Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Nastawy falowników - Formularz dla OSD

PreviousPage 3 of 6Next

Dzień dobry,

Odkopałem ten temat z przed roku - i mam pytanie co do tych ustawień "International 50" - czy jest to nadal "legalne" ustawienie na nasz kraj?

Uruchomiłem instalację jakiś tydzień temu na ustawieniach POLSKA, i w pierwszych dniach falownik bardzo często się wyłączał kiedy osiągał ponad 80% swoich możliwości - pogoda była bardzo ładna. Ładował od początku, od zera, i jak doszedł do wysokiej produkcji znów się wyłączał. Pogrzebałem tutaj na forum, i znalazłem mase podpowiedzi, żeby zmienić ustawienia na "International 50" faktycznie po tej zmianie, problem zniknął. Na wykresach AC - na poprzednim ustawieniu, widać było że wyłączał się kiedy na którejś z faz wzrosło napięcie do 254, teraz widzę że wzrasta nawet do 254-258 i się nie wyłącza, więc faktycznie problem się rozwiązał. Pytanie tylko - czy to jest poprawne ustawienie i legalne?

Po rozmowie z sąsiadem, który dzwonił do Pomocy technicznej Froniusa, dowiedział się od pracownika Fronius, że te ustawienia są ZABRONIONE (International 50) i że trzeba ustawić POLSKIE - w przypadku gdyby dostawca prądu zlokalizował że takich ustawień używamy (International 50) mógły nałożyc karę w wysokości 20 tys PLN. Czy to prawda?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam serdzecznie

Bartek

Wrzuć wykres napięć AC z tego dnia, może być link do twojej instalacji na solarweb (link z zakładki ustawienia/uprawnienia  - link konto gość).

Jak falownik się wyłącza przez wysokie napięcie to prawdopodobnie to trzeba zgłosić do swojego ZE. Ale najpierw trzeba to sprawdzić. A jakie napięcie występuje po zakończeniu produkcji, nocą?

Dzięki za szybką odpowiedź!

Wrzucam dwie fotki z dwóch różnych ustawień - International 50 - te co mam obecnie, falownik działa bez zarzutu

oraz

Ustawienia Polskie - które miałem wcześniej - przy AC 254, wyłączało falownik - co widać na wykresie.

Nadal nie wiem czy te International 50 - które są sugerowane na forum, są legalne w Polsce?

Dzięki!

Dodane pliki:
  • Ustawienia-International-50.png
  • Ustawienia-POLSKIE.png

Jak masz miernik to zrób pomiar napięcia po zakończeniu produkcji, nocą. Dużo sąsiadów w obok ciebie ma instalacje PV?

Obstawiam że trzeba zgłaszać do ZE o zmniejszenie napięcia w sieci...

Tak - ostatnio kilka nowych zostało uruchomionych.

Co z tym International 50? legalne / nielegalne?

Miernikiem sprawdzę na pewno

Dzięki!

 

Prawidłowo powinno być PL, nikt ci nie napisze że jak na tej normie ci wyłącza to ustaw sobie Int50.

Nie czekaj zgłaszaj, ustaw PL, dużo nie stracisz ale w razie co nikt się nie przyczepi...

Jak obok ciebie powstało kilka tych instalacji to podejdź do tych sąsiadów i pogadaj, może i u nich też wyłącza... Jak będzie was więcej może prędzej zareagują - tutaj różnie bywa i sporo zależy od danego ZE, jedni reagują od razu a inni przeciągają...

Bartosz Małolepszy has reacted to this post.
Bartosz Małolepszy

https://i2.wp.com/www.forum-fronius.pl/wp-content/uploads/asgarosforum/3028/parametry-Falownik-2.jpg?ssl=1

Postaraj się zwiększyć u siebie konsumpcję energii.Problem wygląda podobnie jak ze zbiornikiem na wodę do którego wszyscy jej odbiorcy pompują naraz wodę ale nikt jej wtedy nie potrzebuje.Zbiornik ma przecież ograniczoną pojemność. Niestety identyczna sytuacja jest z fotowoltaiką w Polsce - nie ma odbioru energii w danym okresie.Większość zużywa 20-30% tego co wyprodukuje. Ciągłe obniżanie napięcia odbije się czkawką w okresie zimowym i wtedy wszyscy będą chcieli żeby podnieść napięcie w sieci.

ponad rok temu było na szkoleniach o ustawieniu na normę INT50, teraz Fronius jej nie zaleca, natomiast rekomenduje normę  PL ew DE1F do ustawień w swoich falownikach. ps. jak pomogłem to łapka w górę 😉

Bartosz Małolepszy has reacted to this post.
Bartosz Małolepszy

Witam serdecznie

Jest nas ( instalacji ) coraz więcej i super więcej zielonej energii .

Modernizacja infrastruktury nie nadąża nie mam pojęcia czemu , obstawiam biurokracje i osoby decyzyjne które są wątpliwej wiedzy a są bo taki stołek " wuja załatwił "  . I tak samo znajdzie się kilu co będą kręcić falowniki do momentu aż się przestanie wyłączać . Obok będzie drugi taki cwaniak i zaczną się testować wzajemnie . Błędne koło które do niczego nie prowadzi a cierpią wszyscy w okolicy . Kolego ustaw PL i śpij spokojnie , Zgłoś razem z sąsiadem założą miernik na parę dni oczywiście w raporcie napiszą ci bzdury . Byle by się nie przyznać że jest za wysokie napięcie w sieci to jest już norma patologia bym powiedział .OSD ma swoje sposoby na namierzenie takiego cwaniaka + koszty " przesyłki "

Pozdrawiam serdecznie

 

Bartosz Małolepszy has reacted to this post.
Bartosz Małolepszy

Dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi!

Zmieniłem już na PL tak jak miałem wcześniej. Żeby się trochę potłumaczyć:

  1. Tak jak kolega wspomniał wyżej "że nitk nie napisze żebyz PL zmienić na Int50" - taką właśnie odpowiedź znalazłem tu na Forum - udzieloną przez kogoś z Fronius; dlatego uznałem że tak będzie OK.
  2. Odnośnie zwiększenia zużycia energii - w mojej sytuacji kłopot polega na tym, że właśnie muszę teraz "naprodukować zapas" na zimę, ponieważ mam pompę ciepła, i w ciągu letnich dni tylko na chwile się włączy podgrzać wodę. Natomiast zimą zużywa dużo więcej prądu. Więc troche w moim rozumowaniu mija się to z celem żeby nagle włączać wszystkie urządzenia latem tylko po to aby falownik działał - chyba nie na tym to polega.
  3. W tygodniu zbadam miernikiem napięcia, i pewnie skończy się na zgłoszeniu do Tauronu - mówicie Panowie, że mają swoje sposoby żeby namierzyć tych co zawyżają ustawienia? czyli generalnie później pozostanie czekać aż ich wszystkich "wyłapią"?

Podsumowując ustawienie Int50 - na dzień dzisiejszy kwalifikuje się jako "zawyżone ustawienie falownika" tj. może wiązać się z karą od dostawcy - czy ktoś mógłby to proszę potwierdzić?

Dzięki jeszcze raz za udzielone odpowiedzi!

pozdrawiam

Bartek

PreviousPage 3 of 6Next