Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Falowniki Fronius a instalacja TN-C

Page 1 of 3Next

Dzień dobry, czy można instalować trzyfazowe falowniki Fronius Symo w starych budynkach gdzie instalacja elektryczna wykonana jest w ramach układu TN-C?
Tzn. instalacja bez przewodu PE, wyłącznie z przewodem PEN, bez wyłączników różnicowoprądowych.
Falownik posiada po stronie AC zaciski na przewód PE oraz N stąd moje wątpliwości co do możliwości przyłączenia.

Dzień dobry,

oczywiście można instalować nasze falowniki w układzie TN-C.
Szczegóły na niniejszym forum - poniżej odnośnik do bezpośredniego artykułu:

Rodzaje sieci (TN-C, TN-S, TN-C-S, IT) a falowniki Fronius

Pozdrawiam serdecznie
Michał Kściuczyk
Fronius Polska

Witam, czy w takim przypadku- sieć TN-C -należy w falowniku na zaciskach zrobić zworę pomiędzy N a PE, czy podłączyć  przewód nierozdzielony PEN  do N na zacisku falownika ( pomijam przewody fazowe)  i zrobić uziom szpilowy i uziemić instalację PV i falownik, bo bez uziemienia będą kłopoty z wew pomiarami falownika, czy wystartuje na 4 przewodach?

 

Czy samo podłącznie do PEN zworą do zacisków  falownika pomiędzy zaciskiem PE a N, tak jak na udostępnionym schemacie powyżej typ TN-C  wystarczy  do poprawnej pracy układu monitorowania prądów RCMU  zainstalowane w falownikach  beztransformatorowych  ( RCD typu B) i do prawidłowego wykonania  pomiaru rezystancji izolacji po stronie DC przez falownik, czy jednak musi był osobny uziom?

Szanowny Panie Arkadiuszu,

 

Schemat, który jest powyżej informuje jedynie o możliwości przyłączenia falownika to sieci typu TN-C. Jednak Fronius zaleca rozdział przewodu PEN przed falownikiem, ponieważ każdy punkt rozdziału tegoż przewodu na PE i N  musi zostać uziemiony a nie jest zalecane to przez Fronius International.

 

Pozdrawiam

TSN

Witam

Rozdział przewodu PEN przed falownikiem - w jakiej odległości od niego, co zmieni fakt, czy rozdział nastąpi 2m, czy 15m , bo akurat w tej odległości będzie rozdzielnica elektryczna do której będzie przyłączony inwerter ?

"Każdy punkt rozdziału przewodu na PE i N musi zostać uziemiony", rozumiem, że chodzi o uziemienie PE  - nie jest to zalecane przez Froniusa ?? to jak z ochroną na wypadek przerwy w PEN-ie ?

 

słowo 'klucz' w tej sytuacji to połączenia wyrównawcze i listwa ekwipotencjalna do ochrony przeciwporażeniowej i przed m.in. przepięciami

Cytat z Arkadiusz Głaz data 22 marca 2020, 17:47

słowo 'klucz' w tej sytuacji to połączenia wyrównawcze i listwa ekwipotencjalna do ochrony przeciwporażeniowej i przed m.in. przepięciami

Odniosłeś się do ewentualnej przerwy w PEN-ie ?

Oczywiście połączenia wyrównawcze, GSU\W to podstawa prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej, nie wiem jak u Was, ale patrząc na instalację z którymi się spotykam, to relacja wynosi 30/70 - w tej pierwszej cyfrze to ilość instalacji gdzie jest takie połączenie wykonane wraz z prawidłowym uziomem.

Wracając do mojego pytania o rozdziale PEN- w TNC,  zawsze schemat jest ten sam (pomijam sieć energetyczną TN-S, nie spotkałem jeszcze takiej) - patrząc od strony inwertera przy instalacji elektrycznej 3/5 żyłowej:  Inwerter przyłączony L1 L2 L3 N PE---> obwód zasilający - rozdzielnica elektryczna L1L2L3 PEN - żyły N i PE biorą się z tego samego punktu, więc ponawiam pytanie, co się zmieni, jeżeli rozdział (rozdział w tym przypadku to może złe słowo, użyję słowa scalenie) wykonamy w samym falowniku ?

Pzdr

ad1 "pływające 0"  https://www.forum-fronius.pl/plywajace-zero-co-to-jest-i-dlaczego-nalezy-go-unikac/

ad2. dot rozdziału : taka sytuacja ma miejsce w instalacji typ TN-C  (z nierozdzielonym PEN) . Robisz podział na PE i N dla falownika, a pod falownikiem dajesz szynę wyrównawczą, do której doprowadzasz uziemienie, z zabezpieczeń po stronie AC wchodzisz do Rg budynku przed zabezpieczeniai tam się łączysz z 4 przewodową istniejącą instalacja , która pozostaje  niezmieniona. Ps bardziej pomysłowi wykorzystują gniazdo siłowe i pod nie się wpinają, "bo przecież jest stara instalacja"- i tak też daje radę, ale nie przyszłościowo.

Wkleję tutaj przydatny  link  https://bezel.com.pl/2018/08/01/srodki-ochrony-przed-porazeniem/

Cytat z Arkadiusz Głaz data 24 marca 2020, 09:08

ad1 "pływające 0"  https://www.forum-fronius.pl/plywajace-zero-co-to-jest-i-dlaczego-nalezy-go-unikac/

Dziękuję - wiem jakie następstwa niesie przerwanie toru PEN

ad2. dot rozdziału : taka sytuacja ma miejsce w instalacji typ TN-C  (z nierozdzielonym PEN) . Robisz podział na PE i N dla falownika, a pod falownikiem dajesz szynę wyrównawczą, do której doprowadzasz uziemienie, z zabezpieczeń po stronie AC wchodzisz do Rg budynku przed zabezpieczeniai tam się łączysz z 4 przewodową istniejącą instalacja , która pozostaje  niezmieniona.

Czyli to co napisałem wyżej, falownik i tak zostaje scalony do TN-C.

Opisujesz kwestię wykonania i uziemienia szyny wyrównawczej specjalnie dla falownika - czy to na pewno będzie prawidłowe ? 

Załóżmy że budynek nie posiada GSW, teraz Twój uziom poprzez obwód do którego wpiąłeś falownik, przejmie cały prąd budynku w wypadku uszkodzenia PEN-a na przyłączu/zasilaniu całego obiektu, co z tego wyniknie ? możemy się tylko domyślać.

Pozdrawiam

 

 

Page 1 of 3Next