Solar Energy Blog
0
Bez kategorii

Najlepsze referencje 2021 z falownikami Fronius

Jak co roku, podczas Konferencji Fronius System Partner nagrodziliśmy najlepsze referencje 2021 z naszymi falownikami. Kto został tegorocznym laureatem?

W tym roku, tradycyjnie konkurs został rozstrzygnięty aż w 3 kategoriach: „Najlepsza instalacja prywatna”, „Najlepsza instalacja przemysłowa” oraz „Najlepsza instalacja z zarządzaniem energią”. Nagrodziliśmy również najlepsze zdjęcie referencji.

Co było oceniane?

Referencje były oceniane pod kątem technicznej poprawności realizacji, estetyki wykonania systemu, porządku na miejscu instalacji, zgodności zdjęć z wcześniej opublikowanymi wytycznymi.

W drodze głosowania podczas VI Konferencji FSP uczestnicy wspólnie wybrali po trzy najlepsze referencje w każdej kategorii.

Sprawdź, kto został laureatem w tym roku!

Najlepsza Instalacja Prywatna 2021
Pierwsze miejsce: SUNONE Piotr Mikos

Opis Instalacji:

 • / Wielkość instalacji: 13.22 kWp
 • / Inwestor zgłosił się do firmy SUNONE z jasnym celem – wybudowania instalacji fotowoltaicznej, która będzie oparta o najlepsze na rynku komponenty. Od początku był świadomy faktu, że korzyści płynące z inwestycji w fotowoltaikę są największe, gdy uda się zoptymalizować autokonsumpcję. W związku z tym chciał zastosować falownik hybrydowy, który będzie mógł współpracować z magazynem energii. Wybór mógł być tylko jeden i został nim oczywiście Fronius Symo GEN24 o mocy 10 kW. Inwestora dodatkowo przekonał fakt, że firma SUNONE jest autoryzowanym Partnerem Systemowym firmy Fronius.
 • / Wyjątkowe wyzwanie: inwestor chciał wykorzystać falownik hybrydowy Fronius Symo GEN24, aby móc posiadać swój własny magazyn energii i mieć niezależność energetyczną od przerw w dostawach prądu. W związku z tym, że obecnie jest na etapie wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu, chce przeanalizować swoje zużycie energii i następnie dobrać odpowiednią pojemność baterii, które posłużą mu jako zasilanie awaryjne. Na tym etapie w jego niezwykle rozbudowanej rozdzielni głównej, obok systemu KNX został zamontowany inteligentny licznik energii Fronius Smart Meter.
 • / Z punktu widzenia pracy części systemu zlokalizowanego na dachu płaskim ważną funkcją, którą posiada falownik firmy Fronius będzie Dynamic Peak Manager, gdyż na kilka przednich modułów w okresie jesienno-zimowym może padać niewielki cień ze zlokalizowanej na sąsiedniej działce brzozy.
 • / Co ciekawe inwestor po zaproponowaniu falownika Fronius Symo GEN24 sam odnalazł w Internecie broszurę informacyjną na temat tego produktu i był świadomym jego funkcjonalności, a dla firmy SUNONE czystą przyjemnością była współpraca z nim. Przedstawiciele firmy cieszy się również, że będą mogli zamontować w domu klienta magazyn energii jak już precyzyjne zostaną określone potrzeby, a same magazyny będą dostępne do zakupienia na rynku 🙂
 • / Falowniki: Fronius Symo GEN24 Plus 10.0 x 1 szt.
 • / Pozostałe produkty: Fronius Smart Meter, PV POINT oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe AC i DC od firmy DEHN.

Drugie miejsce: GreenOn.pl
Trzecie miejsce: Ekosun Sp. z o.o. SK

Najlepsza Instalacja Przemysłowa 2021
Pierwsze miejsce: Soleko Polska Sp. z o.o

Opis Instalacji:

 • / Wielkość instalacji: 1314 kWp
 • / Klient: Tartak Olczyk sp. z o.o. – krajowy lider w branży drzewnej.
 • / Instalacja składa się z 15 falowników Fronius Symo i Tauro o mocy 50 i 100 kW.
 • / Instalacja zlokalizowana jest na dachach 3 hal produkcyjno-magazynowych.
 • / Wszystkie instalacje PV pracują w wydzielonej części instalacji elektrycznej zakładu razem z elektrowniami na biomasę w charakterze wyspowym generując energię w 100% na potrzeby własne.
 • / Dużym wyzwaniem było połączenie modułów PV na dachach o długości ponad 150m, gdzie podłączenie instalacji do sieci AC znajdowało się na samym końcu budynku. Dzięki technologii TAURO z daisy chain możliwe było przesłanie energii pojedynczymi przewodami 240mm2 z falowników TAURO połączonych w pary po 200 kW. Dodatkowo falowniki będące w parze na jednym zasilaniu mają podłączone moduły PV skierowane w różną stronę (południowy – wschód i południowy – zachód) dzięki czemu uzyskano większe wykorzystanie przepustowości przewodów, niższe starty na przesył, jak również obniżono koszty BOS. Zabudowa zabezpieczeń przepięciowych AC/DC bezpośrednio w obudowie falowników pozwoliła na kolejne oszczędności przy jednoczesnym zlokalizowaniu zabezpieczeń maksymalnie blisko modułów PV.

Drugie miejsce: Ekosun Sp. z o.o. SK
Trzecie miejsce: Eprosument S.A

Najlepsza Instalacja z Zarządzaniem Energią 2021
Pierwsze miejsce: Dom-Serwis Małgorzata Bębenek

Opis Instalacji:

 • / Firma Dom-Serwis zdecydowała się i wykonała instalację PV ze względu na duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Firma posiada 30% samochodów elektrycznych oraz innych urządzeń na prąd. Wyprodukowana energia jest zużywana na bieżąco. Magazynami energii są samochody elektryczne i urządzenia. Reszta energii płynie do magazynu energii w biurze, która jest zużywana nocą.
 • / Największym wyzwaniem było wysterowanie całego systemu łącznie z mocami stacji ładowań do samochodów elektrycznych, ogrzewania budynków (pompa ciepła, maty grzewcze).
 • / Zarządzanie energią z Fronius Smart Meter, z przekaźnikiem, rozwiązanie Wattpilot dla e-mobility. System z akumulatorami
 • / 3 ładowarki Fronius Wattpilot 11/22kW, ładowarka Tesla 22kW, maty grzewcze, pompa Ciepła stiebel eltron
 • / Falowniki: Fronius Symo GEN24 Plus 10.0 x 1 szt.

Drugie miejsce: Eovia Piotr Beer
Trzecie miejsce: SunSol Sp. z o.o 

NAJLEPSZE ZDJĘCIE REFERENCYJNE 2021
„Solar is sexi” firmy Bison Energy Sp. z o.o.

Zdjęcia nominowane do konkursu fotograficznego:
„Zachód słońca nad UM w Gliwicach” firmy Eko-Solar Sp. z o.o.„Dziewczynka z katalogami” firmy Brewa Sp. z o. o. SK
„GEN24 in blue …” firmy SunSol Sp. z o.o.

Już wkrótce opublikujemy pełną relację z Konferencji!

Może Ci się też spodobać

1 komentarz

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.