Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zabezpieczenia DC oraz AC - omówienie tematyki

PreviousPage 4 of 4

Pozwole sie nie zgodzic z powyzsza opinia. Slowo zalecana nie nosi znamion slowa wymagana. Gdybysmy przesadzili z zabezpieczeniem co do wartosci lub charakterystyki w druga strone, przekraczajac wartosci definiowane jako dopuszczalne - wtedy zgadzam sie w pelni. Tutaj.. jedyne co nam grozi to problemy z zadowoleniem klienta, ktore nie wystapia.

OK. Lepiej bezpiecznie czyli typu B.  Kolejny kwiatek czyli pytanie dotyczące "zalecanej" przez Froniusa róznicówki typu A >=100mA . Generalnie jeżeli instalacja domu ma wyłaczniki różnicowo-prądowe rzędu 30mA wprawdzie typu AC , a falownik ma typu B , jej instalacja jest z punktu logiki zbędna bo w razie czego, w każdym normalnym przebiegu sinusoidalnym wyrzuci różnicówkę typu AC 30mA. Na tym forum w wielu miejscach wskazane jest, że ten typ różnicówki  typu A reaguje na prąd przemienny sinusoidalny, pulsujący (jednopołówkowy) oraz pulsujący ze składową stałą do 6 mA, które to zakłócenia mogą się pojawić od strony falowanika. Producent falowanika mówi, że jest to falownik beztransformatorowy , w razie awari składowe zmienne prądu nie pojawią się po stronie AC, ale życie sobie i ztąd prawdopodobnie stwierdzenie, że się "zaleca". W związku z typ tak naprawdę, ta dodatkowa róźnicówka chronić powinna od strony falownika tym bardziej, że on jest generatorrem energi. Pytanie z typu "makiawelicznych" - czy różnicówka typu A 100mA nie powinno się instalować od strony falownika tzn. wejście L1,L2,L3 i N od strony falownika, a wyjście do sieci domowej?

Nie do konca rozumiem koniec wypowiedzi, ale moze napisze po co ta roznicowka to sam sobie odpowiesz.

Roznicowka, o ktorej wspomina Fronius, pelni tylko i wylacznie funkcje ppoz poniewaz zgodnie z wymaganiami norm tylko i wylacznie roznicowka 30 mA moze byc uzyta w ochronie przeciwporazeniowej.

niektóre różnicówki mają określony sposób połączeń okreslony przez prroducenta czyli 1,3,5, N od strony zasilania , niektóre jak Legrand obojetnie , schematycznie włączenie zwykle wygląda tak:  sieć -> licznik -> dom -> główna rozdzielnia -> wyłącznik -> ochronniki -> różnicówka -> bezpieczniki -> odbiorniki. Chodzi o połączenie od strony falownika czy : falownik strona AC -> ochronnik -> bezpieczniki -> różnicówka <-> wyłącznik <-> główna rozdzielnia  czy też tak : falownik stona AC -> ochronnik -> bezpieczniki <- różnicówka <-> wyłącznik <-> główna rozdzialnia. Jednym słowem N od strony falownika czy też od rozdzielni głównej.

 

B szybsza charakterystyka bezpieczniejsza z punktu widzenia uruchamiania. Jednak w przypadku problemów z instalacją i pożaru lub uszkodzenia może się okazać, że ubezpieczyciel potraktuje to jako niezgodność z zaleceniami producenta falownika. vidmate apk download insta downloader

Ale typ B juz jest w falowniku wbudowany  a rdc jaka zaleca producent służy jako zab p.poż

PreviousPage 4 of 4