Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wymiana falowanika na większy?

PreviousPage 3 of 4Next

Witam

Czy falownik symo 6.0-3-M ma takie same plecy co 8.2-3-M czy ktoś ma jakieś inne rozwiązanie żeby do symo 6 dołożyć jakieś 2kw? Mam instalacje wschód 2330w południe 4950w i zachód 2330w. Południe rozpędziło mi się już do 5073w i falownik osiągnoł 6040w i go chyma odcina. Jak zwiększyć ekonomicznie moc falownika czy wymienić na większy czy może wystarczy coś dołożyć.

Witam.

Wymienię/zamienię, oczywiście za dopłatą, falownik Symo 3-7-3 M Wifi na większy. Może być 4-5-3 bez Wifi (przekładam Datalogera). Uruchomiony cztery miesiące temu, wszystko sprawne, gwarancja 7 lat.

kupię używany falownik 3,7-3 m lub s

Mam do sprzedania roczny Symo 6.0-3

Gwarancja Fronius Plus: 29/04/2021
Gwarancja Fronius: 29/04/2026

Mogę sprzedać z nową kartą datamanager lub bez.

Cytat z Sebastian Peter data 29 lutego 2020, 07:00

Witam

Czy falownik symo 6.0-3-M ma takie same plecy co 8.2-3-M czy ktoś ma jakieś inne rozwiązanie żeby do symo 6 dołożyć jakieś 2kw? Mam instalacje wschód 2330w południe 4950w i zachód 2330w. Południe rozpędziło mi się już do 5073w i falownik osiągnoł 6040w i go chyma odcina. Jak zwiększyć ekonomicznie moc falownika czy wymienić na większy czy może wystarczy coś dołożyć.

Odpowiedź co do "pleców" na pewno Pan już otrzymał, ale niech inni wiedzą, że od modelu 10kW rozmiary pleców się zwiększają.

Pewnie nic odkrywczego co dla niektórych nie napiszę ale może to jakoś pomoże tym co się nad tym zastanawiają.

Tutaj głównym aspektem nie jest sama obudowa ale płyta przyłączeniowa i to ona może różnić się wedle modelów a sama obudowa wygląda podobnie.

Wedle informacji podanych na stronach Fronius to gabaryty obudów dla modelu SYMO można podzielić na dwie wielkości i tutaj jest to chyba jedynym wyjątkiem:

  • od 3.0-3M do 8.2-3M wymiary są takie same
  • od 10.0-3M do 20.0-3M wymiary są takie same

Zaś dla modelu PRIMO od 3.0-1 do 8.2-1 podane wymiary dla całego szeregu są identyczne; podobnie ma się sytuacja z GALVO i HYBRID w swoich zakresach mocy. Bardzo możliwe że same obudowy wedle wedle wszystkich modeli są produkowane dla wszystkich te same (wyjątek symo - dwie wielkości) a dopiero później adekwatnie są one doposażane w odpowiednie wyposażenie dla konkretnego modelu i mocy. Pozostaje jeszcze aspekt wprowadzanych zmian wedle lat i tutaj mogą występować różnice lub nie... Więc czy to co napisałem jest na 100% pewne tego nie potwierdzę chociaż jest to bardzo możliwe.

Witam,

Moja instalacja zbudowana na 1 stringu 5,4kWP, kierunek południowy-zachód (ok265stopni),nachylenie dachu 45stoni na falowniku fronius 4,5-3m wyprodukowała od lutego 2021 do końca 2021roku 4440kW.

Dlatego rozważam dołożenie drugiego stringu na kierunek południowo-wschodni (ok 155stopni) konstrukcja na grun, nachylenie 25-30stopni drugiego stringu o mocy rzedu 4800kWP

Czy jest dostępne narzędzia pomocne do zwymiarowania falownika pod taka instalacje? jakie rozwiązanie byłoby bardziej optymalne ?

  • drugi falownik czy wymiana istniejącego na większy i wykorzystanie dwóch stringów?

Pomyślnosci na nowy rok.

Pozdrawiam

KamilT

Dodane pliki:
  • fronius_4-5_3m-2021.JPG

Przede wszystkim to nie przekraczaj 10kW w panelach - wpadniesz w opust 70%. Jak już masz 5,4kW to dołożyć możesz maksymalnie w nowym obwodzie do 4,6kW aby zostać w opuście 80%.

Falownik może być Symo 4.0-3M jak w panelach będzie do 4,6kW. Czy zamienić na większy to już kwestia za ile kupisz np taki Symo 8.2 a za ile sprzedasz obecnego 4,5.

Jak już robisz na gruncie to nachylenie 35stopni

Kamil Trojanowski has reacted to this post.
Kamil Trojanowski

dziękuję za podpowiedź. 10kwp i prosument na 70% obowiązuję tylko przy ongrid,

jednak jakbym użył nowy string w całości lub części pod instalacje offgrid,  a taki wariant tez jest na tapecie już problem mnie nie dotyczy.

Póki co robię analizę opłacalności i kosztów, głównie pod katem doboru falownika offgrid/hybryd z magazynem energii.

pzdr

KT

Jeżeli patrzysz w kierunku opłacalności to raczej kierunek ongrid, - falownik hybrydowy tego nie wyklucza.

Kwestia co chcesz osiągnąć montując falownik hybrydowy czy też offgridowy oraz magazyn energii?

Ale wedle tego co podałeś to przekraczasz 10kW tylko o 200W w panelach więc jeden panel mniej...

PreviousPage 3 of 4Next