Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wyłączanie się falownika - samoistny restart

PreviousPage 3 of 5Next
Cytat z Arkadiusz Głaz data 17 kwietnia 2020, 18:39

dopytam czy zmierzyłeś ponownie napięcie na zaciskach i wykonałeś zrzut ekranu, bo naprawdę zastanawia mnie to 254V . Fajnie, że działa,, ale jest poza normą ? Ps. Mżesz jak najbardziej zgłosić nieprawidłowości m.in. wysokie napięcie po stronie AC  do ZE, powinni przyjechać , pomierzyć etc , a wcześniej przejrzyj sobie, jakie mają możliwości wpływania na parametry dostarczanej energii https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/problemy-z-parametrami-sieci-nn-a-problemy-z-praca-falownika-pv-jak-rozmawiac-z-ze/

Pomiar jaki robiłem to było w gniazdkach w domu w różnych pomieszczeniach, nie jestem fachowcem i nie posiadam specjalistycznego sprzętu do pomiaru, było to urządzenie pożyczone od znajomego, które wkłada się w gniazdko, u niego praktycznie zawsze co robi pomiar wychodzi ok 230V, natomiast u mnie są wahania od 241 do 251 pomiar robiony przez 3 dni o różnych godzinach. Wydaje mi się, że jeśli zgłoszę sprawę do mojego operatora czyli Energa to sprawę "oleją" a jeśli przyjadą to pomiary jakie zrobią wyjdą im w normie. Teraz jest niedziela godzina 12.02 i zrobiłem właśnie pomiar jest 246V czyli w normie 🙁

Czy jest sens składać jakieś zażalenie do Energii o zbyt wysokie Napięcie ?!

Dzien dobry

Zdecydowanie nie bedzie ich interesowalo napiecie u Ciebie w gniazdku tylko na przylaczu. Powinienes sobie porownac czy nie masz zbyt duzych wzrostow spowodowanych produkcja energii. Sprawa z napieciem moze byc sliska i wymagac wiecej zaangazowania tzn. podpiecia rejestratora i przedstawienia wykresu dziennego czy tygodniowego. Pamietaj, ze tylko i wylacznie pomiary w przylaczu sa wiazace.

Zycze powodzenia w walce. Jezeli nie jestes czlowiekiem zwiazanym z branza elektryczna to polecam znalezc sobie jakiegos sprzymierzenca, ktory Ci pomoze z nimi rozmawiac. Osoba bez wiedzy zostanie prawdopodobnie "spacyfikowana".

Pozdrawiam

PS. Niestety brak checi, woli czy wiedzy jest czesto porazajacy wsrod pracownikow PE. Samo przyjecie zgloszenia w prawidlowym brzmieniu juz jest wyczynem. Osobiscie chce mi sie plakac jak to widze i zal mi ludzi, ktorzy nie maja wiedzy i sa oszukiwani, bo wiadomo, ze nie mozna znac sie w zyciu na wszystkim.

jackowski11 and Marcin Witkowski have reacted to this post.
jackowski11Marcin Witkowski
Cytat z Szymon Grajek data 19 kwietnia 2020, 12:28

Dzien dobry

Zdecydowanie nie bedzie ich interesowalo napiecie u Ciebie w gniazdku tylko na przylaczu. Powinienes sobie porownac czy nie masz zbyt duzych wzrostow spowodowanych produkcja energii. Sprawa z napieciem moze byc sliska i wymagac wiecej zaangazowania tzn. podpiecia rejestratora i przedstawienia wykresu dziennego czy tygodniowego. Pamietaj, ze tylko i wylacznie pomiary w przylaczu sa wiazace.

Zycze powodzenia w walce. Jezeli nie jestes czlowiekiem zwiazanym z branza elektryczna to polecam znalezc sobie jakiegos sprzymierzenca, ktory Ci pomoze z nimi rozmawiac. Osoba bez wiedzy zostanie prawdopodobnie "spacyfikowana".

