Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Uszkodzony Fronius Symo 6.0.3M

Page 1 of 3Next

Witam. 19 listopada zepsuł mi się falownik . Przyjechał instalator rozkręcił ,porobił zdjęcia podobno wysłał do Froniusa który stwierdził przepieci i naprawę płatna mimo że żadne zabezpieczenie przepieciowe nie zostało uszkodzone. Żadnej burzy czy wyładowani nie było.

Poza tymi uszkodzeniami wszystko jak nowe nawet kurzu nie ma. Instalator sprawdził instalacje jest ok.

Co można z tym zrobić żeby naprawa była na gwarancji .

Dodane pliki:
  • 20231129_141422.jpg
  • 20231129_141422.jpg
  • 20231202_210322.jpg

Przepięcie jest szerszym zagadnieniem i nie tylko wyładowanie atmosferyczne się tutaj mieszczą, google.... link. Mogło przyjść z sieci, wystąpić w domu etc...

Może możecie skorzystać z ubezpieczenia.

No ok to po co są te ochroniki przepięć.  Które nie zostaly uszkodzone. Nic innego w domu nie ulego uszkodzeniu tylko Fronius.

To, ze ma sie umieszczone w rozdzielni ochronniki nie oznacza, ze one dzialaja. Zeby poprawnie zainstalowac te zabezpieczenia trzeba troche wiecej wyobrazni jak tylko to by je kupic i przykrecic. Mozesz mi wierzyc, ze odsetek instalacji z prawidlowo zainstalowana ochrona przepieciowa jest znikomy. Znaczaca wiekszosc nie ma jej w rozdzielniach wcale.

Szanowny Panie,

Uszkodzenie ewidentnie powstało w wyniku przepięcia. Takie szkody pokrywane są najczęściej z ubezpieczenia budynku.
Gwarancja niestety nie obejmuje takich usterek, ponieważ jest to uszkodzenie spowodowane z podania na zaciski falownika napięcia do którego nie jest przystosowany.

Pozdrawiam.

Cytat z Szymon Grajek data 12 grudnia 2023, 13:14

To, ze ma sie umieszczone w rozdzielni ochronniki nie oznacza, ze one dzialaja. Zeby poprawnie zainstalowac te zabezpieczenia trzeba troche wiecej wyobrazni jak tylko to by je kupic i przykrecic. Mozesz mi wierzyc, ze odsetek instalacji z prawidlowo zainstalowana ochrona przepieciowa jest znikomy. Znaczaca wiekszosc nie ma jej w rozdzielniach wcale.

Ale ja tego nie montowałem instalator . Ja próbuje zrozumieć czemu ochronniki nie zadziałały skoro jest wszystko poprawnie podłączone. I dziwne że tylko falownik padł. Z dachu mam podwójnie zamontowane ochronniki nie są uszkodzone a od sieci b+c .też nie wywaliło Zero i ochronny wiele tak jak to zrobił instalator . Z gwarancja już się wyjaśniło wyżej. Pozostaje skąd to przepięcie poszlo

Panie Rafale, z tego co sie orientuje po zdjeciu uszkodzeniu ulegl element w obwodzie sieciowym AC. Rozmawiamy wiec o zabezpieczeniu w rozdzielni glownej budynku. Trudno mi dokladnie napisac co sie wydarzylo, bo:

- nie wiem jakiego typu i producenta ma Pan zabezpieczenia w rozdzielni

- nie widze ze zdjecia oznaczenia elementu Vishay-a

- wydaje sie, ze brakuje warystora (rozpadl sie)

- nie widze dokladnie jak jest to podlaczone w rozdzielni.

Mozliwe, ze wcale nie nastapilo przepiecie a uwolnienie zera (chwilowy wzrost napiecia spowodowany duza rezystancja linii N). Tutaj jest duzo znakow zapytania. Prawda jest taka, ze warystory tak jak wkladki topikowe tak dzialaja, ze ulegaja uszkodzeniu i tyle. Prawda jest, ze sa to elementy wylaczone z gwarancji i to nie tylko w falownikach PV.

Panie Rafale... rozumiem rozczarowanie, ale nie bedac na miejscu trudno ustalic co zawiodlo. Pana wpisy mocno nie wyczerpuja tematu.

Odpowiadajac na pytanie po co sa ochronniki... musze Pana zmartwic, ale ostatnia funkcja jaka pelnia to ochrona sprzetu przed uszkodzeniem. Nadrzedna jest ochrona przeciwporazeniowa i temu glownie sluza tego typu zabezpieczenia.

Zabezpieczenia firmy eti. Chwilowe uwonienie Zero czyli co to oznacza że poluzował lub przerwał się przewód?

Panie Rafale... napisac zabezpieczenie ETI to jak napisac mam samochod. Nie czuje Pan szczegolowosci tematu. Sadze, ze nie rozwiaze go Pan tutaj zdalnie. Musi Pan znalezc fizycznie kogos sensownego kto obejrzy miejsce instalacji.

"Uwolnienie" linii N ma rozne oblicza. Moze byc to co Pan napisal, przerwanie lub poluzowanie/skorodowanie punktow styku (duza rezystancja) a wtedy zagrozenie powstaje w polaczeniu z charakterem odbiorow jakie Pan ma podlaczone w domu.

Cytat z Szymon Grajek data 13 grudnia 2023, 12:47

- nie widze ze zdjecia oznaczenia elementu Vishay-a

Po powiększeniu na elemencie powyżej widać że to są chyba kondensatory - 10mikro

- wydaje sie, ze brakuje warystora (rozpadl sie)

i dioda zenera przy tym Vishay.

Page 1 of 3Next