Solar Energy Blog
0
Instalacja

Wprowadzenie Europejskich Kodów Sieciowych (RfG)

Poniżej firma Fronius International podaje informacje na temat wymogów wynikających z rozporządzenia (UE) 2016/631 w sprawie ustanowienia kodeksów sieciowych z przepisami dotyczącymi przyłączenia do sieci generatorów energii elektrycznej. Rozporządzenie to zwane jest dalej RfG (ang. Requirements for Generators – wymagania dla generatorów).

Od 27 kwietnia 2019 r. większość państw członkowskich UE będzie wymagać spełnienia tych wymogów (w różnych formach), chociaż wiele państw członkowskich nadal pracuje nad określeniem szczegółów krajowych.

Te krajowe wdrożenia będą w większości oparte na normach europejskich EN 50549-1, w Polsce wprowadzona w dniu 22 lutego 2019 jako PN-EN 50549-1:2019-02 „Wymagania dla instalacji generacyjnych przeznaczonych do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych — Część 1: Przyłączanie do sieci dystrybucyjnej nN — Instalacje generacyjne aż do typu B i włącznie z nim” i zastępujące dotychczas stosowaną normę PN-EN 50438:2014.

Ponieważ niektóre z tych prac nadal trwają, bardzo trudno jest sformułować ostateczne oświadczenia dotyczące wpływu tych nowych zasad na kody sieciowe implementowane w falownikach.

Firma Fronius intensywnie pracuje nad wprowadzeniem nowych wymagań i niniejszym potwierdza, że seria falowników Fronius Primo, Fronius Symo (w tym Symo Hybrid) i Fronius Eco zapewnią wszystkie niezbędne funkcje. Zostaną one wdrożone za pomocą aktualizacji oprogramowania, a niezbędne certyfikaty i deklaracje producenta będą dostępne na czas.

Ze względu na wymagania dotyczące odporności na szybkie zmiany częstotliwości, seria Fronius Galvo nie będzie już zgodna z RfG, dlatego Fronius Galvo nie może być stosowany w nowych instalacjach po dniu 27 kwietnia 2019 roku we wszystkich krajach UE.

Przegląd zgodności z wyżej wymienionym standardem podano w poniższej tabeli.

Tabela 1 Zgodność falowników Fronius

Seria falownikówEN 50549-1
Fronius Primo 3.0-1 – 8.2-1TAK
Fronius Symo 3.0-3-S – 4.5-3-STAK
Fronius Symo 3.0-3-M – 8.2-3-MTAK
Fronius Symo Hybrid 3.0-3-S – 5.0-3-STAK
Fronius Symo 10.0-3-M – 20.0-3-MTAK
Fronius Eco 25.0-3-S – 27.0-3-STAK
Fronius Galvo 1.5-1 – 3.1-1NIE

Podsumowując, generacja Fronius SnapINverter (z wyjątkiem Fronius Galvo) może być w przyszłości wykorzystywana w sieciach niskiego napięcia (zgodnie z tabelą 1). Zgodność z nowymi warunkami połączenia można również łatwo zagwarantować dla urządzeń już dostarczonych za pomocą aktualizacji oprogramowania (np. za pośrednictwem Solar.web).

Niniejszy dokument dostępny jest również w formie pliku PDF do pobrania:

Fronius Polska Sp. z o.o.
ul. G. Eiffel’a 8
44-109 Gliwice

Może Ci się też spodobać

Brak komentarzy

    Napisz komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.