Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Nastawy falowników - Formularz dla OSD

PreviousPage 4 of 6Next
Cytat z Bartosz Małolepszy data 9 czerwca 2021, 08:40

Podsumowując ustawienie Int50 - na dzień dzisiejszy kwalifikuje się jako "zawyżone ustawienie falownika" tj. może wiązać się z karą od dostawcy - czy ktoś mógłby to proszę potwierdzić?

Generalnie tak. Int50Hz nie jest w pełni zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami. Ale w szczegółach praktycy nie są do końca zgodni, o czym świadczy świeża dyskusja w wątku: https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/czy-to-faktycznie-oznacza-zbyt-wysokie-napiecie-w-sieci/?part=4#postid-6719

Bartosz Małolepszy has reacted to this post.
Bartosz Małolepszy

Ok dzięki - wszystko jasne!

Jeszcze jedno pytanie, wiem jak zmieniać ustawienie - ale z racji tego że wybieramy się dzisiaj do sąsiada, któremu uruchomiono instalację 2 dni temu (też na Froniusie - i od tego czasu falownik wyłącza sie cały czas...) - czy da się sprawdzić OBECNE ustawienie falownika? Czy jest to PL czy Int50? Jeśli wpiszę kod serwisowy, pojawi się po prostu lista od pierwszej pozycji, będę mógł to zmienić, ale czy mogę sprawdzić co ma obecnie ustawione?

Dzięki!

A to akurat proste jest. Pozycja "Setup" w informacjach o falowniku.

Dodane pliki:
  • IMG_20210531_103906.jpg
Bartosz Małolepszy has reacted to this post.
Bartosz Małolepszy

Raczej pozycja INFO z menu falownika, następnie: Inf. o urządzeniu; strzałka w dół i jak wyżej na obrazku, jak tam będzie 50HZ to właśnie oznaczenie: International 50HZ

Bartosz Małolepszy has reacted to this post.
Bartosz Małolepszy

Witam ponownie!

Ostatnio czytałem artykuł o tym, żeby prosumenci wyposażali się w "bufory" energetyczne, które miałyby działać jak UPS i w momencie za wysokiego napięcia AC, te nadwyżki miałyby trafiać w ten "bufor" i być oddawane przy niższym napięciu do sieci - co powodowałoby pracę falownika - nie wyłączał by się przy napięciu AC powyżej 253V. Niestety nie mogę tego artykułu znaleźć, a że problem z za wysokim napięciem AC ciągle mam (bardzo dużo instalacji w okolicy) pomyślałem że dla świetego spokoju może warto byłoby się w to wyposażyć. Natomiast pojęcia nie mam jak tego szukać? Ktoś już się "bawił" w to? Jakiego rodzaju są to produkty, jak mniej więcej wygląda to cenowo? Nie mówie tutaj o magazynie energii - tylko właśnie o swego rodzaju "buforze" (nie pamiętam jak to się fachowo nazywa)

z góry dzięki!

pozdrawiam

Nie słyszałem o urządzeniu które by magazynowało energię w przypadku jak napięcie jest za wysokie a oddawało ją jak napięcie jest niższe...

Może czytałeś o magazynach energii...

Trzeba najpierw przeanalizować jak wygląda sprawa parametrów sieci ale wedle tego co piszesz to powoduje wyłączanie falowników i w obecnej chwili zmusiłbym zakład ZE aby chociaż przyjrzał się sprawie (dzwoń, emaile mogą olewać...) aby to zakład ZE obniżył napięcie, może trzeba przejść po sąsiadach mających PV i pogadać z nimi...

Pozwolę sobie nieco odświeżyć temat.

Jak wiadomo, kiedyś zalecaną normą było "INT50" natomiast aktualnie za jedyną legalną uważa się "PL".

I tu pojawia się pytanie czy w tym wypadku prawo działa wstecz i powinienem objechać wszystkie falowniki i zmienić w nich ustawienia z International 50Hz na PL?

Czy może jest jakaś graniczna data montażu przed którą falowniki mogą pozostać bez ingerencji i nikt nie powinien się przyczepić?

 

Cytat z Andrzej Szkodzin data 3 czerwca 2022, 18:15

I tu pojawia się pytanie czy w tym wypadku prawo działa wstecz i powinienem objechać wszystkie falowniki i zmienić w nich ustawienia z International 50Hz na PL?

Nie powinno działać ale jak jest to widzimy...

Jako instalator powinieneś dostosować ustawienia do obecnie obowiązujących warunków/norm... więc raczej warto objechać i to zrobić bo w razie co to klient powie że on się nie zna, tak ustawił instalator i to ty będziesz później ganiany...

Jak wiadomo, kiedyś zalecaną normą było "INT50" natomiast aktualnie za jedyną legalną uważa się "PL".

Dopiero chyba od którejś wersji softu 29... wprowadzili normę PL, więc jej wcześniej nie było i int50 była zalecana.

Kolego Karllo.. nie do konca mowimy o dzialaniu prawa wstecz. Nie mam wiedzy, ale zapewne jest to do sprawdzenia kiedy pojawil sie w IRESiD zapis o wymaganiach odnosnie dzialania falownikow. Nie waznym jest co zalecal Fronius. Nie ma czegos takiego jak zalecenia producenta falownikow poniewaz nie moga byc inne jak tylko te zgodne z wymaganiami ZE. Jezeli nie bylo w owych czasach odpowiednich nastaw falownika to ich montaz byl najzwyczajniej "partyzantka". Tlumaczenie, ze bylo zalecane INT50 jest jak sluchanie sie sprzedawcy w salonie samochodow VW, ze kopcacy silnik jest dobry, bo... jest nasz a my jestesmy firma TOP.

Osobiscie nie zastanawialbym sie za duzo, bo wszelkie roszczenia (odszkodowawcze, czy kary za zlamanje wymogow) jakie powstana w przyszlosci moga obciazyc twoj portfel. Wiedz rowniez to, ze ZE jest w stanie z odczytow licznika wywnioskowac co jest ustawione we falowniku. Wiedza tez kto instalowal falownik, bo maja zgloszenie. Mysle, ze jestes bez szans na jakalolwiek obrone.

Pisałem ogólnikowo, bez szczegółowego rozpisywania się, jako instalator pewnie zrozumiał...

Co do tekstu o działaniu wstecz było więcej tekstu ale chyba przy cytowaniu/pisaniu/wstawianiu postu zjadło go...

PreviousPage 4 of 6Next