Pozdrawiam

PS. Niestety brak checi, woli czy wiedzy jest czesto porazajacy wsrod pracownikow PE. Samo przyjecie zgloszenia w prawidlowym brzmieniu juz jest wyczynem. Osobiscie chce mi sie plakac jak to widze i zal mi ludzi, ktorzy nie maja wiedzy i sa oszukiwani, bo wiadomo, ze nie mozna znac sie w zyciu na wszystkim.

Dziękuje za informację ale ja jestem zwykłym "kowalski" nie znam się na prądzie i za bardzo nie mam o tym pojęcia więc moja pozycja już na starcie jest stracona 🙁

Panie Pawle... ja mam jeszcze jedna uwage. Osobiscie nie jestem zwolennikiem nastawy "International". Prosze pamietac, ze caly sprzet, ktory ma Pan w domu naraza Pan na wyzsze napiecie dopuszczone ta nastawa. Oczywiscie zaraz bedzie 150 glosow, ze tak zostalo zrobione i "zawsze mi dzialalo i klient byl zadowolony". Musi Pan wiedziec jedno... sprzet dzialajacy w warunkach polskich ma obowiazek dzialac przy napieciu 230 +/- 10% (w warunkach szczegolnych -15%). Poza podanym zakresem urzadzenia maja prawo niefunkcjonowac lub sie zwyczajnie uszkadzac. Prawda jest rowniez to, ze wiele sprzetow jest przystosowanych do napiec znamionowych 240 VAC. To Pan sam musi wiedziec i bys swiadomym co robi i co z tym sie wiaze. Ja osobisci nikomu z klientow takiej nastawy nie pozostawilbym na obiekcie.

Dla oponentow - krytyki co do opinii o nastawie nie przyjme zadnej. Wiem co pisze i jestem tego w 200% swiadomy. Nastawe International mozna sobie samemu na wlasne ryzyko ustawic. Prosze jednak pamietac, ze istnieja usterki w sieci, gdzie uszczesliwimy swoim zawyzonym napieciem rowniez sasiadow. Nie przekonuja mnie tlumaczenia, ale ja nigdy nie mialem takiej sytuacji, nigdy nie slyszalem, na pewno nie mnie. Wszystko sie zdarza i postepujmy wg zasady "nie rob drugiemu co Tobie nie mile".

Marcin Witkowski has reacted to this post.
Marcin Witkowski

Panie Szymonie,  gdyby to było ryzyko Fronius nie polecałby tej nastawy, a poleca jak i DE1, pomimo, że jest dla falowników do 3,68kW. DE2 jest powyżej tej wartości aż do 13,8 kW, ale wtedy cos fi jest 0,9 a to się wiąże z obcięciem mocy falownika i w tym przypadku  moża byłoby zastosować, gdyby te wyłączenia się powtarzały. Niepokojący jest ten wysoki stan napięcia sieciowego, czy to działają wzajemnie na siebie te dwa falowniki czy sprawa jest jednak po stronie ZE, ale normy są do 253V.

Ps. na szkoleniach fronisuowskich ,  niestety te normy nie były rozkładane na czynniki pierwsze , co po co i dlaczego... po prostu, mamy ustawiać taką albo taką- polskiej nie ma, więc mamy wybór: international 50hz albo DE1.

Szymon Grajek has reacted to this post.
Szymon Grajek

Dzien dobry

Panie Arkadiuszu... ma Pan ze wszystkim racje, ale... no wlasnie jest ale.... norma DE1 nie ma czlonu Q = f(U), dlatego nie scina mocy P przy przekroczeniu 106% napiecia Uzn sieci. Podejrzewam, ze DE2 (nie mam mozliwosci podejsc do falownika zeby jak wbic i sprawdzic) poziada juz ten czlon. Obie jednak maja zabezpieczenie P = f (U) dla Uzn =230V. Nastawa international ma niestety zabezpieczenie ustawione na Uzn = 240V stad moje obawy a radosc Pana Pawla. On ma problem z napieciem a ta nastawa go "likwiduje".

