzie tego efekt.

Panele Longi Solar LR6-60PE-3M

Wg solarconfigurator-a

PV1+PV2
Ilość łańcuchów 2
Ilość modułów fotowoltaicznych w łańcuchu 14
Napięcie MPP 70 °C 392.19 V
Napięcie obw. otwartego przy -10 °C 620.68 V
Napięcie MPP przy 0 °C 505.14 V
Prąd zwarciowy przy 25°C 19.96 A
Moc MPP przy 25 °C 8.68 kWp
Konieczność montażu bezpieczników łańcuchowych (gPV) Nie
Konieczność stosowania skrzynek połączeniowych DC Nie
Straty uzysku Nie

 

Ja swoje stringi zachodnie  połączone równolegle ćwiczę od jakichś dwóch tygodni i jest tak:

Falownik nie pozwala przekroczyć 16 A na jednym wejściu, więc ogranicza moc. Przez ten czas było to kilka razy może po kilkanaście minut. Nowy string, wschodni, rekompensuje to zdecydowanie. Na zachodzie mam 9,36 kW, a te nowe na wschodzie to 2,82 kW. Widzę że średnio słoneczny dzień produkcja tych wschodnich to ok. 25 % zachodnich, więc teraz mam ok. 20 % większą produkcję. Jeśli dzień jest mocno słoneczny to stosunek produkcji jest trochę słabszy. Latem sądzę że będzie większy przyrost, bo wschodnie będą dłużej oświetlone (tak naprawdę to lekki północny-wschód, jakieś 20 stopni).

Generalnie z układu jestem zadowolony. Teraz chcę dołożyć falownik offgridowy i akumulatory. Będę kombinował jak to zrobić żeby na wypadek braku prądu mieć zasilanie.

 

Mariusz Marciniak has reacted to this post.
Mariusz Marciniak

Dzięki Robert za informację.

W związku z Twoją podpowiedzią nasuwa się pytanie: czy lepiej rozbudować istniejącą instalacje PV o mocy 8.68kWp do mocy ok.13kWp dokładając panele na polać wschodnią czy lepiej dołożyć OFFGrid?

Na pewno przy rozbudowie o polać wschodnia stracę:

- ograniczenie MPPT do 16A

- przekroczenie 10kW (bilansowanie z 20% na 30%)

Jakieś przemyślenia...

Na pytanie nie da się odpowiedzieć tak/nie bez dokładnej analizy danego przypadku, jest dużo zmiennych które mogą zaważyć w jedną lub drugą a może trzecią stronę...

Kwestia jakie masz zużycie lub jakie planujesz... jaką masz autokonsumpcję...

Instalacja 13kW i opust 30% - przyjmując że z paneli uzyskasz 13MWh; autokonsumpcja: 20% / 30% (2,6MWh / 3,9MWh) - to do sieci oddasz: 10,4MWh / 9,1MWh a z tego zostanie do odebrania: 7,28MWh / 6,37MWh...

Czy zostać na 20% z instalacją do 10kW i do tego jakiś offgrid - tu już mógłby podpowiedzieć ktoś kto ją ma - ile z danej instalacji jest w stanie uzyskać i ile z tego wykorzystać.

A może zamówić drugie przyłącze i pod niego odpowiednio dobrana instalacja do brakujących kWh... tutaj instalacja na nowych zasadach więc trzeba spróbować to jakoś policzyć.

Offgrid ma swoje plusy i minusy. Sam w to wchodzę (inwerter, panele i akumulatory) ale wedle pewnych zależności i dla mnie najważniejsze w razie W to jest zapewnienie zasilania dla lodówki i innych drobnych urządzeń przez cały okres trwania, w zimie dodatkowo zasilanie drugiego źródła ciepła pieca gazowego jeśli będzie gaz, jak nie to zasilanie pompy obiegowej dla awaryjnego ogrzewania - pieca na drewno lub inne materiały palne...

A jeśli nic nie miało by się wydarzyć to będzie tylko awaryjnym zasilaniem/zmniejszeniem zużycia z obecnej instalacji/sieci dla pewnej części urządzeń gdy będzie słońce i ilość energii wystarczy z paneli to niech z nich idzie, jak nie to energia z Fronka ongrid lub sieć...

Głównym minusem offgrid jest koszt, żywotność akumulatorów i czas w jakim może wyjdziemy na zero... ale patrząc na to w jaką stronę idzie świat to czasem takie koszty są nieznaczące do ich zasadności...

Szkoda że Fronius zrezygnował całkowicie z modeli Symo Hybrid i nie można ich już legalnie montować w PL jako ongrid...

Jeśli offgrid to według mnie wersja wysokonapięciowa, aby w razie problemów z siecią było można przełączyć panele o wyższej mocy z ongrida. Dlatego dobrze by było aby do ongrida był podłączony chociaż jeden string o napięciu niższym niż 450V.  Podłączenie do offgrida paneli o dużej mocy na stałe mija się z celem jeśli na bieżąco nie będziemy wykorzystywać energii. Bo panele nie będą w pełni wykorzystane. Jeśli chodzi o opłacalność to raczej na zwrot nie ma co liczyć, ale pod względem wygody warto.

Symo Hybrid nie ma, ale jest nowszy GEN24. Cena co prawda wyższa, ale z drugiej strony procentowo to nie wiele drożej, bo przy cenie całej instalacji głównym kosztem i tak jest bateria.

No widzisz sam doszedłeś do głównego problemu C.C.C. - dodatkowym problemem są obecne czasy i co się z tym wiąże...

Dla mnie Fronius słabo zrobił z tym nie przedłużeniem certyfikatu... co z tego że jest Gen24 jak tamte falownik też były dobre a można było je wyrwać za dobre pieniądze...

Chodzi o to, że gdyby Hybrid był dostępny to GEN by się nie sprzedał.

Dwa produkty o różnych zależnościach więc nie sądzę żeby była to jakaś wielka konkurencja. Jak bym miał kupować nowe urządzenie dla nowej instalacji to jednak Gen24 jest bardziej użyteczny ale jak mam rozbudować swoje PV a chciałbym zrobić to w miarę tanio to hybryda używana nie byłaby zła...

PreviousPage 2 of 3Next