Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Czy falownik musi produkować moc bierną?

PreviousPage 2 of 5Next

Witam

Moim zdaniem powinien się wypowiedzieć technik z fronius .

Jaki ma wpływ zamontowanie licznika FSM na produkcje mocy biernej przez falownik .

Bo tak jak chłop krowie na rowie . Przy zastosowaniu FSM falownik powinien wiedzieć ile nasza instalacja domowa potrzebuje mocy biernej nie ważne czy indukcyjnej czy pojemnościowej . Dostosować jej produkcje plus coś tam na górkę , żeby wepchnąć produkcje w sieć elektro energetyczną operatora .

Przynajmniej ja tak to rozumiem .

Panowie, co może powodować tak dużą moc bierną indukcyjną? i przy tym, co zrozumiałe falownik 8,2kW zatrzymuje się na 7,2kW, w zeszłym sezonie tego nie było.

Dodane pliki:
  • a.png

Dziwne zachowanie mocy 1 i 2 obwodu w szczycie wykresu... tzw lustro

Nikt nie grzebał w ustawieniach ograneczenia mocy?

Zaproponuje ci abyś poprosił jakiegoś elektryka . Niech porobi podstawowe pomiary , sprawdzi przekroje przewodów AC  . Ilość mocy biernej jest po prostu niesamowita . A i sam wykres wygląda bardzo dziwnie jak Karllo za uwarzył . Pełne uznanie kolego bo tego nie wyłapałem  . Zastanawiam się też czy czasami nie masz wspólnego  -  na stringach .

Panie Adamie, prosze wkleic wykres zawierajacy dane dotyczace mocy pozornej S, biernej Q, czynnej P oraz napiec zasilania AC wszystkich faz.

Na jakiej podstawie rozstrzyga Pan o "indukcyjnosci" tej mocy?

Co do lustereczek... nie nosza znamion dziwnosci nawet w drobnym stopniu. No, ale poczekajmy za odpowiedzia zainteresowanego.

Cytat z Maciej XX data 10 maja 2021, 19:38

Zaproponuje ci abyś poprosił jakiegoś elektryka . Niech porobi podstawowe pomiary , sprawdzi przekroje przewodów AC  . Ilość mocy biernej jest po prostu niesamowita . A i sam wykres wygląda bardzo dziwnie jak Karllo za uwarzył . Pełne uznanie kolego bo tego nie wyłapałem  . Zastanawiam się też czy czasami nie masz wspólnego  -  na stringach .

Ja jestem elektrykiem i wiem co mam zrobić, pytanie czemu nagle moc bierna skacze tak w górę, skoro wszystko było w normie jeszcze nie tak dawno.

Cytat z Szymon Grajek data 10 maja 2021, 21:34

Panie Adamie, prosze wkleic wykres zawierajacy dane dotyczace mocy pozornej S, biernej Q, czynnej P oraz napiec zasilania AC wszystkich faz.

Na jakiej podstawie rozstrzyga Pan o "indukcyjnosci" tej mocy?

Co do lustereczek... nie nosza znamion dziwnosci nawet w drobnym stopniu. No, ale poczekajmy za odpowiedzia zainteresowanego.

Co do lustereczek tez uważam że jest ok, co do indukcyjności no to mamy znak minus, a indukcyjna jest na minusie, a pojemnościowa na plusie, co do wykresów są w załączniku

Dodane pliki:
  • a.png

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przez ustawioną normę krajową PL, i zbyt wysokie napięcie, ale czy słusznie interpretuje wyniki?

 

Edit: no i się potwierdziło, wszystko przez normę PL i zbyt wysokie napięcie w sieci, pytanie do panów Instalatorów, tez obserwujecie że operatorzy OSD celowo podbijają napięcia w sieci? Coraz częściej obseruję napięcia o 5 rano czy o 21 rzędu 240 do nawet 250V gdy wszystkie instalacje jeszcze śpią

Tak slusznie. Na ustawieniach PL tak wlasnie bedzie i tak powinno zostac. Co do znaku mocy.. pozwole sie nie zgodzic. W Pana przypadku jest to moc bierna pojemnosciowa.

Jak widac nic niezbadanego sie tutaj nie stalo. Najzwyczajniej "sasiedzi" tej instalacji rowniez postanowili zalozyc wlasne generatory PV.

No właśnie nie sąsiedzi, bo o 5 rano napięcie to już 248V,

co do mocy biernej to oboje mamy rację, ja myślę o produkcji, ty o poborze

Dla mocy biernej Q znak „−” oznacza pobór mocy biernej pojemnościowej (czyli produkcję mocy biernej indukcyjnej), natomiast znak „+” oznacza pobór mocy biernej indukcyjnej (czyli produkcję mocy biernej pojemnościowej).

PreviousPage 2 of 5Next