Ustawienie International to jak przyjscie malarza na sciane z grzybem. Kredowka nie kryje, emulsja nie kryje to dawaj olejna. Jest ok.. nie widac - trzyma. Co z tego jak problem nie usuniety. Wilgoc wlazi i za rok odpadnie.

Panie Arku, moze nie wypowiadam sie o calym kraju, bo dzialam poki co tylko na terenie Enei. Moze w innych rejonach kraju wymagane nastawy Q = f(U) sa inne. Wie Pan doskonale co instalator podpisuje. Widzial Pan wymogi ZE. Nic poza PL (dla ENEI) nie jest dopuszczalne. Kazda inna nastawa dziala troche inaczej. Dam przyklad. Uwierzy Pan, ze mialem przypadek wiszacych 5 gospodarstw domowych na impedancji sieci 5R przez kilka miesiecy? Uwierzy Pan, ze napiecie spadalo do 160 VAC i nikt nie dojrzal? To byly podlaczane odbiory. Prosze teraz wlozyc do jednego z domow instalacje PV z nastawa International. Wie Pan co sie stanie - bedzie wzrost napiecia do dopuszczalnego przez nastawy. Przedziwna sytuacja, ale z zycia. Nie mozemy podchodzic do rozwazan na zasadzie malo mozliwe. To sie na pewno zdarzy. To troche jak zaslyszana opowiesc (prawdziwa), o jednym z pierwszysz procesorow IBM-a. Mylil sie na bardzo dalekim miejscu po przecinku. Stwierdzono - pal licho. Nikt sie nie zorientuje. Wprowadzono do sprzedazy. Cala radosc trwala bardzo krotko (nie pamietam, czy kilka dni czy tygodni), bo okazalo sie, ze na dalekich miejscach po przecinku operuja instytucje finansowe i bylo wielkie bum.

Pozdrawiam

PS1. Tak naprawde chetnie zobaczylbym dokument porownujacy nastawy PL, DE1, DE2, International. Wszystko byloby jasne. Ustawianie roznych norm jest troche jak wrzucanie smieci do morza. Mozna wrzucac i wrzucac, ale gdzies jest koniec. Robiac taki smietnik z sieci zasilajacych za kilka lat, po nasyceniu rynku, nikt nie bedzie produkowal energii z PV, bo siec sie zdestabilizuje. To kwestia czasu.

PS2. Panie Arkadiuszu, dzisiaj oficjalnie przyznaje Panu lapke w gore za to,ze jest Pan aktywnym uzytkownikiem forum. Warto rozmawiac i wymieniac sie spostrzezeniami. Nie wszystko czlowiek wie a wspolnie mozna sie czegos dowiedziec. Pozdrawiam 🙂

Arkadiusz Głaz and Marcin Witkowski have reacted to this post.
Arkadiusz GłazMarcin Witkowski

i wzajemnie... podsyłam do zapoznania sie z za chwilę obowiązującą    Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej ( tauron, ale pewnie u  wszystkich będzie) proszę odszukać pkt 9  Dodatkowe wymagania dla Mikroinstalacji    https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/instrukcja-iriesd%C2%A0   

Panie Arkadiuszu, o ktory dokument chodzi dokladnie (iresid ze stycznia czy karte aktualizacji) i ktory punkt (cyfry arabskie czy rzymskie)? Probuje odszukac po punkcie 9 i po opisie i nic. Moze slabo mi idzie, ale dzialam z tel. wiec prosze mi wybaczyc.

Pozdrawiam

"Wszedłem do ustawień za pomocą kodu i pierwsza pozycja była International, zatwierdziłem to i falownik się wyłączył a potem po chwili sam włączył, zrobiłem to samo z drugim falownikiem, teraz wreszcie jest wszystko OK, nic się nie wyłącza a niestety napięcie mam z Energii w samej górze ale w tych ustawieniach International jest OK"

 

Jaki jest kod żeby wejść w ustawienia???

Ale pamiętaj że w obecnej chwili mając ustawioną inną normę niż PL narażasz się na problemy jak przyjdzie ktoś do ciebie z ZE i sprawdzi to.

PreviousPage 3 of 5Next