Fronius SuperFlex Design to wyrafinowane połączenie parametrów technicznych, dzięki którym projektowanie instalacji fotowoltaicznych jest teraz nadzwyczaj elastyczne i łatwe do wykonania. Najważniejszymi cechami SuperFlex Design są dwa trackery MPP w połączeniu z wysokimi prądami wejściowymi i szerokim zakresem napięć wejściowych DC. Każde wejście DC, a co za tym idzie, każdy tracker MPP może przyjmować całkowitą (100%) moc znamionową falownika. Nie ma znaczenia orientacja dachu, fakt zacienienia jednego lub dwóch modułów, a także ułożenie pozostałych modułów: dzięki falownikom firmy Fronius z SuperFlex Design, w planowaniu instalacji fotowoltaicznej możliwe jest spełnienie wymogów każdego projektu z wykorzystaniem tylko jednego modelu falownika.
Pomysłowe połączenie atrybutów wydajności i funkcji technicznych umożliwia prostą, ale niesamowicie elastyczną konstrukcję systemu PV. Kluczowymi czynnikami wydajności SuperFlex Design są:
- Wysokie napięcie systemowe
- Szeroki zakres napięcia wejściowego
- Dwa wejścia prądu stałego, z których oba mogą jednocześnie przyjmować całą nominalną moc wyjściową falownika
- Dwa trackery SuperFlex MPP ze zoptymalizowanym zarządzaniem zacienionymi modułami: Dynamic Peak Manager
Dlaczego zatem nie wypróbować Fronius Symo? To falownik trójfazowy dla systemu każdej wielkości i szerokiego zakresu scenariuszy projektowych.
Falownik Fronius ze zintegrowaną konstrukcją SuperFlex spełni wszystkie możliwe scenariusze planowania systemu PV przy użyciu tylko jednego modelu falownika.
SuperFlex Design – ponieważ elastyczność jest kwestią dobrego projektu.
Zmieniono zasady dotyczące projektowania systemu; w planowaniu systemów PV dachy, które łatwo mieszczą moduły słoneczne, stały się przeszłością. [Częściowo] zacienione dachy, różne konstrukcje dachów, różne orientacje i kąty modułów słonecznych stawiają wysokie wymagania techniczne dla współczesnych falowników.
Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, że falownik Fronius ze zintegrowanym SuperFlex Design spełni wszystkie możliwe scenariusze projektowe przy użyciu tylko jednego modelu falownika.
Poniżej przedstawiamy trzy warianty instalacji fotowoltaicznych, w których rozwiązanie SuperFlex Design wykazuje swoje przewagi względem konkurencji:
Instalacja Wschód-Zachód
Każda z połaci dachu jest podłączona do osobnego wejścia MPPT. Falownik musi mieć możliwość przyłączenia 50% mocy instalacji do wejścia MPPT 1 oraz 50% mocy instalacji do wejścia MPPT 2. jeżeli założymy przewymiarowanie instalacji (więcej oo tym tutaj) do np. 150%, to każde z wejść musi mieć możliwość podłączenia modułów o wartości co najmniej 75% mocy nominalnej falownika. Który z konkurentów to potrafi?
Niesymetryczna instalacja na dwóch połaciach
W tym wariancie większa część instalacji (np. 80%) jest założona na połaci dachu skierowanej na południe. Ale na połaci zachodniej również umieszczono kilka modułów. Wymagania takiej konfiguracji dla falownika są bardzo wysokie: wejście MPPT 1 musi obsłużyć nawet 100% mocy modułów, a więc mieć maksymalnie wysoką wartość napięcia wejściowego i dużą wartość prądu wejściowego. Jednocześnie wejście MPPT 2 powinno móc obsłużyć tylko kilka modułów, dlatego wymagane jest jak najniższe napięcie wejściowe. Te z pozoru sprzeczne założenia spełnia właśnie Fronius SuperFlex Design.
Dach z częściowym zacienieniem
Łącząc zalety Fronius SuperFlex Design oraz Dynamic Peak Manager, można wyeliminować negatywny wpływ zacienienia na całą instalację: moduły, które mogą znajdować się w strefie cienia wydzielamy do osobnego łańcucha i podłączamy do MPPT 2. Wszystkie moduły niezacienione: do MPPT 1.
Podsumowanie zalet:
- Moc instalacji PV wyrażona w kWp może stanowić nawet 200% nominalnej mocy wyjściowej falownika:idealny dla systemów wschód-zachód zoptymalizowanych do konsumpcji własnej.
- W pełni obciążalne trackery MPP: nawet systemy na skomplikowanych konstrukcjach dachowych są łatwe do zaprojektowania.
- Możliwe jest zaimplementowanie dowolnego rozdzielenia modułów w łańcuchy, od konsekwentnie symetrycznego do ekstremalnie asymetrycznego: ciesz się pełną elastycznością planowania, niezależnie od kategorii mocy.
Następujące falowniki Fronius mają zintegrowany SuperFlex Design:
- Fronius SymoOferując kategorie mocy od 3.0 do 20.0 kW, beztransformatorowy Fronius Symo jest trójfazowym falownikiem dla systemu PV każdej wielkości.
- Fronius PrimoJednofazowy, beztransformatorowy i komunikatywny: z urządzeniami z zakresem mocy od 3.0 do 4.6 kW, Fronius Primo jest idealnym falownikiem dla zoptymalizowanego zarządzania energią dla prywatnych gospodarstw domowych.
Solar.Configurator
Jak bardzo elastyczne w projektowaniu są falowniki Fronius można samodzielnie sprawdzić w bezpłatnym narzędziu doboru modułów i falowników: Solar.Configurator 4.0.
Brak komentarzy