Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Licznik energii zuzytej z interfejsem S0

PreviousPage 2 of 16Next

Witam serdecznie Panie Piotrze,

bardzo dziękujemy za podzielenie się swoimi doświadczeniami na Forum.
Dla wszystkich zainteresowanych: więcej informacji o podłączeniu liczników S0 lub Fronius Smart Meter można przeczytać tutaj: https://www.forum-fronius.pl/podlaczenie-konfigurowanie-licznika-energii-z-karta-datamanager-2-0/

Serdecznie pozdrawiamy,
Wsparcie Techniczne Fronius Polska

Pomóż nam pomóc sobie!

Czy po podłączeniu licznika (z interfejsem S0 lub Fronius Smart) będzie można tak poustawiać solarweb żeby uwzględniał to że jak pobieram wcześniej wysłany prąd to pobieram go tylko 0,8??

Witam Panie Dariuszu,

O ile dobrze pana zrozumiałem to (jedynie przy użyciu Smart Metera) chce Pan mieć możliwość automatycznego obliczenia Opustu wynikającego z Ustawy o OZE.

Niestety nie jest to możliwe z poziomu Solar.web'a. Ujmując to  najprościej musi Pan to robić "na piechotę". Solar.web może Panu pokazać ile energii zużył Pan bezpośrednio, ile energii zostało oddane do sieci i ile energii zostało pobrane z sieci.

Poniżej przykład jak to zrobić:

Posiadając wiedzę o energii wyprodukowanej, oddanej do sieci oraz pobranej z sieci jest Pan w stanie ręcznie obliczyć ile ma Pan nadwyżki lub też za ile energii musi Pan zapłacić energetyce.

Korzystając z powyższego przykładu.

Ep= energia wyprodukowana przez PV

Epob= energia pobrana z sieci energetycznej.

N= nadwyżka

Opust= 0,8

Ep×Opust= N

Epob-N= Wynik ( w zależności od znaku będziemy mieli nadwyżkę energii z fotowoltaiki lub też jej niedobór)

Przykład.

3061 kWh×0,8=2448,8 kWh

4192 kWh -2448,8 kWh= 1743,2 kWh --> energia dodatkowo pobrana z sieci operatora, za którą klient będzie musiał zapłacić. Jeżeli wynik był by ujemny to klient miałby nadwyżkę energii wyprodukowanej przez PV.

Dodatkowo klient zużył bezpośrednio 457kWh.

Pozdrawiam

TSN

PIOTR OBARA has reacted to this post.
PIOTR OBARA

a próbował ktoś licznik BEMKO BM03B-L/M?? też ma niby 1000impulsów na S0 ale nigdzie nie jest wyszczególniona norma.

Witam, czy mógłbyś mi podpowiedzieć badz zrobic zdjecie jak jest podłaczony ten licznik od strony invertera, chciałbym to zrobic u siebie i tak sie zastanawiam jak to sparowac ze soba.

Czekam na przesyłkę i w tym tygodniu będę montował więc mogę wtedy zrobić fotki.

ja zamówiłem przed chwil a taki A30-EM3-L Licznik ENERGII 3 FAZOWY 5(80)A ELEKTRONICZNY

i czekam na przesyłke myśle ze pojutrze bede go juz miał i zainstaluje sobie.

Ciekaw jestem czy bedzie wtedy podgląd na solarwebie.

Cytat z Darek Jamka data 21 stycznia 2019, 12:34

a próbował ktoś licznik BEMKO BM03B-L/M?? też ma niby 1000impulsów na S0 ale nigdzie nie jest wyszczególniona norma.

Z dokumentacji licznika pobranej ze strony:

http://bemko.pl/files/413/a30-bm030l-pl-en-lt-cz-de-ru.pdf

możemy wyczytać:

PARAMETRY WYJŚCIA CYFROWEGO SO+/-   ← ("+/-" sugeruje, że ważna jest polaryzacja, czyli właściwe połączenie przewodów)
Częstotliwość impulsów: 1000imp/kWh; 1imp/Wh
Napięcie znamionowe: 5-30V DC
Maksymalny prąd obciążenia: 20mA
Czas trwania impulsu: 35ms
Odstęp czasowy pomiędzy impulsami: >3ms
Zgodność z: IEC62053-31 i/lub DIN43864

Porównując to do specyfikacji z dokumentacji falownika:

/ musi spełniać normę PN-EN 62053-31 Class B,  → ok
/ maks. napięcie 15 V DC, → zawiera się w przedziale 5-30V DC
/ maks. prąd w stanie włączonym 15 mA, → mniejszy niż max. 20mA
/ min. prąd w stanie włączonym 2 mA,
/ maks. prąd w stanie wyłączonym 0,15 mA.

Powinno zatem działać.

Ilość impulsów na 1 kWh określa jak dokładnie będziemy przesyłać informację.
1000 imp/1kWh = 1imp/Wh to w przypadku odbiornika o mocy 60W zaledwie ... 1 impuls / minutę (w ciągu godziny pobierzemy 60Wh = 60 impulsów).
Oczywiście licznik o ustawieniu 10.000 imp/1kWh będzie przesyłał informację nieco szybciej. Ale taki licznik jest też odpowiednio droższy.

Wybierając licznik So w interfejsie webowym Datamanager'a (http://datamanager) pojawia się pole, w którym można wpisać dowolną ilość imp/kWh - w zależności od posiadanego licznika.

Ustawienia licznika s0

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Pomóż nam pomóc sobie!
Cytat z Piotr Obara data 29 grudnia 2018, 20:07

licznik S0 marki EASTRON SDM72D (spełniający tylko normę IEC 62053-21 class B - Fronius zaleca -62053-31) 1000 i,p/kWh zamontowany w rozdzielni głównej mierzący pobór z sieci OSD

podłączyłem przewodem LiYCY 2x0,75 z falownikiem Fronius Symo 3.7.3M

konfiguracja falownika przebiegła sprawnie i zgodnie z instrukcją ?

wszystko śmiga aż miło ?

teraz mam podgląd na Solar.web jakie mam chwilowe zużycia i produkcję

a czy moze mi ktos wyjaśnic czemu jest takie coś na wizualizacji po podłączeniu licnzika pod złącze SO ? wychodzi na to że prąd płynie od invertera do sieci

czy może zamieniłem polaryzacje kabelka sygnałowego licznika i to jest powodem ?

Poniżej screen jak to wygląda u mnie na solarwebie czerwona strzałka pokazuje w którą strone wizualizacja działa

 

a jak kliknę na obrazek słupa energetycznego to mi pokazuje ze ileś tam Wat dostarczane jest do sieci. ale wtedy inverter nic nie produkuje przecież bo nawet słońce nie świeci 😛

Dodane pliki:
  • bieząca-moc.jpg

Zmień w ustawieniach licznika P

PreviousPage 2 of 16Next